Sobota, 31 października 2020

imieniny: Alfonsa, Urbana, Krzysztofa

RSS

Z inicjatywy Anny Hetman debatowali nad podatkiem od wyrobisk górniczych

25.01.2020 08:00 | 13 komentarzy | ska

Przedstawiciele gmin górniczych, parlamentarzyści oraz naukowcy spotkali się w Warszawie z inicjatywy prezydent Jastrzębia-Zdroju Anny Hetman, aby rozmawiać o możliwych rozwiązaniach problemu podatku od wyrobisk górniczych. To sprawa, która zablokowała część inwestycji w gminach i miastach, które zostały zmuszone do oddania milionów złotych pobranego podatku oraz odsetek. 

Z inicjatywy Anny Hetman debatowali nad podatkiem od wyrobisk górniczych
Fot. UM Jastrzębie-Zdrój
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Z inicjatywy Anny Hetman debatowali nad podatkiem od wyrobisk górniczych

Seminarium eksperckie zwołano z inicjatywy przewodniczącej zarządu Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce, Anny Hetman, w siedzibie Rzecznika Praw Obywatelskich w Warszawie. 

Nie sposób zarządzać miastem bez stabilnego i przejrzystego prawa. To musi być podstawa. Podczas spotkania mogliśmy wspólnie z ekspertami zastanowić się, jak zmienić prawo, by nie narażać w przyszłości polskich gmin na tak poważne konsekwencje, jak te, z którymi musimy się teraz zmierzyć - powiedziała podczas spotkania Anna Hetman, Prezydent Jastrzębia-Zdroju. 

Niejasne definicje zawarte w przepisach podatkowych stały się dla polskich gmin nie lada problemem. Samo Jastrzębie-Zdrój po zmianie wykładni podatkowej musiało zwrócić 102 miliony złotych. Kwotę podatku, pobranego zgodnie z wcześniejszymi przepisami, należało zwiększyć o karne odsetki. - Zmiana interpretacji przepisów pociągnęła za sobą brak w budżecie kolejnych 130 milionów. Dla gmin to ogromne obciążenie. By sobie z nim poradzić, dwie z nich musiały dokonać emisji obligacji, jedna – zaciągnęła kredyt. Konsekwencje tego odczuwają również jastrzębianie. Wiele spośród zaplanowanych inwestycji (w tym te związane z budową dróg, oświetlenia ulicznego, żłobków i przedszkoli) musiało zostać ograniczone lub odsunięte w czasie - informuje Katarzyna Wołczańska, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Jastrzębia-Zdroju. 

Historia sporu dotyczącego podatku od wyrobisk górniczych sięga 2011 roku (w tym roku Trybunał Konstytucyjny dokonał interpretacji, wyłączającej wyrobiska górnicze z podstawy opodatkowania podatkiem od nieruchomości). Z konsekwencjami, związanymi ze zmieniającą się definicją „budowli” w polskim prawie, gminy borykają się do dziś.