Poniedziałek, 1 marca 2021

imieniny: Antoniego, Radosława, Albina

RSS

Jastrzębie-Zdrój się wyludnia. Bez pomysłów i strategii może zniknąć

23.01.2020 13:43 | 11 komentarzy | ska

Zgodnie z danymi raportów dotyczących strategii rozwoju małych i średnich miast, Jastrzębie-Zdrój zakwalifikowano do kategorii S1, czyli miast, które narażone są na wyludnianie, bez nowych strategii i pomysłów na rozwój. 

Jastrzębie-Zdrój się wyludnia. Bez pomysłów i strategii może zniknąć
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jastrzębie-Zdrój się wyludnia. Bez pomysłów i strategii może zniknąć

Polski Instytut Ekonomiczny w swojej publikacji uwzględnił różne czynniki. - Przeprowadzone badania pozwoliły na wyodrębnienie grup miast, dla których eksperci przygotowali różne scenariusze rozwoju w perspektywie 2035 r. - informuja specjaliści z PIE. Co ciekawe, w tym samym raporcie Żory otrzymały status S2, czyli miasta z potencjałem bez silnych wyróżników. Jak miasto podchodzi do takich rankingów?

Jesteśmy w takim momencie, kiedy warto mówić o transformacji regionów górniczych. Górnictwo to nasza tożsamość, nie wolno nam się od niego odcinać, ale trzeba patrzeć w przyszłość. Otwieramy się na nowe i dążymy ze wszystkich sił do budowania wizerunku miasta nowoczesnego i przyjaznego. Jastrzębie-Zdrój potrzebuje dobrego programu, wraz z dedykowanymi środkami finansowymi – z Unii Europejskiej i budżetu państwa - żeby zbudować nową gospodarkę - mówi Katarzyna Wołczańska, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Jastrzębie-Zdrój. 

Niezmiernie ważny jest sprzyjający klimat inwestycyjny oraz zabieganie o inwestorów. Takie działania są obecnie prowadzone. Jastrzębie-Zdrój posiada ofertę terenów inwestycyjnych, gdzie można skorzystać z ulg i preferencji.

- Wielu ludzi, którzy przyjechali w latach 60. i 70. minionego wieku do pracy w kopalniach założyło, że popracują tutaj, zarobią i wrócą w rodzinne strony. Dopiero obecne pokolenie traktuje Jastrzębie-Zdrój jako swoje miasto. Do zamieszkania w Jastrzębiu-Zdroju zachęcamy zwolnieniami od podatku od nieruchomości nowo wybudowanych budynków mieszkalnych. Zwolnienie takie przysługuje przez 5 lat. Dzięki wprowadzonym preferencjom podatkowym, w mieście stworzone zostały dogodne warunki do budowy budynków mieszkalnych - wyjaśnia rzeczniczka. - Zabiegamy o ciekawą ofertę edukacyjną i kulturalną, tworzymy miejsca sprzyjające wypoczynkowi i rozrywce. Są to elementy budujące miejski klimat, gwarantujący ciekawe i wygodne życie. Nasze miasto od lat z sukcesem wykorzystuje możliwość unijnego finansowania. Dziś możemy pochwalić się rozwiniętą bazą sportową, licznymi placami zabaw dla najmłodszych, czy zrewitalizowanymi terenami rekreacyjnymi. Przed nami kolejne projekty, mające podnieść znaczenie miasta w regionie - dodaje.