Wtorek, 19 stycznia 2021

imieniny: Henryka, Mariusza, Erwina

RSS

Epidemia koronawirusa:

Recykling pod lupą - segregacja śmieci we wszystkich żorskich szkołach i instytucjach miejskich?

30.12.2019 14:13 | 0 komentarzy | (q)

Społecznicy i ekoliderzy projektu ekologicznego „Recykling pod lupą!” zwrócą się do władz miasta Żory, wszystkich szkół i jednostek miejskich o wprowadzenie rzeczywistego i pełnego recyklingu w roku 2020. Początkiem tego działania są szkolenia dla Ekoliderów, a także Kawiarenka obywatelska, która odbyła się w grudniu Świetlicy „SMOK” Spółdzielni Mieszkaniowej w Żorach. Zebrało się 25 osób zainteresowanych ekologią.

Recykling pod lupą - segregacja śmieci we wszystkich żorskich szkołach i instytucjach miejskich?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Chcemy wyraźnie zainicjować tą ważną zmianę w naszym mieście, aby Żory mogły być miastem bardziej ekologicznym, realnie, na co dzień, w każdej szkole i zakładzie pracy, które prowadzi miasto. Okazuje się bowiem, że tylko co trzecia szkoła w Żorach prowadzi recykling, czyli ma tak podpisaną umowę z odbiorcą odpadów, żeby ich odbiór odbywał się w sposób selektywny – mówi Anna Nowacka – do niedawna radna Rady Miasta Żory, a obecnie koordynatorka projektu edukacji ekologicznej „Recykling pod lupą”, który otrzymał finansowanie z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2019-2020.

W spotkaniu uczestniczył Przewodniczący Rady Miasta Piotr Kosztyła, który razem z Prezesem Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej w Żorach panem Zbigniewem Matyjasem dzielili się z uczestnikami bogatym doświadczeniem w zakresie przepisów państwowych i lokalnych dotyczących tzw. „śmieciowej rewolucji”. Zadeklarowali także współpracę w działaniach ekologicznych zarówno w mieście, jak i na pięciu żorskich osiedlach.

Do kawiarenki obywatelskiej włączyła się już Młodzieżowa Rada Miasta oraz Samorząd Szkolny Zespołu Szkół Budowlano-Informatycznych, który w porozumieniu z dyrekcją od września wprowadził już pierwsze zmiany w tym kierunku w swojej szkole. – Chcemy brać przykład z tych szkół, które już selektywnie oddają odpady i zachęcać pozostałe, gdyż szkoły to miejsce w którym edukuje się dzieci i młodzież jak ważny jest recykling. Nie wyobrażamy sobie, żeby sama placówka oświatowa nie segregowała swoich śmieci, a tak się dzieje. Zmiany, które przetestujemy w Żorach, mogą być inspiracją dla kolejnych miast regionu – zapowiada ekolider Bartłomiej Zgoda – Radny Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego.

Dobrym przykładem „zielonej instytucji kultury” jest Miejski Ośrodek Kultury, który wykonał już wiele działań na rzecz naszej planety – Kultura to nie tylko tak zwana oferta kulturalna, ale także kulturalne współistnienie wszystkich istot na naszej planecie, dlatego też chętnie inicjujemy działania eko w Żorach – mówi Ela Koczar, która reprezentowała MOK na kawiarence obywatelskiej.

- Bardzo poważnym tematem są dla nas odpady, odpowiedzialność za ich powstawanie, próba redukcji ich ilości w domu, ale również namówienie placówek, jednostek miejskich, żorskich szkół do wprowadzenia (obowiązkowego przecież!) recyklingu na co dzień – podkreślali organizatorzy spotkania.

Inicjatorem projektu, który potrwa w Żorach jeszcze przez 11 miesięcy, jest Stowarzyszenie Międzykulturowe MALOKA i Fundacja Eko Folwark Pod Lipami, której prezes – Teresa Gola podczas kawiarenki podzieliła się doświadczeniami jak można przygotować w domu święta bez plastiku. Spotkaniu towarzyszył poczęstunek, przygotowany oczywiście bez jednorazowych naczyń.

Zdjęcia z kawiarenki obywatelskiej wykonał Marcin Słodczyk.

Na koniec nie pozostaje nam nic innego, jak zaprosić na kolejne wydarzenia ekologiczne w roku 2020.