Czwartek, 25 lutego 2021

imieniny: Cezarego, Wiktora, Konstancjusza

RSS

Czarne chmury nad Eko-Wystawą

27.01.2020 07:00 | 6 komentarzy | mad, ma.w

Prawdopodobnie do końca stycznia w Pietrowicach Wielkich zapadnie decyzja, czy odbędzie się kolejna, już 20. edycja majowej Eko-Wystawy. Jej organizacja uzależniona jest od udziału wystawców, a tych jak na razie jest niewielu.

Czarne chmury nad Eko-Wystawą
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– Chcemy, aby to wydarzenie się odbyło – zastrzega wójt gminy Andrzej Wawrzynek zauważając, że organizacja Eko-Wystawy w dużej mierze uzależniona jest od samych wystawców, którzy uczestnicząc w wydarzeniu, wspierają je finansowo.

Gmina ma już zapewnienie otrzymania dotacji ze strony Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, ale to tylko część potrzebnych środków. Samorząd nie jest w stanie sam pokryć większości kosztów.

– Do końca stycznia będziemy w stanie podjąć decyzję, bo wystawy nie robimy sami dla siebie, a dla firm, które mają w tym duży udział – zauważa wójt. Koszty wystawy nie są małe. Imprezie zawsze towarzyszy biesiada rodzinna z występem gwiazd. Obecnie, jak przyznaje Andrzej Wawrzynek, chętnych wystawców jest niewielu.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku odbyła się XIX Eko Wystawa – Ciepło Przyjazne Środowisku Wystawa Budownictwa: ogród, systemy grzewcze, wnętrza. Wówczas na wydarzeniu pojawiło się 180 stoisk z 94 firm z całej Polski.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że ważnym powodem do rozważań o rezygnacji z organizacji wydarzenia może być problem kadrowy w urzędzie Pietrowic Wielkich. Z tych doniesień wynika, że nie wszyscy będą mogli zaangażować się w pracę nad wystawą, w tym samym zakresie jak dotąd.

Kosztowna rozrywka

Sołtyska Pietrowic Wielkich i radna gminna Urszula Herud zna wystawę od jej zarania. Zdaje sobie sprawę z jej prestiżu i walorów promocyjnych dla miejscowości. Jednak jako radna obawia się o tegoroczne finanse pietrowickiego samorządu. – Wydatki oświatowe muszą być dla nas priorytetowe, trzeba szukać pieniędzy w budżecie – zaznacza. Zdaniem Herud, można też zaoszczędzić na organizacji imprezy. – Część rozrywkowa jest bardzo kosztowna, tu widzę pole do cięć – wskazuje współorganizatorka wielu dożynek, w tym wojewódzkich. Pani Urszula wskazuje na kondycję okolicznych przedsiębiorstw, w tym fabryki Eko-Okien z Kornic. – Wiadomo, że nawet jedna duża firma, jest w stanie na tyle zaangażować się w organizację takiego przedsięwzięcia, by można było je bez trudu organizować – zauważa. Herud jest optymistką, wierzy, że wystawa dojdzie do skutku. – Jak się odbędzie, to na pewno będzie dwudniowa. Tu nie przewiduję ograniczeń – podsumowuje. Sołtyska pociesza, że pietrowicka Gala Przedsiębiorczości też stała w tym roku pod znakiem zapytania, a jednak dojdzie do skutku 15 lutego o godz. 17.00.

Nie chcemy odpustu

Wiele razy ze sceny, w towarzystwie najsłynniejszych konferansjerów, prowadził Eko-Wystawy Piotr Bajak. Teraz przewodniczy radzie gminy i podkreśla, że jest gorącym zwolennikiem jej 20. edycji. – Ważna jest reakcja przedsiębiorców, od których zależy jakość naszego przedsięwzięcia. Jeśli zabraknie większości z tych ważnych firm, to nie chcemy tu robić odpustu. To poważny projekt – podkreśla Bajak. Szanse na organizację jubileuszowej imprezy ocenia w tym momencie na 50/50. – Wiem, że jak się z czegoś rezygnuje, to później trudniej to odbudować, ale my nie chcemy likwidacji wystawy. Samorząd jest gotów się nadal angażować, pytanie jak zareaguje na naszą ofertę rynek – tłumaczy P. Bajak. Przyznaje, że zainteresowanie mieszkańców inwestycjami w alternatywne systemy grzewcze jest teraz wzmożone i dlatego wystawa jest szczególnie potrzebna w czasie tych transformacji. – Sam mam takie doświadczenia, że tylu rzeczy, o których dowiaduję się w trakcie targów, nie sposób dowiedzieć się na co dzień, np. w sklepach. Na naszej wystawie firmy wystawiają swoich najlepszych przedstawicieli, bo to ich wizytówka w regionie – podkreśla P. Bajak.

Ludzie:

Andrzej Wawrzynek

Andrzej Wawrzynek

Wójt gminy Pietrowice Wielkie.

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Ewa Okrent

Ewa Okrent

Radna gminy Pietrowic Wielkie

Gabriela  Lenartowicz

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Ilona Gawlica

Ilona Gawlica

Radna gminy Pietrowice Wielkie

Karolina Ziegler

Karolina Ziegler

Radna gminy Pietrowic Wielkie

Piotr Bajak

Piotr Bajak

Przewodniczący rady gminy Pietrowice Wielkie

Szymon Bolik

Szymon Bolik

Radny Powiatu Raciborskiego

Urszula Herud

Urszula Herud

Radna gminy Pietrowic Wielkie