Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Fotowoltaika, czy się opłaca?

Jeżeli ciągle zadajesz sobie w głowie pytanie: fotowoltaika czy warto się nią zainteresować? Jakie zalety ma takie rozwiązanie i jakie korzyści może przynieść nam montaż instalacji fotowoltaicznej? Ile to w ogóle kosztuje i czy warto sugerować się tym, co mówi Nam fotowoltaika kalkulator? Te i podobne pytania, kłębią się w głowach osób, które interesują się tym tematem, jednak nadal nie są do końca przekonane. My pokażemy Wam 5 powodów, dla których warto zdecydować się na fotowoltaikę na dachu swojego domu.

Fotowoltaika, czy się opłaca?

Fotowoltaika, co to jest?

Dla wszystkich niewtajemniczonych, którzy trafili tu absolutnie przez przypadek, odpowiadamy na podstawowe pytanie, czym w ogóle jest fotowoltaika. Jest to rozwiązanie, pozwalające nam na czerpanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii staje się ostatnimi czasy niezwykle popularne, a wszystko dzięki wsparciu finansowemu z Unii Europejskiej. Dofinansowania, jakie można uzyskać na OZE to efekt promowanej prze UE czystej energii. Jeżeli tylko nie mieszkacie w bloku i macie jakąkolwiek możliwość montażu instalacji fotowoltaicznej na dachu bądź gruncie, powinniście zainteresować się tematem. W najbliższych dekadach energia słoneczna będzie odgrywała coraz to większą i większą rolę, która już teraz nie jest mała!

Źródło: ozeprojekt.pl/fotowoltaika#cotojest

Instalacja fotowoltaiczna – dlaczego warto się na nią zdecydować?

  • Niższe koszty energii elektrycznej.
  • Ekologia.
  • Nadwyżki przekazywane do elektrowni.
  • Panele fotowoltaiczne są lepsze i bardziej wszechstronne niż solary, ponieważ produkują energię elektryczną. Panele słoneczne produkują jedynie energię cieplną.
  • Pewny zwrot kosztów.

Niższe koszty, czyli fotowoltaika a rachunki za prąd

Największą zaletą wykorzystywania paneli fotowoltaicznych są oczywiście zdecydowanie mniejsze wydatki na energię elektryczną. Biorąc pod uwagę, że ceny prądu mają rosnąć w najbliższych latach, decyzja o fotowoltaice wydaje się być bardzo rozsądna i logiczna. Prąd wyprodukowany przez panele, spokojnie poradzi sobie z zaspokojeniem Waszych potrzeb na energię. Jeśli jest go za dużo, nadwyżki możecie bez problemu oddać do sieci.

Fotowoltaika korzyści: ekologia

Następną korzyścią, która przemawia za wybraniem paneli fotowoltaicznych, jest nieemisyjny charakter tego rozwiązanie. Ekologia w obecnych realiach jest ogromnie ważna, a poczucie odpowiedzialności za środowisko, w jakim przyjdzie żyć naszym dzieciom, wnukom i prawnukom, powinno rosnąć. Oczywiście na ten moment jest już lepiej, jednak nadal mimo że instalacji fotowoltaicznych jest sporo, nie ma ich wszędzie.

Źródło: ozeprojekt.pl/fotowoltaika#jakdziala

Fotowoltaika – czy nadwyżki można oddać do sieci?

Jeżeli zdecydowaliście się na instalację fotowoltaiczną, podłączoną do sieci elektroenergetycznej, możecie czerpać dodatkowe korzyści, a mianowicie mowa tu o oddawaniu nadwyżek swojej energii elektrycznej. Nie musicie się martwić, że prąd który produkujecie przepadnie. Możecie odebrać go później, kiedy słońce świeci z mniejszą mocą i produkcja energii elektrycznej jest ograniczona. Oczywiście nic nie jest za darmo i przechowywanie swojej energii w sieci kosztuje. Jeśli Wasza instalacja ma moc do 10 kWp, odbierzecie 80% oddanego prądu. Kiedy instalacja na Waszym domu ma moc do 50 kWp, odbierzecie 70%.

Fotowoltaika czy solary?

Warto podkreślić, że panele fotowoltaiczne i panele słoneczne to dwa różne produkty. Wiele osób nie widzi różnicy. Ludzie nieświadomi niczego, zgodnie twierdzą, że panele służą do produkcji energii. I owszem! Tak jest, jednak panele fotowoltaiczne produkują energię elektryczną, a panele solarne energię cieplną, którą nie zasilcie swojego komputera i nie naładujecie telefonu.

Fotowoltaika – czy się zwraca? Wyceń przy pomocy fotowoltaika kalkulatora OZE Projekt!

Źródło: ozeprojekt.pl/kalkulator

Panele fotowoltaiczne to pewność stosunkowo szybkiego zwrotu zainwestowanych w nie kosztów. Z reguły fotowoltaika otrzymuje od firmy 25-letnią gwarancję, a efektywnie działa ona około 30 lat. Sam koszt zwróci się już po dosłownie kilku latach. Warto zaznaczyć, że rok rocznie cena paneli fotowoltaicznych spada, jeśli otrzymacie na nie dofinansowanie z UE, jest to już zdecydowanie „gra warta świeczki”. Jeśli chcecie obliczyć koszt instalacji, skorzystajcie z fotowoltaika kalkulatora. Porównajcie koszt z rachunkami za prąd i oszacujecie bez problemu, przez jaki czas będzie zwracać się Wam ta inwestycja.

