Czwartek, 15 kwietnia 2021

imieniny: Anastazji, Wacława, Leonida

RSS

Marian Czerner wyjaśnił na sesji dlaczego raciborzanie muszą płacić więcej za śmieci

20.12.2019 01:32 | 4 komentarze | ma.w

14 radnych zdecydowało o podwyższeniu o 7,5 zł opłaty śmieciowej - z 13,50 zł na 21 zł. Opozycja pytała prezydenta Polowego o niedotrzymanie obietnicy wyborczej - tańszych opłat komunalnych. Wiceprezydent Konieczny obwinia ekipę Lenka o konieczność godzenia się teraz na warunki jedynego oferenta w przetargu na wywóz śmieci. Historię PK przypomniał Marian Czerner, były prezes spółki.

Marian Czerner wyjaśnił na sesji dlaczego raciborzanie muszą płacić więcej za śmieci
Marian Czerner (stoi) w rozmowie z Józefem Galli na grudniowej sesji
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Paweł Rycka zapytał czy obietnice Dariusza Polowego były tylko kiełbasą wyborczą?

Anna Ronin poparła koleżankę z koalicji rządzącej miastem - Magdalenę Kusy. Także podziękowała Marianowi Czernerowi za obrazowe wyłuszczenie procesu oddania w ręce prywatne sektora z rąk miejskich. - Znaleźliśmy się pod ścianą i mamy monopolistę. Kiedy poprzednie władze były za tym, ja byłam przeciwna nawiązaniu współpracy z Empolem. Dla mnie jest różnica komu płacę - prywatnemu czy miejskiemu. Alternatywą jest powrót PK do wywozu śmieci - stwierdziła szefowa komisji skarg. Jej wypowiedź przerwał M. Lenk pytając czy Ronin woli płacić drożej?

Anna Ronin

Na pytania radnych odpowiadał wiceprezydent Dominik Konieczny:

Dlaczego zdecydowaliśmy się na przetarg tylko na 8 miesięcy? To wynika z aktualnych przepisów. Od 6 września 2019 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości w gminach. Tam jest zobowiązanie gmin by w rok wprowadzić nowe regulaminy gminne. Do sierpnia włącznie możemy działać na starych przepisach. Przez te 8 miesięcy chcemy podejść do tematu jeszcze raz. Będą nowe deklaracje, nowe regulaminy i nowe przetargi. Być może w lepszych warunkach wprowadzimy system od września.

W urzędzie zakończyła się w grudniu kontrola NIK-owska. Sprawdzano umowę PPP z firmą Empol. Nie będę się odnosił do wyników, za około 1,5 miesiąca będzie wystąpienie pokontrolne. Będą wykazane ewentualne uchybienia lub niedociągnięcia i rada będzie musiała się nad tym pochylić.

Co zrobić by obniżyć ceny? Ten czas, okres roku, funkcjonowaliśmy na obowiązującej umowie z Empolem. Nie można było jej rozwiązać, zmienić czy cokolwiek. Umowa wygasa i dopiero po przetargu, z jedyną firmą otrzymaliśmy takie, a nie inne warunki. Jak pan Fica uważa, że w 2-3 miesiące można kupić śmieciarki i zatrudnić ludzi, to gratuluję. Według mnie to niemożliwe.

Czy możliwe jest utrzymanie stawki czy jej obniżenie? Życzymy sobie obniżenia stawek. W nowym regulaminie możliwe jest obniżenie stawki dla posiadających własne kompostowniki. Należy się jednak liczyć z tym, że odpad zielony nie będzie już od takich raciborzan zbierany.

W sprawie uszczelnienia systemu jesteśmy w kontakcie z miastem Świdnik, szukamy też doświadczeń innych samorządów. Trudno jest szczelność tego systemu utrzymać w oparciu o pogłówne. Trzeba się zastanowić czy nie rozważyć alternatywy w poborze opłaty.

Problemem jest segregacja w zabudowie wielorodzinnej. To podraża funkcjonowanie systemu.

Fica i Borowik chcieli się odnieść do wyjaśnień Koniecznego, ale przewodniczący Leon Fiołka ich nie dopuścił. - Pilnuję sprawnego przebiegu sesji - tłumaczył. Były szef rady Henryk Mainusz oznajmił wtedy: to w ogóle się tu nie spotykajmy.

Prezydent Raciborza Dariusz Polowy odpowiedział na zarzuty dotyczące jego obietnic wyborczych. - Deklarowałem podjęcie działań na rzecz obniżenia kosztów. Odwołanie przetargu i przeprowadzenie drugiego było takim działaniem. Cena została obniżona. Nie poruszamy się w sferze wolnego rynku, bo gmina skazana jest na pojedynczego oferenta. Dlatego dalsze działania muszą się koncentrować na zwiększeniu liczby ofert usługi. Pracujemy nad tym w skali powiatu, jesteśmy w kontakcie z sąsiednią gminą.

Radni którzy poparli podwyżkę opłaty śmieciowej z 13,50 zł na 21 zł: Czerner Marian, Fiołka Leon, Galli Józef, Klima Piotr, Klimaszewska Krystyna, Kobylak Zygmunt, Kusy Magdalena, Łęski Jarosław, Łomnicki Dawid, Nowacka Ludmiła, Ronin Anna, Szukalski Michał, Tomaszewska Zuzanna, Wacławczyk Anna.

Ludzie:

Anna Ronin

Anna Ronin

Radna Miasta Racibórz

Dominik Konieczny

Dominik Konieczny

Wiceprezydent Raciborza

Henryk Mainusz

Henryk Mainusz

Radny Miasta Racibórz, były przewodniczący rady.

Leon Fiołka

Leon Fiołka

Przewodniczący Rady Miasta Racibórz.

Magdalena Kusy

Magdalena Kusy

Radna Miasta Racibórz

Marcin Fica

Marcin Fica

Radny Miasta Racibórz

Michał Kuliga

Michał Kuliga

Radny Gminy Racibórz

Michał Szukalski

Michał Szukalski

Radny Raciborza, strażak zawodowy

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Paweł  Rycka

Paweł Rycka

Radny Gminy Racibórz.

Stanisław Borowik

Stanisław Borowik

Radny miasta Racibórz, strażak.

Tadeusz Wojnar

Tadeusz Wojnar

samorządowiec, prezes SM Mieszkaniowa