środa, 19 lutego 2020

imieniny: Arnolda, Konrada, Mansweta

RSS

Z OSTATNIEJ CHWILI:

Wodociągi-Esox z ekologiczną pralnią

23.01.2020 00:00 | 0 komentarzy | EK

Czy pralnia przemysłowa może być przyjazna środowisku naturalnemu? Okazuje się, że tak. Potwierdzają to radlińskie Wodociągi-Esox, gdzie dzięki nowoczesnemu sprzętowi i wprowadzonym eko-rozwiązaniom działają bezpiecznie dla środowiska, ale i skutecznie dla klienta.

Wodociągi-Esox z ekologiczną pralnią
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

RADLIN Wodociągi-Esox na mapie Radlina istnieją już od prawie trzydziestu lat. Aktualnie prowadzą działalność opartą na kilku branżach. Jedną z nich są usługi pralnicze. Na wyposażeniu pralni znajdują się przede wszystkim dwie pralnico wirówki typu UY-520 oraz jedna typu PCE 50, które zasilane są energią elektryczną oraz zimną i ciepłą wodą wykorzystywaną do procesu technologicznego. Ponadto są trzy wirówki do odwirowania wody po procesie prania. - Posiadamy również trzy suszarki bębnowe zasilane gazem ziemnym oraz energią elektryczną, które suszą pranie w strumieniu mieszkanki gazowej wytwarzanej w suszarkach – mówi Anna Bubula-Nagrabska, wiceprezes zarządu Wodociągów-Esox. Natomiast do obróbki końcowej procesu prania wykorzystywane są prasownica nieckowa oraz żelazko parowe. – Obecnie nie jest wykorzystywana pełna zdolność przerobowa, dlatego też jesteśmy otwarci na nawiązanie, w tym zakresie, współpracy z innymi podmiotami – dodaje pani wiceprezes.

Wprowadzają eko-rozwiązania

Firma, dbając o naturę stosuje najnowsze technologie, które pozwalają na zachowanie ekologicznego procesu prania, przyjaznego klientowi, ale również środowisku. Anna Bubula-Nagrabska wylicza, że w ostatnim czasie zostały wymienione suszarki zasilane energią elektryczną na suszarki gazowe pozwalające na około czterokrotne zmniejszenie emisji dwutlenku węgla w procesie suszenia prania w stosunku do zużywanej sieciowej energii elektrycznej. Została również zabudowana instalacja oczyszczania wody obiegowej. Dzięki niej możliwy jest odzysk wody do 50%. - Pozwala to na oszczędności zużywanej wody oraz zmniejszenie jej zrzutu do kanalizacji - zauważa wiceprezes Bubula-Nagrabska. Do przygotowania ciepłej wody użytkowej zastosowano również gazowy kocioł kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania o mocy 29 kW, który charakteryzuje się bardzo wysoką sprawnością energetyczną.

Korzystają z energii odnawialnej

Wodociągi-Esox zdecydowały się również na pozyskiwanie energii słonecznej. - Zabudowaliśmy instalacje 8 paneli solarnych oraz 132 paneli fotowoltaicznych - mówi Anna Bubula-Nagrabska. Tłumaczy, że instalacja solarna pozwala na uniknięcie spalenia około 2400 m3 gazu rocznie i ograniczenie emisji dwutlenku węgla o około 5,6 tony. Z kolei zabudowa instalacji fotowoltaicznej, której łączna moc wynosi 36 kWp, pozwala na roczne wyprodukowanie około 32 MWh energii elektrycznej, dającej całkowite pokrycie rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną pralni. - Pozwala to na obniżenie o 25 ton rocznego ekwiwalentu dwutlenku węgla do atmosfery - wskazuje pani wiceprezes.

Nowe inwestycje

Wodociągi-Esox nie zwalniają jednak tempa przy wprowadzaniu ekologicznych rozwiązań w działaniu pralni. W trakcie realizacji jest system odzysku wody deszczowej z powierzchni dachowych składający się ze zbiornika pojemnościowego, systemu rur do odprowadzania wody oraz filtrów do jej oczyszczania. Kiedy prace zostaną wykonane, wówczas odzyskana i oczyszczona woda będzie zużywana w ciągu technologicznym pralni.(juk)

Wodociągi – ESOX Spółka z o.o.
ul. Odległa 138
44-310 Radlin
tel. +48 32 45 67 248
wodociagi@esox.com.pl

(juk)

Tekst sponsorowany