Czwartek, 29 października 2020

imieniny: Euzebii, Wiloletty, Narcyza

RSS

Radny Klima na sesji: traktujemy PWSZ jak „obcą”

21.12.2019 18:39 | 1 komentarz | ma.w

- Szkoła wyższa w Raciborzu powinna odczuć, że jest Miastu potrzebna - powiedział na grudniowej sesji szef komisji gospodarki Piotr Klima. Bo zdaniem radnego samorząd traktuje PWSZ jaki „obce” jednostki, a nie coś wyróżniającego Racibórz.

Radny Klima na sesji: traktujemy PWSZ jak „obcą”
Piotr Klima chce bliższych relacji Miasta i PWSZ
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Piotr Klima należy do Rady Uczelni pierwszej kadencji. Wszedł do niej w lutym tego roku i reprezentuje środowisko społeczno - gospodarcze (oprócz Klimy jego reprezentantami są także księgarz Dariusz Biel i szef Ensolu Roman Majnusz). W grudniu, tuż przed posiedzeniem raciborskiego samorządu odbyło się posiedzenie tej rady i Klima przyszedł na sesję ze świeżymi przemyśleniami. Przyznał, że istnieje jakiś zakres i kierunki współpracy Miasta i PWSZ, ale jego zdaniem „to trzeba zwiększyć”.

- Traktujemy szkołę tak jak obce jednostki, którymi nie zarządzamy bezpośrednio, te podległe marszałkowi czy ministerstwu - zauważył P. Klima.

- W przyszłym roku powinniśmy się mocno zastanowić na tym jak Miasto i uczelnia powinny ze sobą współpracować. To jest bardzo istotne. Ma znaczenie dla Raciborza, bo młodzież studencka może zostać w mieście po ukończeniu studiów. Jest to cała ogromna materia wymagająca stanowiska rady miasta - podsumował P. Klima.

Z budżetu miejskiego uczelnia jest corocznie dotowana stałą kwotą kilkudziesięciu tysięcy złotych. Za kadencji Mirosława Lenka z funduszy samorządu, za kilkaset tysięcy złotych, pilnie wyremontowano dach basenu przy ul. Słowackiego. Rządy nowego włodarza doprowadziły do „wyprowadzki” z pływalni PWSZ uczniów SP15, na czym szkoła utraciła prawie pół miliona złotych, wpłacanego przez Miasto za wynajem obiektu. Dariusz Polowy deklarował jednak (rozmowy z byłym już kanclerzem Faronem oraz z panią rektor Stachurą), że samorząd będzie współpracował z PWSZ na innych polach.

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Piotr Klima

Piotr Klima

Radny Gminy Racibórz