Czwartek, 21 stycznia 2021

imieniny: Agnieszki, Jarosławy, Epifaniego

RSS

Epidemia koronawirusa:

Będą tańczyć na znak protestu. Żory w akcji Nazywam się Miliard

15.01.2020 11:35 | 0 komentarzy | ska

14 lutego na żorskim rynku odbędzie się happening w ramach akcji One Billion Rising, której polska edycja nosi nazwę "Nazywam się Miliard". O co chodzi w tej akcji?

Będą tańczyć na znak protestu. Żory w akcji Nazywam się Miliard
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Będą tańczyć na znak protestu. Żory w akcji Nazywam się Miliard

Na znak solidarności i siły kobiety z całego świata zatańczą taki sam układ taneczny jednego dnia o jednej porze. - Do udziału w akcji przymierzaliśmy się już od jakiegoś czasu - mówi Aleksandra Wiśniewska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. - Dzięki przychylnemu nastawieniu Urzędu Miasta możemy już niebawem uczynić ku temu pierwszy krok i mamy nadzieję, że akcja będzie kontynuowana co roku – dodaje.

W Żorach w organizacji kampanii biorą udział pracownice MOPS oraz Wydział Edukacji Urzędu Miasta Żory, którego naczelnik - Bożena Dąbrowska zaprosiła do współpracy przedstawicieli żorskich szkół, którzy proponują udział chętnym nauczycielkom, rodzicom i starszym uczennicom (od 13. roku życia). - Docieramy do różnych grup zawodowych. Zależy nam, aby na rynku pojawiło się jak najwięcej kobiet z różnych środowisk. Mamy chętne do udziału policjantki czy pielęgniarki - wyjaśnia Bożena Dąbrowska. - Kampania porusza ważny temat, ale chcę podkreślić, że udział jest dobrowolny, zwłaszcza jeśli chodzi o młodzież szkolną. Zgoda rodziców jest tu kluczowa. Dorośli decydują za siebie. Celowo też określiliśmy wiek uczestniczek od 13. roku życia. Oczywiste jest, że przemoc seksualna może dotknąć i młodsze dzieci, ale czujemy intuicyjnie, że temat w naszej rzeczywistości społecznej nie jest jeszcze wśród dzieci przepracowany i adresujemy nasz happening do starszych, bardziej świadomych osób - podsumowuje Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta w Żorach.

Drugą kwestią kluczową jest muzyka - piosenka stanowiąca przesłanie całej akcji również ma wiele wersji językowych. Żory będą mogły poszczycić się własną aranżacją, którą przygotował zespół MuzyKajaka. - Mimo, że jesteśmy mężczyznami, chcemy wziąć udział w akcji, bo solidaryzujemy się z kobietami, tak często krzywdzonymi przez niektórych przedstawicieli naszego, męskiego świata - mówi Marcin Madzia, wokalista zespołu. – Zdradzę tylko, że nasz utwór będzie wzbogacony elementami naszej rodzimej kultury, tj. muzyki ludowej. Utwór zaśpiewa profesjonalna wokalistka, ale chór kobiet będzie miał swój udział w refrenie.

Osoby, które chcą wziąć udział w tym wydarzeniu zachęcamy do wspólnej nauki tańca. Zajęcia odbywają się w następujących terminach:

- poniedziałki, godz. 17:00 - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego,

- wtorki, godz. 17:00 – świetlica Osiny,

- środy, godz. 15:30 – Żorskie Centrum Organizacji Pozarządowych,

- czwartki, godz. 16:00 – Szkoła Podstawowa nr 13.

Organizatorzy zachęcają do umożliwienia udziału w akcji pracownicom firm i instytucji w mieście. Młodzież szkolna otrzyma usprawiedliwienie nieobecności na lekcji. Miejski Ośrodek Kultury zaprasza z kolei do udziału w akcji swoich instruktorów tańca oraz uczestników zajęć tanecznych, tak by grupa tańczących czuła się pewniej, mając obok siebie profesjonalistów. Uczestniczki są proszone o ubranie czarnej koszulki - z racji zimowej aury można ją założyć na kurtkę.