Niedziela, 7 marca 2021

imieniny: Pawła, Tomasza, Felicyty

RSS

JSW będzie pozyskiwać metan dla PGNiG

14.01.2020 12:06 | 0 komentarzy | ska

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. podpisały porozumienie w temacie przedeksploatacyjnego ujęcia metanu z pokładów węgla. Demonstracyjna instalacja powstanie w jednej z kopalni JSW. 

JSW będzie pozyskiwać metan dla PGNiG
Fot. JSW
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

JSW będzie pozyskiwać metan dla PGNiG

W ramach projektu PGNiG i JSW wykonana zostanie demonstracyjna instalacja ujęcia metanu z odwierconych z powierzchni otworów kierunkowych oraz przeprowadzone zostaną testy produkcyjne w celu analizy wydajności dopływu metanu i wpływu szczelinowania na późniejszą eksploatację węgla. Prace będą realizowane w tym roku  w oparciu o zatwierdzony przez Ministra Środowiska badawczy Projekt Robót Geologicznych. Instalacja powstanie na kopalni Budryk, ale jeśli projekt się powiedzie niewykluczone, że kolejne takie inwestycje będą powstawać przy innych kopalniach. 

–  Cieszymy się, że JSW - kolejna spółka podejmuje współpracę przy projekcie, który ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa pracy górników w kopalniach oraz dla ograniczenia emisji metanu do atmosfery - powiedział Piotr Woźniak, Prezes Zarządu PGNiG SA. – Współpraca z JSW to kolejny krok do rozpoczęcia prac nad wydobyciem tego paliwa na skalę przemysłową – dodał.

Według szacunków Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego może znajdować się nawet 193 mld m sześc. metanu, który stanowi poważny problem dla spółek zajmujących się wydobyciem węgla.

Metan w pokładach węgla, który dla spółek górniczych jest kłopotem, dla PGNiG jest szansą na dodatkowe źródło gazu. Rocznie możemy w ten sposób pozyskać nawet do 1,5 mld m sześc. surowca. Dzięki temu wzmocnimy bezpieczeństwo energetyczne kraju, a jednocześnie zapewnimy bardziej przyjazne warunki pracy w kopalniach – powiedział Łukasz Kroplewski, Wiceprezes Zarządu PGNiG SA ds. Rozwoju.

Ujęcie gazu z systemu odmetanowania poprawia efektywność energetyczną i wpływa na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. - Odmetanowanie górotworu jest jednym z naszych strategicznych procesów technicznych, ponieważ jest to najbardziej skuteczna metoda zwalczania zagrożenia metanowego. Obecnie efektywność odmetanowania naszych kopalń wynosi nieco ponad 30 procent. Dzięki odmetanowaniu przedeksploatacyjnemu mamy szansę zwiększyć ilość ujmowanego gazu – wyjaśnia Artur Dyczko, zastępca prezesa zarządu JSW ds. strategii i rozwoju.

Prace będą prowadzone w Kopalni Węgla Kamiennego Budryk. Złoże znajduje się na terenie Ornontowic, Gierałtowic, Mikołowa, Orzesza oraz Czerwionki-Leszczyn.