Sobota, 6 marca 2021

imieniny: Jordana, Róży, Kolety

RSS

Pszów jednak bez spalarni podkładów. Radni powiedzieli "nie"

21.01.2020 09:54 | 30 komentarzy | ska

15 stycznia miało odbyć się spotkanie mieszkańców, władz miasta i przestawicieli inwestora, który chciał wybudować w Pszowie instalację do zgazowywania podkładów kolejowych. Nie doszło ono jednak do skutku, bo po wielu sygnałach mieszkańców radni postanowili sprzeciwić się inwestycji. 

Pszów jednak bez spalarni podkładów. Radni powiedzieli "nie"
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pszów jednak bez spalarni podkładów. Radni powiedzieli "nie"

- W związku z pojawiającymi się informacjami o planowanej na terenie naszego miasta budowie instalacji zgazowywania podkładów kolejowych, pragniemy poinformować, że Rada Miejska w Pszowie podjęła decyzję o odstąpieniu od działań zmierzających do budowy takiej instalacji - pisze w specjalnym oświadczeniu Marcin Grzenia, wiceprzewodniczący Rady Miasta Pszowa. 

Zdaniem radnych inwestycja budzi zbyt duży niepokój wśród mieszkańców, dlatego lepiej uciąć wszelkie działania już na początku. Przypomnijmy, że temat wzbudził ogromne kontrowersje w ubiegłym roku. Mieszkańcy podnosili argumenty, że podkłady kolejowe są nasączone rakotwórczymi substancjami, które mogłyby się przedostać do powietrza, a tym samym do płuc pszowików. 

Radni podjęli decyzję o odstąpieniu od rozmów z wnioskodawcami. Tym samym taki zakład w naszym mieście nie powstanie

Radni Rady Miejskiej przez pół roku rozpatrywali możliwość lokalizacji tego typu instalacji w Pszowie. - Ponad półroczny czas był niezbędny do przeprowadzenia dodatkowych konsultacji, tak aby móc jak najbardziej szczegółowo zapoznać się z tematem funkcjonowania takich instalacji. Radni Rady Miejskiej musieli wziąć pod uwagę między innymi aspekt środowiskowy i społeczny - czytamy w oświadczeniu. 

- Pomimo informacji, że przy zachowaniu pełnych rygorów technologicznych instalacja taka jest instalacją bezpieczną dla ludzi i środowiska radni uznali, że ewentualne odstępstwa od rygorów technologicznych czy awaria instalacji mogłaby potencjalnie mieć wpływ na otoczenie. Mając na uwadze zgłaszane opinie mieszkańców i prowadzone z mieszańcami rozmowy, a także powyższe wątpliwości, radni podjęli decyzję o odstąpieniu od rozmów z wnioskodawcami. Tym samym taki zakład w naszym mieście nie powstanie - stanowczo stawia sprawę Marcin Grzenia. 

Czytaj więcej we wtorek w Nowinach Wodzisławskich