Sobota, 8 maja 2021

imieniny: Stanisława, Lizy, Dezyderii

RSS

Na komunalną „strefę bez węgla” trzeba 86 milionów złotych i 10 lat

27.12.2019 21:59 | 36 komentarzy | ma.w

86 mln zł będzie kosztowało dostosowanie miejskich kamienic do wdrożenia w Raciborzu strefy bez paliw stałych. W MZB wyliczono, że potrzeba na to 10 lat, z uwzględnieniem pozabudżetowych dofinansowań oraz operacją tymczasowego przesiedlenia mieszkańców lokali komunalnych i socjalnych. Tymczasem lokalny PiS zgłosił weto dla węglowego zakazu.

Na komunalną „strefę bez węgla” trzeba 86 milionów złotych i 10 lat
Obrady komisji ds. czystego powietrza 27 grudnia 2019 roku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

9 z liczącej 15 członków komisji do spraw czystego powietrza przyszło na swoistą „dogrywkę” jej działalności, w piątek 27 grudnia do magistratu. Posiedzenia tego gremium skończyły się jesienią, wypracowaniem rekomendacji o strefie bez paliw stałych, która trafiła do prezydenta Dariusza Polowego. Obecni na miejscu byli w piątkowy ranek: Dawid Wacławczyk, Zygmunt Kobylak, Artur Wierzbicki, Józef Galli, Jan Wiecha, Leszek Szczasny, Ewa Klimaszewska, Izabela Stroka i Piotr Dominiak. Zapoznali się oni wyliczeniem kosztów rezygnacji z ogrzewania węglem budynków należących do Miasta. Zreferował je prezydent miasta.

Dokument z Miejskiego Zarządu Budynków to wielostronicowe opracowanie. Skupiono się w nim na dwóch kwestiach. Przede wszystkim na tym ile proces rezygnacji z węglowego ogrzewania będzie kosztował czyli na szacowanym koszcie wymiany źródeł ciepła. Po wtóre, co prezydent Polowy zaznaczył jako istotne, jeśli chodzi o jego osobiste poparcie dla wprowadzenia „strefy”, to możliwość modernizacji miejskich zasobów lokalowych. - Są one jakie są. Nie możemy się nimi szczycić, a trzeba się ich wstydzić. Wciąż są mieszkania bez łazienek, gdzie ubikacje są na korytarzu - mówił włodarz miasta. Podał też, że aż 1200 lokali miejskich jest opalanych piecami kaflowymi. Szef komisji Dawid Wacławczyk podkreślił, że wprowadzenie „strefy bez węgla” to dla tych lokali jak podróż w czasie z XIX do XXI wieku.

Polowy poinformował, że z wyliczeń MZB wyszła kwota 86 mln zł potrzebnych na remonty z doprowadzeniem miejskich lokali do standardu „żeby każdy mógł w nich zamieszkać bez niechęci”. W tej sumie uwzględniono koszt wykwaterowania lokatorów remontowanych mieszkań, aby na ten czas przenieść ich do tymczasowych siedlisk. Na ten cel konieczny jest wydatek 7 mln zł.

- Chodzi o wypracowanie pewnego buforu mieszkaniowego, w tym co już mamy. Tam właśnie umieścimy wykwaterowanych - wyjaśnił D. Polowy.

Jak stwierdził prezydent, kwotę 86 mln zł trzeba rozłożyć na jakiś okres. Kluczowe jest utworzenie i wykorzystywanie wspomnianego buforu. - Trudno nagle znaleźć kilkaset gotowych mieszkań do których można przenosić ludzi z 1200 remontowanych lokali. Dotąd operacje MZB dotyczyły najwyżej kilkudziesięciu mieszkań i były trudne logistycznie. Żadną decyzją administracyjną nie wykwaterujemy tylu osób, trzeba wypracować z nimi konsensus. W trakcie remontu obiektów na Curie - Skłodowskiej, nawet w trakcie gruntownego remontu, ludzie nie chcieli się wyprowadzać - przyznał D. Polowy.

MZB przyjął 10 lat na realizację zadania. W rekomendacji komisji przewidziano 6 lat na wdrożenie „strefy bez węgla”.

Ludzie:

Artur Wierzbicki

Artur Wierzbicki

Radny Powiatu Raciborskiego.

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

Ewa Klimaszewska

Ewa Klimaszewska

Architekt miejski w UM Racibórz

Jan  Wiecha

Jan Wiecha

Były radny Gminy Racibórz, pracownik Rafako SA.

Józef Gadzicki

Józef Gadzicki

Szef raciborskich struktur PiS

Leszek Szczasny

Leszek Szczasny

Podróżnik, były radny Gminy Racibórz.

Piotr Dominiak

Piotr Dominiak

Prezes Stowarzyszenia ASK