Czwartek, 4 marca 2021

imieniny: Kazimierza, Łucji, Witosława

RSS

Dlaczego ubezpieczenia społeczne są ważne? ZUS chce szkolić uczniów podstawówek

03.01.2020 14:50 | 1 komentarz | d

Uczniowie szkół podstawowych w ciekawy i angażujący sposób mają szansę zapoznać się z ubezpieczeniami społecznymi. ZUS zaprasza szkoły podstawowe do współpracy przy "Projekcie z ZUS". Na nauczycieli i uczniów czekają gotowe materiały dydaktyczne, ale też konkurs i nagrody.

Dlaczego ubezpieczenia społeczne są ważne? ZUS chce szkolić uczniów podstawówek
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Wiedza o ubezpieczeniach społecznych jest jedną z ważniejszych, w którą powinniśmy wyposażyć nasze dzieci, ucząc ich o funkcjonowaniu w życiu społecznym. Już na starcie swojej dorosłości, jako pracownicy, zleceniobiorcy, czy osoby prowadzące własne firmy, zetkną się z działalnością ZUS, a informacje o przysługujących ich prawach i obowiązkach pozwolą na podejmowanie właściwych decyzji - mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Gotowy projekt

"Projekt z ZUS" to propozycja dla uczniów szkół podstawowych. Polega on na przeprowadzeniu przez nauczyciela lekcji, podczas której przybliża on uczniom tematykę ubezpieczeń społecznych. Po zajęciach już w grupach, wykonują film, komiks bądź plakat i za pośrednictwem tych form starają się odpowiedzieć na pytanie: dlaczego ubezpieczenia społeczne są ważne. Najlepsze prace biorą udział w zmaganiach konkursowych w poszczególnych kategoriach. Na zwycięzców czekają nagrody i publikacja na stronie internetowej ZUS. Materiały dydaktyczne do "Projektu z ZUS" opracowane zostały przy współpracy z metodykiem nauczania i są zgodne z podstawą programową.

ZUS przeszkoli

Tegoroczna edycja jest już czwartą z kolei. Do tej pory w "Projekcie z ZUS" udział wzięło blisko 15 tysięcy uczniów z całej Polski. - Serdecznie zapraszamy szkoły do udziału w projekcie. To tylko jedna lekcja, a wiedza bezcenna. Ze swej strony zapewniamy nie tylko materiały dydaktyczne, ale też opiekę merytoryczną, szkolenia dla nauczycieli – opiekunów projektu. Przeprowadzamy też lekcje instruktażowe. Podstawa programowa kształcenia ogólnego w szkole podstawowej zachęca nauczycieli, aby wykorzystywali metody aktywizujące, co daje właśnie "Projekt z ZUS". Dodatkową zaletą jest również to, że może być prowadzony w każdym czasie (przez cały rok) we wszystkich szkołach, które się do niego zgłosiły. Ale warto już teraz się zgłosić, by młodzież miała czas na przygotowanie pracy konkursowej - dodaje rzeczniczka. Zgłoszenia szkół należy kierować do koordynatorów ds. komunikacji i edukacji dostępnych w każdym oddziale ZUS. Kontakt do nich można znaleźć na stronie internetowej https://www.zus.pl/edukacja/kontakt.

źródło: ZUS

Ludzie:

Beata Kopczyńska

Beata Kopczyńska

Regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego