Wtorek, 19 stycznia 2021

imieniny: Henryka, Mariusza, Erwina

RSS

Epidemia koronawirusa:

Ponownie rusza program dzierżawy pieców

26.01.2020 07:00 | 7 komentarzy | juk

W trosce o stan środowiska wynikający z jakości powietrza, mającego wpływ na zdrowie mieszkańców Marklowic tamtejsi włodarze rozpoczynają kolejny nabór wniosków na dzierżawę kotłów na ekogroszek lub pelet.

Ponownie rusza program dzierżawy pieców
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

MARKLOWICE Włodarze gminy dwa lata temu zaoferowały mieszkańcom pomoc przy wymianie starych pieców na kotły węglowe najwyższej 5. klasy. Program eko-dotacji okazał się strzałem w dziesiątkę, szczególnie w zakresie dzierżawy nowych urządzeń. Z tego powodu program jest kontynuowany.

21 stycznia rusza nabór wniosków na dzierżawę kotłów na ekogroszek lub pelet. Należy składać je do 31 stycznia w formie papierowej w marklowickim urzędzie gminy. Ich realizacja odbywać się będzie według kolejności zgłoszeń, aż do wyczerpania środków finansowych przeznaczonych na ten cel. Obecnie gmina przeznaczyła na dofinansowania wymian starych kopciuchów 500 tys. zł. - W przypadku liczby wniosków przekraczającej planowaną ilość kotłów do dzierżawy wybór odbędzie się drogą losowania. Wówczas kolejność wpływu wniosku nie będzie brana pod uwagę - wyjaśnia zastępca wójta Marklowic Piotr Galus.

Przypomnijmy, że przy wymianie starych kotłów węglowych na nowe piece opalane węglem lub peletem to gmina w drodze przetargu kupi piece i będzie ich właścicielem. Natomiast mieszkaniec zapłaci jednorazowy czynsz z tytułu 10-letniej dzierżawy nowego urządzenia. Koszt dzierżawy kotła będzie wynosił 15% jego wartości (w trakcie poprzednich edycji było to około 1,5 tys. zł). Po stronie dzierżawcy prócz jednorazowego czynszu leży także pokrycie kosztów montażu urządzenia.

(juk)