Poniedziałek, 30 marca 2020

imieniny: Amelii, Kwiryna, Dobromira

RSS

Na komunalną „strefę bez węgla” trzeba 86 milionów złotych i 10 lat

27.12.2019 21:59 | 36 komentarzy | ma.w

86 mln zł będzie kosztowało dostosowanie miejskich kamienic do wdrożenia w Raciborzu strefy bez paliw stałych. W MZB wyliczono, że potrzeba na to 10 lat, z uwzględnieniem pozabudżetowych dofinansowań oraz operacją tymczasowego przesiedlenia mieszkańców lokali komunalnych i socjalnych. Tymczasem lokalny PiS zgłosił weto dla węglowego zakazu.

Na komunalną „strefę bez węgla” trzeba 86 milionów złotych i 10 lat
Obrady komisji ds. czystego powietrza 27 grudnia 2019 roku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

To oznacza, że Miasto potrzebuje na ten cel 8,6 mln zł na rok. - Jeśli wesprzeć się środkami zewnętrznymi na poziomie 50% to jakieś 4-5 mln zł rocznie, przy racjonalnym organizowaniu budżetu, jesteśmy w stanie wygenerować. Nawet nie będzie trzeba zaciągać kredytu - zakłada głowa miasta.

Zdaniem przewodniczącego D. Wacławczyka nie da się znaleźć bardziej uzasadnionej decyzji w skali miasta, bo dotyczy wszystkich jego mieszkańców. Szefa komisji interesował wątek czasowych wykwaterowań.

Prezydent przyznał, że remonty będą „demolowaniem obecnych lokalów w stopniu znacznym”. - Z robotnikami i fachowcami trzeba będzie się jakoś zmieścić na ten czas - przewiduje Polowy. Jego zdaniem mieszkańcom warto będzie ponieść trudy remontu, bo celem jest osiągnięcie w lokalach komunalnych standardu nieporównywalnego ze stanem obecnym takich mieszkań. - W domu gdzie wcześniej nie było wcale łazienki pojawiła się ona z wykafelkowanymi ścianami - podał na przykładzie remontów z ulicy Curie - Skłodowskiej. Prezydent przyznał, że w MZB uważają kwestię wykwaterowań za najtrudniejszą.

Ewa Klimaszewska zaproponowała by wprowadzić opcję pieniężnej rekompensaty dla lokatorów, którzy na czas remontu znajdą sobie tymczasowe lokum, na przykład zamieszkają z rodziną. Pomysł podchwycił przewodniczący Wacławczyk. - Na przykład mieszkaniec dostałby od Miasta 3 tys. zł na ten cel, a Miasto nie musiałoby ponieść wydatku rzędu kilkunastu tysięcy złotych - zaznaczył.

D. Polowy studził entuzjam, bo powiedział, że remont może zająć rok, a nie kilka tygodni. Obawia się czy nie pojawiliby się chętni by nadużywać takich miejskich dopłat.

W trakcie obrad podano, że około 300 lokali miejskich nie ma łazienek. To ok. 25% zasobu MZB.

Dawid Wacławczyk oznajmił, że dokument przygotowany przez MZB powinien powstać 3 lata wcześniej.

- Mamy już tylko 2 lata na wymianę pieców kaflowych w kamienicach, a samorządu wcześniej, choć to wiedział nic to nie wzruszyło - skomentował radny powiatowy.

Jan Wiecha sądzi, że trzeba zacząć od tych pozycji, gdzie osiągnie się największy efekt ekologiczny. - To nam w Raciborzu powinno zależeć na jak najszybszym osiągnięciu efektu. Nie podchodźmy do tego tematu pod kątem możliwych przeszkód. Odwróćmy narrację, że to nam zależy jak najszybciej na świeżym powietrzu - sugerował rafakowiec, były radny. Jego zdaniem„łazienki” można robić na końcu, by nie zwlekać z działaniem głównym - zwalczaniem smogu. Podał przykład z Krakowa, gdzie ludzie już zaczęli zastanawiać nad wyprowadzką z miasta, bo ta bardzo zanieczyszczone było powietrze. - To nie jest problem teoretyczny - podkreślał Wiecha.

Swego poglądu bronił Dariusz Polowy, mówiąc, że ciężko oddzielić problem „łazienek” od zmiany systemu ogrzewania. - Nasze zasoby wymagają bardzo dużych nakładów. Można przesuwać się między tabelkami i adresami, z tego dokumentu, ale MZB zrobiło „mapę drogową” działań, szczegółowo wszystko przygotowało - podkreślał.

D. Wacławczyk pytał czy podjęcie wyzwania w okresie krótszym niż 10 lat nie zrujnuje Miasta.

Ludzie:

Artur Wierzbicki

Artur Wierzbicki

Radny Powiatu Raciborskiego.

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Radny Powiatu Raciborskiego.

Ewa Klimaszewska

Ewa Klimaszewska

Architekt miejski w UM Racibórz

Jan  Wiecha

Jan Wiecha

Były radny Gminy Racibórz, pracownik Rafako SA.

Józef Gadzicki

Józef Gadzicki

Szef raciborskich struktur PiS

Leszek Szczasny

Leszek Szczasny

Podróżnik, były radny Gminy Racibórz.

Piotr Dominiak

Piotr Dominiak

Prezes Stowarzyszenia ASK