Wtorek, 20 kwietnia 2021

imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii

RSS

Racibórz nadal bez segregacji odpadu kuchennego

16.01.2020 23:12 | 3 komentarze | ma.w

Dopiero 23 stycznia wszyscy mieszkańcy dzielnic Raciborza mają być zaopatrzeni w brązowe worki do segregowania odpadów kuchennych. Wtedy ruszy ich zbiórka. Zgodnie z prawem powinna być prowadzona od początku roku, ale brak worków ją uniemożliwia. Lepiej idzie urzędnikom kolportaż ulotek o obowiązku segregacji.

Racibórz nadal bez segregacji odpadu kuchennego
Miasto informuje, że doszła nowa frakcja śmieci do segregowania - kuchenne
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Poprzednim razem, gdy pytaliśmy gdzie są nowe, brązowe worki dla gospodarstw w dzielnicach, usłyszeliśmy, że mają być 9 stycznia (pytaliśmy w pierwszym tygodniu obowiązywania nowych przepisów, od 1 stycznia frakcja odpadu kuchennego jest obowiązkowa, tak jak plastiki, papier i szkło). Wiceprezydent Raciborza Dominik Konieczny uspokajał wtedy, że i tak wszystko zostanie wysegregowane w RIPOK na Dębiczu. W Empolu dowiedzieliśmy się, że śmieciarka w podanym w harmonogramie terminie nie przyjedzie po brązowe worki, bo mieszkańcom ich jeszcze nie wydano.

16 stycznia spytaliśmy ponownie o worki, bo tych w dzielnicach nadal nie ma. Wiceprezydent Konieczny odesłał nas z pytaniem do rzeczniczki magistratu Lucyny Siwek, zaznaczając, że nie ma mowy o żadnym kryzysie w związku z brakiem segregacji. - Dokładamy wszelkich starań, aby nowy system działał sprawnie. Pod koniec ubiegłego tygodnia firmie Empol wydane zostały brązowe worki na bioodpady - zapewniła nas urzędniczka.

Lucyna Siwek informuje, że Empol, który do sierpnia 2020 ma zawartą z Miastem Racibórz umowę na wywóz śmieci, od początku obecnego tygodnia sukcesywnie dostarcza je mieszkańcom zabudowy jednorodzinnej w Raciborzu.

Do 23 stycznia worki pojawią się we wszystkich dzielnicach - zapewnia Siwek.

Zgodnie z informacjami służby prasowych urzędu zbiórka wysegregowanych odpadów biokuchennych ruszy w drugiej połowie miesiąca zgodnie z harmonogramem (odpady odbierane będą raz na dwa tygodnie).

W zabudowie wielorodzinnej to zarządca nieruchomości odpowiada za wyposażenie punktu odbioru odpadów w dodatkowy kontener do gromadzenia bioodpadów kuchennych oznaczony kolorem brązowym. - Jesteśmy z zarządcami w stałym kontakcie, informujemy ich o nowych obowiązkach, wyjaśniamy wątpliwości - podkreśla Lucyna Siwek.

W grudniu 2019 r. Miasto ruszyło z kampanią informacyjną dotyczącą zmian w raciborskim systemie odbioru i segregacji odpadów komunalnych. Wydało ulotkę, w nakładzie 14 tys. sztuk i będzie jej dodruk na kolejnych 9 tys..

Dystrybucją ulotek informujących o zbiórce odpadów kuchennych zajmuje się Empol – dla mieszkańców zabudowy jednorodzinnej. Wspólnoty, spółdzielnie i zarządcy nieruchomości robią to dla mieszkańców zabudowy wielorodzinnej. Informacje o segregacji odpadu kuchennego pojawiły się na stronie internetowej Miasta, jego Facebooku, rozesłano materiały prasowe do mediów. - Zleciliśmy też kampanię w radio. Planujemy kolejne działania, m. in. druk i dystrybucję plakatów informacyjnych do rozwieszenia na klatkach schodowych w zabudowie wielorodzinnej, a także kolejne publikacje prasowe - podsumowuje Lucyna Siwek.

W materiale wideo prezydent Raciborza Dariusz Polowy, zapewnia, że raciborzanie wiedzą o obowiązku segregacji odpadów zielonych z początkiem stycznia 2020 roku

Ludzie:

Dominik Konieczny

Dominik Konieczny

Wiceprezydent Raciborza

Lucyna Siwek

Lucyna Siwek

Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta Racibórz