Wtorek, 19 stycznia 2021

imieniny: Henryka, Mariusza, Erwina

RSS

Epidemia koronawirusa:

Wodzisław Śl. będzie jak Kraków i wprowadzi zakaz palenia węglem?

22.01.2020 12:52 | 145 komentarzy | juk

Czy wzorem Krakowa, gdzie od września zeszłego roku nie można spalać węgla, Wodzisław Śl. również wprowadzi podobny zakaz? - Dobre praktyki już istnieją, wystarczy je powielić i wcielić w życie - twierdzi autor apelu w tej sprawie.

Wodzisław Śl. będzie jak Kraków i wprowadzi zakaz palenia węglem?
W 2018 r. w Wodzisławiu Śl. było 110 dni, w których przekroczony został dobowy poziom pyłu PM10. (fot. Agnieszka Kaźmierczak)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wraz z rozpoczęciem sezonu jesienno-zimowego smog nie daje o sobie zapomnieć. Jak wynika z raportu Polskiego Alarmu Smogowego, w całym 2018 r. w Wodzisławiu Śl. było 110 dni, w których przekroczony został dobowy poziom pyłu PM10. Tym samym miasto zajmuje niechlubne miejsce na smogowej mapie Polski i Europy.

Na przełomie roku do wodzisławskiego magistratu wpłynął apel o podjęcie prac nad zakazem palenia węglem na terenie miasta. "Wprowadzono już taką uchwałę w Krakowie i kolejne miasta przymierzają się do takich działań. Racibórz już głośno mówi o pracy nad taką uchwałą, więc nie bądźmy ostatni" pisze w piśmie Krzysztof Dybiec, prezes Izby Gospodarczej w Wodzisławiu Śl. W dalszej części apelu zwraca uwagę, że Izba od lat wskazuje na potrzebę gospodarczego ożywienia Starego Miasta. Nie będzie to jednak możliwe bez czystego powietrza, bo nikt nie przyjedzie na zakupy do miasta, gdzie z trudem się oddycha.

Pismo prezesa Dybca analizują wodzisławscy radni podczas styczniowych komisji. Sprawę dyskutowano już m.in. w trakcie komisji prawa i porządku publicznego, która odbyła się w miniony wtorek (21.01). - Nie wszyscy mieszkańcy mają dostęp do sieci gazowej - zauważył radny Marian Plewnia dodając, że również nie wszystkich wodzisławian będzie stać na taki system ogrzewania. - Moim zdaniem najkorzystniej byłoby, gdyby powstała miejska kotłownia. Obsłużyłaby duży teren i przyczyniłaby się do poprawy i ochrony środowiska - mówił radny Plewnia. Apel będzie rozpatrywany przez kolejne komisje wodzisławskiej rady.

Do sprawy wrócimy na łamach Nowin Wodzisławskich.