Poniedziałek, 30 listopada 2020

imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

RSS

Epidemia na Śląsku:

Droga Racibórz-Pszczyna bez dodatkowego połączenia z autostradą

03.01.2020 09:57 | 49 komentarzy | ska

Regionalna Droga Racibórz-Pszczyna na odcinku od Żor do Rybnika ma być udostępniona dla ruchu już w marcu tego roku. Droga nie będzie miała jednak dodatkowego połączenia z autostradą A1, bo zjazdem położonym najbliżej jest węzeł Żory-Rowień. Na stworzenie nowego węzła z bezpośrednim zjazdem z drogi regionalnej nie pozwalają warunki techniczne.

Droga Racibórz-Pszczyna bez dodatkowego połączenia z autostradą
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Droga Racibórz-Pszczyna bez dodatkowego połączenia z autostradą

Mimo lobbowania zarówno włodarzy Rybnika, jak i Żor w temacie dodatkowego zjazdu na autostradę A1 bezpośrednio z drogi Racibórz-Pszczyna, kierowcy jadący nowym traktem będą mogli zjechać na autostradę jedynie na węźle Żory-Rowień, pokonując kilka rond. W godzinach szczytu będzie to generować korki, ale to jedyne rozwiązanie.

- Temat jest szeroki, ale skracając go do meritum, nie jest możliwe stworzenie nowego zjazdu z drogi Pszczyna-Racibórz, bo nie pozwalają na to warunki techniczne – wyjaśnia Marek Prusak, Starszy specjalista ds. komunikacji społecznej z GDDKiA w Katowicach.

Węzeł Żory-Rowień położony jest zbyt blisko, aby stwarzać nowy zjazd z wybudowanej drogi regionalnej. Odstępy między węzłami nie mogą być mniejsze niż 5 km, to absolutne minimum, natomiast odległość od drogi Racibórz-Pszczyna do węzła Rowień to zaledwie 1 km.

Czy problem będzie dostrzeżony?

- Szybkie połączenie drogi regionalnej z autostradą od strony Żor jest niezwykle istotne, stąd starania Rybnika i Żor o zapewnienie dodatkowego połączenia. Słysząc odpowiedź GDDKiA o tym, że obecne połączenie jest "optymalne"...mamy, mówiąc delikatnie, spore wątpliwości. Sytuacja w kraju w ostatnim czasie jest dość dynamiczna , mamy nadzieję, że jednak z czasem problem komunikacyjny Rybnika i Żor w połączeniu z autostradą zostanie dostrzeżony przez GDDKiA. Tymczasem aktualnie wybudowany, ponad 10 km odcinek będzie obwodnicą miasta, która częściowo rozładuje ruch  w mieście i jednak spowoduje, że znacznie skrócimy dojazd do autostrady – informuje Agnieszka Skupień, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Rybnika.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ostatniego grudnia 2019 roku wykonawca, firma Intercor, zakończył budowę ponad 10 kilometrowego odcinka drogi Racibórz-Pszczyna. Do końca lutego tego roku, cały teren drogi pozostaje placem budowy, trwa sprzątanie, czyszczenie rowów, czyszczenie kanalizacji, przeprowadzana jest regulacja włazów dla sieci teletechnicznych, trwa konfiguracja oświetlenia. W teren ruszyli geodeci, którzy przeprowadzają inwentaryzację najważniejszych elementów. Inżynier kontraktu weryfikuje rozliczenia niezbędne do wystawienia końcowych faktur, a wykonawca weryfikuje końcowe faktury.

Trwa odbiór wybudowanego odcinka

- Kiedy pojedziemy tą drogą, tak często pytają mnie mieszkańcy. To będzie chyba najtrudniejszy czas, bo wszyscy widzą, że inwestycja jest już gotowa, a jechać nie można –mówi prezydent Piotr KuczeraPotrzeba nam teraz wiele cierpliwości, trwa ostatnie sprzątanie ale jednocześnie rozpoczęły się już żmudne procedury odbiorowe, mogą one potrwać około 3 miesięcy. Ja jednak bardzo się cieszę, że niemożliwe okazało się możliwe i droga, która kiedyś była tylko w planach, w końcu staje się rzeczywistością – mówi prezydent Kuczera.

Przypomnijmy, że całkowity koszt budowy tej jednej z najważniejszych inwestycji w dziejach rybnickiego samorządu to 433 mln złotych (w tym rekordowa dotacja z Unii Europejskiej - 290 mln zł), najdroższym elementem powstałej drogi była estakada, warta ok. 62 mln złotych. Powstało 11 wiaduktów i 2 mosty.

W Raciborzu w roku 2019 rozpoczęły się prace nad obwodnicą miasta, która będzie częścią drogi regionalnej. Na razie w fazie projektowej jest ostatni odcinek drogi - od Raciborza do powstałego obecnie odcinka w Rybniku (od ul. Wodzisławskiej do ronda w Żorach). 

Ludzie:

Piotr Kuczera Rybnik

Piotr Kuczera Rybnik

Prezydent Rybnika