Poniedziałek, 30 listopada 2020

imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

RSS

Epidemia na Śląsku:

Prezydent Polowy: chcemy zapanować nad ścisłym centrum

11.01.2020 12:46 | 4 komentarze | ma.w

Włodarz Raciborza zapowiadał to w swoim programie wyborczym. Chodzi mu o estetykę rynku i okolic. Wyznaczył do tych zadań nową architekt miejską Ewę Klimaszewską, którą wspiera konserwator zabytków Maria Olejarnik. Trwają już konsultacje społeczne w tym temacie.

Prezydent Polowy: chcemy zapanować nad ścisłym centrum
Prezydent Raciborza Dariusz Polowy planuje nowe zakazy w centrum
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Czy Racibórz potrzebuje ograniczeń i zakazów w centrum?

Konsultacje prowadzone są od początku roku i dotyczą projektu uchwały Rady Miasta Racibórz. Na jej mocy utworzony ma być w Raciborzu Park Kulturowy Stare Miasto. Nowe prawo wprowadzi szereg ograniczeń i zakazów dla przedsiębiorców działającym w ścisłym centrum miasta. Park kulturowy ma chronić „wyróżniające się krajobrazowo tereny z zabytkami”. Zakazy i ograniczenia dotyczą m. in. umieszczania tablic, napisów i ogłoszeń reklamowych, czy form małej architektury.

Jak powiedział ostatnio mediom prezydent Raciborza Dariusz Polowy chodzi o dopuszczalną ingerencja władz samorządowych w kształt szyldów sklepów i restauracji, wygląd ogródków letnich i witryn sklepowych.

- Mamy na celu utrzymanie spójnego obrazu ścisłego centrum miasta. Robi to wiele miast. Popularne sieciówki w centrach dużych miast muszą dostosować się do nakazanej przez Miasto stylistyki - opowiadał prezydent miasta.

Inicjatywa utworzenia Parku wyszła od klub radnych miejskich prezydenta Polowego (RSS Nasze Miasto, PiS, Anna Ronin). Dariusz Polowy wskazał, że to pierwsze zadanie dla nowej pani architekt miejskiej (jest nią podinspektor ds. architektury i przestrzeni miasta w Wydziale Inwestycji i Urbanistyki Ewa Klimaszewska). - W programie wyborczym też to zaznaczałem, że pewien poziom estetyki trzeba zachować w ścisłym centrum Raciborza. To jest dopiero początek, etap konsultacji - podsumował prezydent Polowy (więcej w materiale wideo na portalu).

Do prac nad stworzeniem Parku zaangażowano m.in. Łukasza Konarzewskiego Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. 19 grudnia 2019 r. Rada Miasta Racibórz podjęła uchwałę o podjęciu prac nad utworzeniem w Raciborzu parku kulturowego.

Proponowany projekt uchwały ustanawiającej „Park Kulturowy Stare Miasto w Raciborzu” do 18 marca udostępniony jest na stronach Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta oraz wyłożony w Wydziale Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta. W tym czasie, w ramach konsultacji społecznych, można składać wnioski dotyczące tego projektu.


Granice Parku Kulturowego Stare Miasto przebiegają następująco:
stanowią go osie ulic: Wojska Polskiego, Stanisława Drzymały, Podwale do skrzyżowania z ul. Króla Stefana Batorego, dalej działka (włącznie) nr 5076 oraz oś ul. Króla Stefana Batorego od skrzyżowania z ul. Podwale do skrzyżowania z Placem Targowym, 
dalej granicą jest oś ul. Plac targowy do Hali Targowej włącznie,
następnie na zachód teren aż do adresu: ul. Odrzańska 7, przecina ul. Odrzańską w kierunku północno-zachodnim i biegnie za budynkami przy ul. Odrzańskiej (nr 8, 8a, 6, 6a, 4, 4a, 2, 2a, 2b, 2c,) oraz za budynkami przy ul. Chopina po lewej stronie od nr 11,
następnie za budynkami przy ul. Gimnazjalnej 1 i 3 oraz Placu Wolności 1,
następnie działki nr (włącznie): 4554/25, 4555/25, dalej przecina ul. Drewniana w kierunku północno-zachodnim i biegnie za budynkami przy lewej stronie ul. Ks. Londzina od nr 1 aż do nr 19,
następnie przecina ul. Londzina w kierunku południowo-zachodnim i biegnie za budynkami przy ul. Ks. Londzina 12 i Pawła Stalmacha 1, przecina ul. Pawła Stalmacha 1 w kierunku południowym i biegnie za budynkami przy prawej stronie ul. Ks. Londzina 10-2,
następnie za budynkami przy Placu Wolności od nr 5-9
i kończy się przy skrzyżowaniu ul. Karola Miarki z Osią ul. Wojska Polskiego.

Pisaliśmy o tym również tutaj:

https://www.nowiny.pl/158835-wladze-biora-sie-za-szyldy-i-reklamy-w-centrum-raciborza.html

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Ewa Klimaszewska

Ewa Klimaszewska

Architekt miejski w UM Racibórz

Maria Olejarnik

Maria Olejarnik

Miejski Konserwator Zabytków w Raciborzu