Wtorek, 19 stycznia 2021

imieniny: Henryka, Mariusza, Erwina

RSS

Epidemia koronawirusa:

Fake news o kontrolach kotłowni wkurzył mieszkańców gminy Gorzyce

24.01.2020 10:18 | 9 komentarzy | art

Wczoraj na profilu społecznościowym o nazwie Gmina Gorzyce FB pojawiła się informacja o tym, że na terenie gminy Gorzyce ruszają kontrole kotłowni, a strażnicy zostali pouczeni o tym, by traktować mieszkańców bez taryfy ulgowej. - To fake news. Nie planujemy takich działań, zaś profil, choć jego nazwa to sugeruje, nie jest prowadzony przez Gminę Gorzyce - odpowiada Beata Futerska z Urzędu Gminy w Gorzycach, którą zapytaliśmy o to, czy gmina rzeczywiście rusza w teren z kontrolami kotłowni. 

Fake news o kontrolach kotłowni wkurzył mieszkańców gminy Gorzyce
Ten wpis wywołał burzę. Okazuje się, że informacje w nim zawarte są nieprawdziwe.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

"Ruszyły kontrole domowych pieców w Gminie Gorzyce, do końca lutego mają zostać skontrolowane wszystkie domy w gminie. Ma powstać również mapa kopciuchów, strażnicy będą nie tylko kontrolować piece pod względem prawidłowości spalanych paliw (w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości kary mają wynosić do 5 tysięcy złotych,) ale również będą robić zdjęcia i inwentaryzować piece. Dzięki czemu ma powstać mapa "kopciuchów". Biorąc pod uwagę skalę problemu - smogu w Gminie ruch ten uważam za słuszny (pisownia oryginalna)." - ten wpis na profilu społecznościowym Gmina Gorzyce FB wzbudził spore emocje i był szeroko udostępniany dalej. My znaleźliśmy go na profilu mieszkańca Jastrzębia Zdroju. 

Pojawiło się pod nim sporo komentarzy, w większości negatywnych względem Urzędu Gminy w Gorzycach. "Typowe dla Gminy Gorzyce- nie pouczać tylko karać! Wszystkich i za wszystko. A co tam, a do tego cyk podwyżka za wywóz odpadów i tak coraz lepiej. Fajna ta Gmina- taka nie za przyjazna", Czy nie lepiej napisać projekt i dostać porządne dofinansowanie na wymianę pieców? Niestety w tej gminie trzeba tylko płacić i najlepiej karać." - to tylko niektóre z takich komentarzy. Nie brakowało jednak i takich komentarzy: "Bardzo dobrze może się w końcu ludzie obudzą i przestaną z argumentami typu bo kiedyś się wszystko polyło". Pojawiły się opinie, że informacja to fake news, czyli, że jest ona nieprawdziwa. 

I rzeczywiście, jak ustaliliśmy, wpis nie ma nic wspólnego w prawdą. - To fake news. Zresztą odpowiedzieliśmy w komentarzu na ten wpis. Nie planujemy takich działań, zaś profil, choć jego nazwa to sugeruje, nie jest prowadzony przez Gminę Gorzyce  - mówi Beata Futerska z Urzędu Gminy w Gorzycach. 

Powyższy przykład pokazuje, że nie warto poświęcać zbyt wielkiej uwagi informacjom z niepewnych źródeł. A już na pewno nie warto traktować ich poważnie bez dodatkowej weryfikacji.