Sobota, 6 marca 2021

imieniny: Jordana, Róży, Kolety

RSS

Most na Suminie w Nędzy zostanie przebudowany. Czekają nas utrudnienia w ruchu

22.01.2020 09:43 | 0 komentarzy | mad

Rozpoczęto prace przy przebudowie mostu nad rzeką Suminą w Nędzy w ciągu drogi wojewódzkiej nr 922. Należy przygotować się na utrudnienia w ruchu, bo niebawem przejazd mostem będzie niemożliwy. Remont ma na celu m.in. podniesienie klasy nośności.

Most na Suminie w Nędzy zostanie przebudowany. Czekają nas utrudnienia w ruchu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach jest po wyłonieniu wykonawcy zadania. To firma Detal Mosty z Biertowic, która za wykonanie zadania zażyczyła sobie 2 mln 746 tys. złotych. Została wybrana pośród pięciu oferentów.

Zadanie obejmuje swym zakresem projekt wymiany przęsła, budowę tymczasowej kładki dla pieszych, rozbiórkę istniejącego i budowę nowego przęsła mostu oraz wykonanie odcinków dojazdowych. Szerokość i długość mostu nie ulegnie zmianie. Podniesiona zostanie natomiast klasa nośności. Aktualnie obiekt oznakowany jest ograniczeniem nośności do 10 ton.

Inwestycja została podzielona na dwa etapy. Pierwszy to opracowanie kompletnej dokumentacji projektowej, co zostało już dokonane. Drugi etap to wykonanie robót budowlanych, a te powinny się zakończyć do 30 listopada 2020 roku.

Przy moście pojawili się robotnicy. Do końca stycznia powstanie tam tymczasowa kładka dla pieszych. Z początkiem lutego rozpoczną się już prace przy moście. Na czas realizacji zadania przejazd DW nr 922 (ul. Jana Pawła II) nad Suminą w Nędzy będzie niemożliwy. Wkrótce zostaną wytyczone objazdy.


Ruch będzie większy

– Wyremontowanie mostu spowoduje, że jego nośność wzrośnie. A dotychczasowe ograniczenia powodują, że nie wszystkie samochody mostem przejeżdżają. Mieszkańcy muszą więc być przygotowani, że ruch będzie się zwiększał – mówi nam wójt Anna Iskała, zauważając, że inwestycja cieszy miejscowy samorząd. – Każda inwestycja, która powoduje, że powstaje coś nowego, to cieszy. Problemem później będzie opanowanie ruchu nie pod względem ilości przejeżdżających samochodów, ale prędkości, z jaką będą się poruszać – zauważa wójt Iskała.

Jak słyszymy, po zakończeniu zadania, następnym krokiem jest częściowy remont ul. Jana Pawła II. Ma zostać wykonana także część brakującego chodnika w ciągu drogi (na wysokości ul. Rogol do lasu na Kuźnię Raciborską).

Ludzie:

Anna Iskała

Anna Iskała

Wójt gminy Nędza.