Wtorek, 7 kwietnia 2020

imieniny: Hermana, Rufina, Donata

RSS

Na komunalną „strefę bez węgla” trzeba 86 milionów złotych i 10 lat

27.12.2019 21:59 | 36 komentarzy | ma.w

86 mln zł będzie kosztowało dostosowanie miejskich kamienic do wdrożenia w Raciborzu strefy bez paliw stałych. W MZB wyliczono, że potrzeba na to 10 lat, z uwzględnieniem pozabudżetowych dofinansowań oraz operacją tymczasowego przesiedlenia mieszkańców lokali komunalnych i socjalnych. Tymczasem lokalny PiS zgłosił weto dla węglowego zakazu.

Na komunalną „strefę bez węgla” trzeba 86 milionów złotych i 10 lat
Obrady komisji ds. czystego powietrza 27 grudnia 2019 roku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na zakończenie obrad głos zabrał Józef Gadzicki przewodniczący lokalnych struktur PiS w Raciborzu. Przedstawił stanowisko w kwestii „groźnej zapowiedzi likwidacji pieców na węgiel w krótkim okresie”. - Rzadko zajmujemy głos, bo albo sprawy są błahe albo beznadziejne, ale teraz musimy, bo potwierdzają się intencje przekazywane przez prasę. Te intencje są porażające. Nie wyrażamy zgody na cenzurę czasową. Skierujemy pismo do prezydenta miasta. Jego tezy będą następujące: 1. Powołanie komisji, która zbada co się dzieje z powietrzem, bo wiemy, że ono jest brudne, że zanieczyszczenie jest. Dbałość o czystość powietrza jest godna pochwały, ale tu jest jakiś matrix, paranoja, że strażnik ma kontrolować mi piec - mówił szef raciborskiego PiS.

2. Sprawdzenie kto i jak i ile emituje zanieczyszczeń w mieście, jakie są koszty ich likwidacji i jaki jest na to czas. Bo według Gadzickiego zanieczyszczenia idą w atmosferę nie tylko z domków z ogółu dzielnic Raciborza, a największe zanieczyszczenia „dają” raciborskie zakłady, gdzie są ich emitery. - Tam lecą straszne rzeczy z tych kominów, konieczne są badania wszystkich emiterów i ustalenie kto o ile ma ograniczyć, a nie jednostronne założenie, że tylko domki mają wprowadzać ograniczenia - stwierdził J. Gadzicki. Dodał, że z tą wiedzą można dopiero dyskutować „co kto ma zrobić”. Aktualnie na zamiary wskazane przez komisję ds. czystego powietrza według szefa PiS „nie ma zgody”. - Wpierw musi być audyt wszystkich zakładów - podsumował. Jak dowiedzieliśmy się już po obradach, radni miejscy i powiatowi PiS nie wiedzieli, że przewodniczący Gadzicki przygotowuje takie stanowisko.

Wystąpienie Józefa Gadzickiego_komisja_ds_powietrza.mp3

Dawid Wacławczyk wyjaśnił, że komisja zajęła się rekomendacją wprowadzenia strefy na zlecenie prezydenta miasta. Odesłał Gadzickiego do protokołów z posiedzeń komisji (pracowała niemal co miesiąc przez ten rok, z przerwą wakacyjną). Stwierdził też, że na konsultacje z mieszkańcami przyjdzie czas na etapie procedowania uchwały przez sejmik.

Komisja ma się spotkać ponownie kiedy będzie gotowy, poprawiony przez MZB dokument o kosztach wdrażania strefy bez węgla w ciągu 6, a nie 10 lat.

Ludzie:

Artur Wierzbicki

Artur Wierzbicki

Radny Powiatu Raciborskiego.

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Radny Powiatu Raciborskiego.

Ewa Klimaszewska

Ewa Klimaszewska

Architekt miejski w UM Racibórz

Jan  Wiecha

Jan Wiecha

Były radny Gminy Racibórz, pracownik Rafako SA.

Józef Gadzicki

Józef Gadzicki

Szef raciborskich struktur PiS

Leszek Szczasny

Leszek Szczasny

Podróżnik, były radny Gminy Racibórz.

Piotr Dominiak

Piotr Dominiak

Prezes Stowarzyszenia ASK