Wtorek, 19 stycznia 2021

imieniny: Henryka, Mariusza, Erwina

RSS

Epidemia koronawirusa:

Jak Jastrzębie pomaga ptakom przetrwać zimę?

14.01.2020 08:57 | 0 komentarzy | AgaKa

Kiedy na ziemi leży śnieg, a zbiorniki wodne skute są lodem ptakom trudno zdobyć pożywienie. Już od pierwszych przymrozków można zacząć zostawiać dla nich bardzo niewielkie porcje pokarmu.

Jak Jastrzębie pomaga ptakom przetrwać zimę?
fot. Publiczne Przedszkole nr 6
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wszystko po to, żeby zwierzęta wiedziały, gdzie szukać karmnika w przyszłości. Bardzo niekorzystne jest jednak dokarmianie ptaków w innych porach roku - zbyt wczesne dostarczanie pokarmu powoduje zaburzenia instynktu wędrownego - gatunki, które normalnie migrują na południe, mogą zostać w Polsce, nie są jednak przystosowane do poszukiwania pokarmu pod śniegiem.

Z chwilą, gdy spadnie śnieg i nastaną mrozy, przedszkolaki i uczniowie młodszych klas szkół podstawowych wraz z nauczycielami zadbają o to, żeby w karmniku nie zabrakło pożywienia dla ptaków. W ramach prowadzonej akcji ekologicznej ,,Pomagamy ptakom przetrwać zimę’’ dzieci dowiedziały się jak wygląda dokarmianie ptaków, po co wystawia się dla nich karmniki, dlaczego warto im pomagać i jak poprawnie to robić. Wszystkie te działania uczą odpowiedzialności oraz dbania o środowisko naturalne, uwrażliwiają na piękno przyrody, a także dają satysfakcję i wiele radości. Już w listopadzie przedszkolom i szkołom rozdane zostały domki i karma dla ptaków zamówione w ramach edukacji ekologicznej.

Jako zimowa karma dla ptaków najlepiej sprawdzają się:

  • mieszanki tłuszczowo-nasienne (np. kule z łoju oraz nasion słonecznika, lnu, prosa itp.),
  • nasiona oleiste, zwłaszcza słonecznik, len, mak nasiona prosa, owsa, pestki owoców, nasiona sałaty siewnej, kapusty polnej, rzepy, rozdrobnione nasiona dyni - zjadane przez sikory, wróble, zięby, gile, grubodzioby,
  • słonina, łój lub smalec - tylko niesolone i niewędzone - dla sikor, dzięciołów, kowalików,
  • orzechy - dla sikor, dzięciołów, kowalików,
  • jabłka, jarzębina, rodzynki - dla drozdowatych, jak kos i kwiczoł

Karmniki i karma dla ptaków dzikich trafiły już do kilkunastu szkół i przedszkoli.

Mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju, którzy każdego roku dokarmiają ptaki zimą, również otrzymali karmę dla ptaków dzikich oraz ptasie pyzy. Miasto zakupiło 414 paczek karmy sypkiej (1 paczka to 1 kg karmy) oraz 444 sztuki ptasich pyz.