Czwartek, 4 marca 2021

imieniny: Kazimierza, Łucji, Witosława

RSS

Oświata w Wodzisławiu: naczelnik Kłosińska odpowiada

09.01.2020 11:10 | 26 komentarzy | web

Droga Redakcjo. Pana mhl999 znam od 8 lat. „Reformowaniem” wodzisławskiej oświaty i nie tylko oświaty zajmuje się on od dawna. O ile jednak wcześniej nim napisał cokolwiek na temat oświaty, weryfikował swoją wiedzę w Wydziale Edukacji, tak w ostatnim czasie uważa się już za taki „autorytet”, że nie musi niczego sprawdzać i o nic pytać. W efekcie bezkarnie pisze bzdury.

Oświata w Wodzisławiu: naczelnik Kłosińska odpowiada
fot. Gazeta Wodzisławska
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Faktycznie jego stwierdzenie, że upchaliśmy 100 etatów nauczycielskich skomentowałam słowem bezmyślność. Wystarczy odsłuchać całą moją wypowiedź, by się przekonać, że tłumaczyłam, że dyrektor szkoły może zatrudnić tylko tylu nauczycieli na ile pozwala mu liczba godzin nauczania poszczególnych przedmiotów, a te ściśle określa Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej.

W 4 naszych gimnazjach pracowało 140 nauczycieli. Po likwidacji gimnazjów 100 z nich znalazło pracę w 13 naszych szkołach podstawowych, doszły tam przecież siódme i ósme klasy.

Bzdurą jest też twierdzenie pana mhl999, że liczba oddziałów powinna być wynikiem ilorazu liczby dzieci w roczniku przez 28. Obowiązkiem władz miasta jest stworzenie takiej sieci szkół podstawowych, by dziecko do szkoły nie miało dalej niż 3 km. Każda szkoła ma więc przypisany obwód. Liczba oddziałów w szkole wynika z liczby dzieci zamieszkałych w obwodzie, przy założeniu, że z mocy prawa, klasa nie może liczyć więcej niż 25 uczniów. Jeśli więc dla przykładu w obwodzie szkoły mamy 40 dzieci w roczniku, to dyrektor tworzy dwie 20 osobowe klasy. Liczba oddziałów w mieście jest sumą oddziałów we wszystkich naszych szkołach.

Logiczne jest, że po likwidacji 4 gimnazjów, gdzie mogło być 28 uczniów w klasie, w 13 podstawówkach mamy więcej oddziałów, a co za tym idzie spadła średnia liczba uczniów w klasie.

By zaś obliczyć liczbę uczniów przypadającą na przeliczeniowy etat nauczycielski wystarczy skorzystać z dokładnych danych zawartych w naszych raportach zamieszczonych na stronie internetowej urzędu miasta, w zakładce edukacja. Z całą pewnością nie jest to liczba 6,29, którą podaje pan mhl999.

Zachęcam do lektury naszych raportów, zawarta jest w nich cała prawda (łącznie z finansami) o naszej oświacie. Jeśli brakuje jakiej danej, proszę o telefon, uzupełnimy.

I ostatnie sprostowanie. Pan mhl999 napisał „prawdziwym eldorado są księgowi w jednostkach miejskich … spokojnie chyba można mówić o 50 etatach”. Nie można, 22 placówki oświatowe obsługuje 8 księgowych.

Pozdrawiam

Ludwika Kłosińska Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Wodzisławia Śląskiego

fot. Gazeta Wodzisławska


Czytaj także: