Czwartek, 2 kwietnia 2020

imieniny: Franciszka, Władysława, Urbana

RSS

Kultura

"Cohen, Dylan, Ginsberg. It’s America, a to Racibórz właśnie" - wyjątkowy koncert w Raciborzu

24.01.2020 19:38 | 1 komentarz | rck

21 lutego zapraszamy na koncert Jana Kondraka i Jerzego Dębiny "Cohen, Dylan, Ginsberg. It’s America, a to Racibórz właśnie".

"Cohen, Dylan, Ginsberg. It’s America, a to Racibórz właśnie" - wyjątkowy koncert w Raciborzu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
luty
21 piątek

"Na przełomie 80/90 lat graliśmy poezję Stachury. W Raciborzu jednego dnia dla tysiąca osób. Po trzydziestu latach znów razem na scenie. Tym razem polscy bardowie amerykańskim w hołdzie..."

Jan Kondrak to głos - wielki głos. Co do skali i siły pewnie największy spośród polskich głosów bardowskich. Jest cenionym autorem i kompozytorem. Pisze dla siebie i innych, na przykład dla Marka Dyjaka. Kojarzony z wyjątkową piwnicą artystyczną jaką jest Lubelska Federacja Bardów, której jest współzałożycielem. Ma na koncie jedenaście płyt z LFB i osiem solowych dokonań. Z klasą sięga po klasykę piosenki autorstwa Leonarda Cohena, Boba Dylana, Edwarda Stachury, Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego, Stinga czy Jacka Kaczmarskiego. Zdobywca nagród na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, Krajowego Festiwalu Piosenki w Opolu i świnoujskiej FAMY.

Jerzy Dębina - przyjaciele mówią do niego po prostu Dębina. Słusznej postawy, waga ciężka, oblicze dobrotliwego Rasputina. Nie gra, nie śpiewa, nie robi szpagatu, ani nie wyciąga królika z cylindra. Mówi (właściwie mówi a ni recytuje) poezję Alena Ginsberga, trochę po angielsku, trochę po polsku. Sobie wiadomym sposobem potrafi poruszyć grających z nim muzyków do bluesowej pulsacji, a zrazu zaskoczoną publiczność zmusić do pełnego napięcia słuchania. Poezję Ginsberga w wykonaniu Dębiny wykorzystywali organizatorzy imprez bluesowych w Poznaniu, Katowicach i Olsztynie. Artysta ma w swoim dorobku współpracę m.in. z Irkiem Dudkiem, Janem „Kyksem” Skrzekiem czy Ryszardem Riedlem.

21.02.2020 godz. 18.00, sala widowiskowa RCK DK Strzecha, ul. Londzina 38 w Raciborzu.

Cena biletu: 10 zł.

źródło: RCK