Niedziela, 23 lutego 2020

imieniny: Damiana, Romany, Florentyna

RSS

Na co wydać pół miliona złotych w ramach budżetu obywatelskiego?

24.01.2020 07:00 | 0 komentarzy | juk

Zgłoszone pomysły w ramach wodzisławskiego budżetu obywatelskiego już niedługo będą walczyć o pieniądze i głosy mieszkańców. Pojawiły się jednak wątpliwości w sprawie jednego z projektów.

Na co wydać pół miliona złotych w ramach budżetu obywatelskiego?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

WODZISŁAW ŚL. Zakończył się jeden z kolejnych etapów realizacji wodzisławskiego budżetu obywatelskiego, czyli weryfikacja i ocena zgłoszonych projektów. Mieszkańcy proponować mogli praktycznie wszystko - od inwestycji po imprezy. Zgłosili prawie 50 różnych inicjatyw. Połowa z nich została zaopiniowana pozytywnie. To właśnie na nie wodzisławianie będą mogli już niebawem głosować.

Do podziału pół miliona złotych

W ramach Wodzisławskiego Budżetu Obywatelskiego na 2020 r. do podziału jest 500 tys. zł. Do 8 listopada zeszłego roku mieszkańcy mogli zgłaszać swoje projekty. Zgodnie z regulaminem w ramach przedsięwzięcia nie będą realizowane inicjatywy, które m.in.: nie należą do zadań własnych gminy, nie są możliwe do wykonania w trakcie jednego roku budżetowego oraz nie zapewniają swobodnego i nieodpłatnego dostępu dla ogółu mieszkańców. Ponadto budżet pojedynczych pomysłów nie mógł przekraczać 100 tys. zł. Łącznie mieszkańcy zgłosili 49 inicjatyw. Po ich merytorycznym sprawdzeniu, 25 z nich zostało zaopiniowanych pozytywnie i dopuszczono do głosowania. Wśród nich są m.in.: budowa oświetlenia ledowego, organizacja Wodzisławskich Dni Seniora, zakup nowoczesnych podestów scenicznych, czy nasadzenia roślin ozdobnych.

Wybór najlepszych już wkrótce

Głosowanie będzie trwało od 23 stycznia do 5 lutego. Każdy z mieszkańców może oddać swój głos tylko na jeden projekt. Głosowanie odbywać się będzie na dwa sposoby - przez internet bądź w punkcie zlokalizowanym w Biurze Obsługi Klienta w Urzędzie Miasta Wodzisławia Śl. O kolejności pomysłów do realizacji zdecyduje suma punktów uzyskanych w głosowaniu. W takiej kolejności sfinalizowane zostaną projekty, aż do wyczerpania puli 500 tys. zł. Wyniki zostaną ogłoszone do połowy lutego.