Poniedziałek, 24 lutego 2020

imieniny: Macieja, Bogusza, Jaśminy

RSS

Dlaczego ludzie pozbywają się psów?

25.01.2020 14:14 | 7 komentarzy | AgaKa

Do napisania tego tekstu zainspirowała mnie ostatnio moja babcia. Jadąc z nią samochodem rozmawiałyśmy o czworonożnych przyjaciołach w naszej rodzinie. Nagle babcia zadała mi pytanie - dlaczego ludzie pozbywają się psów?

Dlaczego ludzie pozbywają się psów?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

No właśnie - dlaczego? Dlaczego wymarzony szczeniak nagle staje się dla nas ciężarem? Gdzie człowiek stracił swoje uczucia przywiązując psa w lesie do drzewa czy wyrzucając go przy drodze? Ci bardziej humanitarni oddają psy do schronisk.

Najczęstszymi odpowiedziami na to pytanie są:

1) Wyjeżdżam na wczasy i pies stał się dla mnie ciężarem, nie mam go gdzie/ z kim zostawić, a zabrać go ze sobą nie mogę

2) Pies ciągle brudził mi w domu

Niestety to nie jedyne powody porzucania psów. O najważniejszych tak naprawdę się głośno nie mówi. Dlaczego? Bo wynikają z niewiedzy właścicieli, a człowiekowi trudno jest przyznać się do winy. Łatwiej pozbyć się problemu niż popracować nad jego rozwiązaniem.

Decydując się na psa, statystyczny przyszły właściciel, który nigdy wcześniej nie miał czworonoga myśli, że trzeba go będzie wyprowadzać i dawać mu jedzenie o określonej porze. Jeśli i ty tak myślisz, to wiedz, że tak naprawdę nie wiesz nic.

Każdy pies, podobnie jak człowiek, musi mieć robione badania kontrolne u weterynarza (by sprawdzić, czy dobrze się rozwija, kontrolować kamień na zębach, czy nie występują zmiany sugerujące nowotwór itp.), a każda wizyta u weterynarza to koszt.

Każdy psiak musi być szczepiony na choroby zakaźne i na wściekliznę. Powinien być także regularnie odrobaczany, szczególnie, jeśli mieszka z nami w domu/ mieszkaniu. To również wiąże się z kosztami.

By nasz piesek cieszył się długim życiem w zdrowiu, by miał wigor, piękną sierść, powinien jeść dobrej jakości karmę, a jeśli to konieczne - zażywać suplementy zalecone przez lekarza weterynarii. Ponadto trzeba kontrolować sierść czworonoga na obecność pasożytów i czy nie występują zmiany skórne oraz jego pazury i uszy.

Niestety, żyjemy w takich czasach, kiedy żywność potrafi psa uczulić. Najczęściej występującym uczuleniem u psów jest to na drób. Pies zaczyna się drapać, momentami aż do krwii. Leczenie jest kosztowne i długotrwałe, do tego trzeba mocno kontrolować to, co pies spożywa i dokładnie czytać składy karm.

Kolejną kwestią o której przyszli właściciele psów nie mają pojęcia to wiedza na temat psa danej rasy. Ile potrzebuje ruchu? Jakich warunków do życia? Dużo miejsca czy małe mieszkanie wystarczy? Kwestia kręgosłupa i stawów - czy piesek bez problemu może wskakiwać na wyższe miejsca? Czy zalecane jest bieganie, a może spokojne spacery?

Trzeba się też liczyć z tym, że na naszej niegdyś błyszczącej podłodze, z której można by jeść, pojawią się kłębki sierści, więc regularne wyczesywanie naszego czworonoga jest niezwykle ważne.

No i najważniejsze - ile macie w sobie cierpliwości? Nauczenie psa załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych na podwórku to czasochłonna rzecz, wymagająca także wielkiej cierpliwości. Owszem, zdarzy się, że pies pomimo tego, że nauczy się gdzie co ma robić i tak czasem zwymiotuje nam na podłogę czy załatwi się w kącie. Dlaczego? To nie złośliwość. Może zjadł coś, co mu zaszkodziło? W takich momentach zamiast tracić czas i energię na krzyki, trzeba zakasać rękawy i posprzątać.

Zgadzasz się? A może wiesz jeszcze o czymś, o czym nie wspomniałam? Podziel się swoją opinią!