Materiał zewnętrzny

12 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~KUKUnaMUNIU (193.200. * .16) 02.02.2021 09:51
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Po charakterystycznych wpisach firm, które opanowały ten kawałeczek tortu ("opłaca się jak oddasz kontrolę nad rozliczeniem dotacji fachowcom"), doskonale widać, komu się to opłaca. Jeśli wierzycie, że to taki samograj i ktoś Wam przychyla nieba, to obudźcie się :)))))

~kark (94.254. * .43) 02.02.2021 08:13
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~toper (188.146. * .201) 15.06.2020 13:43
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Kiedyś? Średnio, bardzo średnio. Teraz jest całkiem inaczej. Patrz - http://ecocalma.pl/dotacje/ Mało tego, że ceny poszły mega w dół, to masz dotacje i to wszystko załatwia firma. Tzn. papiery masz ogarnięte. Sam zawierasz tylko umowę, ustalasz szczegóły. Nam wychodzi zwrot inwestycji w ciągu kilku lat i przy dobrze dopasowanej instalacji to powinien być teraz standard.

H@nys 07.04.2020 12:57
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

Dla tych mniej rozgarniętych proponuję Aby obejrzeli filmy na ten temat na YouTube.Wielu ludzi nie rozumie o co chodzi z tym oddawaniem prądu do sieci.

~borok (155.133. * .231) 07.04.2020 09:46
oceniono 7 razy
-1
Zgłoś

narazie to jest nie opłacalne koszt zwrotu jest długi, a teraz zarabiają najwięcej montażyści gdzie koszt montażu jest równy 50% części

~MauraPV (77.253. * .31) 07.04.2020 09:39
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

Oberwator_R 11.03.2020 21:25
oceniono 5 razy
1
Zgłoś

Komuna przydaje się pod jednym względem. "Dzięki" naszemu opóźnieniu w stosunku do państw zachodnich mamy szansę uczyć się na ich błędach. W tej chwili już się tam przestaje dotować OZE bo nadmierny udział tych źródeł w systemie energetycznym jest dla tego systemu niebezpieczny. Należy się spodziewać że tamte systemy będą się bronić przez wzrostem OZE. Tym bardziej ,że wzrost udziału OZE w systemie wpływa też na wzrost kosztów energii elektrycznej w danym kraju co pogarsza konkurencyjność gospodarki. Robiłem różne symulacje i na dzień dzisiejszy małe instalacje (3-4 kW) przy małych rachunkach mają się szansę zwrócić za ok 10 lat czyli za okres gwarancji i to tylko z uwględnieniem dotacji. No i o ile nie zmienią się zasady rozliczania prosumenta z dystrybutorem. Bez dotacji nie zwrócą się nigdy. Niestety ale źródło energii o sprawności rzędu 20% trzeba traktować jako zabawkę lub sposób ulokowania nadmiaru gotówki.

~asto (193.169. * .48) 11.03.2020 20:40
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

najlepszy jest ten kalkulator hehehehheh
ozeprojekt.pl/kalkulator
średnio za prąd płace 130,00 zł na miesiac
czyli 130 x 12 daje 1560,00 złoty rocznie
według kalkulatora w ciągu 25 lat wydam 56 876,00 zł !!!!!!!!!!!!!
wg mnie 1560 x 25 = 39000

zezem 11.03.2020 16:41
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

przed założeniem fotowoltaiki trzeba bardzo, ale to bardzo wnikliwie zbadać temat. Moje potrzeby to ok 15kWh. Pierwsze oferty które otrzymałem to kwoty rzędu 70 - 80 tyś. zdarzały się trochę niższe, ok 60 tyś., ale okazały się na panelach z niemiec po regeneracji. Po wgryzieniu się w temat i rozpoznaniu rynku mam założoną za 45 000. Na panelach wysokiej jakości, w skali 1-10 plasują się z oceną 9 na dzień założenia. Od założenia minęło 6 miesięcy, rozmawiałem z wykonawcą, przekazał mi że cena wzrosła na ten moment o ok 20%. O opłacalności i zwrocie mogę napisać po całym sezonie rozliczeniowym.

I jeszcze jedno, uważać przy zmianie umowy na prognozy, bo tauron brzydko zagrywa. Po założeniu fotowoltaiki otrzymałem prognozy zużycia prądu o 80% wyższe.

~Sławek72 (83.21. * .111) 11.03.2020 16:13
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Rafafafa (77.255. * .159) 28.02.2020 16:17
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Fotovoltaika jest obecnie bardzo opłacalna. Dla naganiaczy, załatwiaczy, dla instalatorów, dla dostawców podzespołów. Dla użytkownika końcowego może być mniej stratna, jeśli ten zdoła ominąć powyższych specjalistów i "dotacje".

~Ryszard55 (83.31. * .227) 28.02.2020 10:52
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu