Wtorek, 19 stycznia 2021

imieniny: Henryka, Mariusza, Erwina

RSS

Epidemia koronawirusa:

Krystian Strzondała: stałem się osobą niewygodną [OŚWIADCZENIE]

16.01.2020 23:11 | 11 komentarzy | web

Publikujemy oświadczenie Krystiana Strzondały Kierownika Kadr Szpitala Rejonowego w Raciborzu. Nadesłał je po publikacji w Nowinach informacji o decyzji dyrektora Ryszarda Rudnika o nieprzedłużaniu z nim umowy o pracę.

Krystian Strzondała: stałem się osobą niewygodną [OŚWIADCZENIE]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak oceniasz raciborski Szpital Rejonowy?

W związku z podaniem przez Dyrektora Szpitala Rejonowego* w Raciborzu informacji dnia 15.01.2020 r., dot. nieprzedłużenia umowy o pracę mojej osobie, czuję się w obowiązku, by odnieść się do sprawy.

Istotnie za kilka dni wygasa moja roczna umowa o pracę, która może być przedłużona lub nie, a wypowiedź o jej nieprzedłużaniu jest dla mnie bezpodstawna i szokująca.

Uważam że stałem się po prostu osobą niewygodną dla niektórych osób, „nie przymykałem oczu” na m.in. nieuczciwe i nierówne traktowanie pracowników: lekarzy, pielęgniarek, położnych i inny personel…

Nie godziłem się na sytuacje które w szpitalu były często kontrowersyjne, bardzo często również niezgodne z prawem, niejednokrotnie uderzające drastycznie w budżet szpitala, nieuzasadnione koszty. Tworzenie zupełnie zbędnych stanowisk pracowniczych.

Od pół roku leży u Dyrektora mój projekt wielowariantowy uregulowania wynagrodzeń pielęgniarek/położnych, który od lat nie jest w szpitalu załatwiony – obecnie nowo zatrudniona osoba (bez doświadczenia zawodowego) ma np. wynagrodzenie zasadnicze wyższe od pracownika z 30 letnim doświadczeniem. Są też wyjątki że tzw. osoby protegowane, nowo zatrudnione mają o 500zł więcej wynagrodzenia zasadniczego od innych, nowo przyjętych pracowników – Związki Zawodowe faszeruje się tzw. kitem ogólnej średniej.

Trudno mi się pogodzić z faktem, iż chowa się skargi na osobę która nagminnie niszczy lekarzy lub osoby niewygodne. Najczęściej na ich miejsce zatrudnia się lekarzy ze śląska o znacznie wyższym wynagrodzeniu nawet kilku tysięcy złotych. Są też przypadki w 2019 r., że zarabiają od 3 do 4 razy więcej od innych lekarzy, a od pielęgniarek to nawet roczny zarobek (10 – 12 miesięcy).

Przykry jest także fakt, że usiłowano od kilku ostatnich miesięcy wrobić mnie w sprawy z którymi nie miałem nic wspólnego i które się nie potwierdziły, a także wywierać presję na mojej osobie - wobec mnie nigdy nie zastosowano żadnych środków dyscyplinarnych wynikających z kodeksu pracy.

Dlatego też dziwi i zaskakuje decyzja Dyrektora dot. nieprzedłużenia umowy.

Niezrozumiała dla mnie jest również, jak i wielu pracowników szpitala, decyzja związana z odwołaniem doktora Stanisława Gamrota - Kierownika Oddziału Chirurgicznego, wspaniałego człowieka, który swoją pracę wykonywał z wielkim powołaniem i gorliwością. Pomagał przy tym ludziom oraz personelowi szpitala.

Bardzo dziękuje wszystkim tym wspaniałym ludziom, których poznałem i miałem zaszczyt z nimi współpracować oraz za ich słowa szacunku i wdzięczności do mojej osoby, a dzięki wspólnej pracy udało nam się m.in. pozyskać środki finansowe dla lecznicy.

Krystian Strzondała, Racibórz, 16.01.2020 r.

(pisownia oryginalna z nadesłanej korespondencji)

* Szpitalem Rejonowym w Raciborzu kieruje Ryszard Rudnik


Czytaj także:


Opinie oraz treści zawarte w rubryce WebKrytyka przedstawiają wyłącznie własne zdanie autorów i mogą ale nie muszą odzwierciedlać poglądów redakcji. Masz coś ciekawego do przekazania szerszemu gronu - zapraszamy na łamy portalu nowiny.pl - opublikujemy Twój felieton bezpłatnie. Wyślij swoje przemyślenia na adres webkrytyka@nowiny.pl. Redakcja zastrzega sobie prawo odmowy publikacji materiału.

Ludzie:

Krystian Strzondała

Krystian Strzondała

Były komendant Straży Miejskiej w Raciborzu

Ryszard Rudnik

Ryszard Rudnik

Dyrektor Szpitala Rejonowego w Raciborzu