Piątek, 21 lutego 2020

imieniny: Eleonory, Kiejstuta, Fortunata

RSS

Projekt upamiętnienia księdza męczennika zbliża się do finału

07.01.2020 15:04 | 5 komentarzy | ma.w

Radny Raciborza Piotr Klima, który zaproponował, by w mieście znalazł się ślad po błogosławionym księdzu Ryszardzie Henkesie pokazał projekt tablicy/pomnika. Miałaby być odsłonięta w lutym, na uroczystości połączonej ze spotkaniem historyków.

Projekt upamiętnienia księdza męczennika zbliża się do finału
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Delegacja członków Komitetu Organizacyjnego, który zajmuje się tym projektem udała się 7 stycznia na rozmowy z biskupem Andrzejem Czają w Opolu. Radny Piotr Klima planuje, że 21 lub 22 lutego (wspomnienie błogosławionego i 75 rocznica jego śmierci) miałaby się odbyć msza święta (planowana w kościele - okrąglaku NSPJ), konferencja naukowa z moderatorem dr Piotrem Sputem, uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy/pomnika oraz okolicznościowa wystawa poświęcona księdzu - męczennikowi.

W projekt zaangażowani są Rada Miasta Racibórz, Zakład Karny w Raciborzu (gdzie osadzony miał być Ryszard Henkes, torturowany przez nazistów), a także PWSZ i ŚUTW. Raciborski samorząd podjął stosowną, okolicznościową uchwałę w sprawie upamiętnienia duchownego związanego z ziemią raciborską i jej okolicami. Radny jest również w kontakcie ze Stowarzyszeniem Apostolstwa Katolickiego (Pallotyni).

Według Piotra Klimy do realizacji zadania potrzebne są publiczne środki w kwocie 25 tys. zł - z Budżetu Miasta. Liczy także na sponsorów, zaangażowanie TMZR i wpłaty prywatne.

Radny chce, żeby na tablicy/pomniku znalazły się napisy w 4 językach, oprócz polskiego - w angielskim, niemieckim i czeskim. R. Henkes był proboszczem w przygranicznych Strahovicach. Tam pod koniec ubiegłego roku odbyła się msza w intencji błogosławionego, w której uczestniczyła raciborska delegacja.

 

Ludzie:

Piotr Klima

Piotr Klima

Radny Gminy Racibórz