Niedziela, 11 kwietnia 2021

imieniny: Filipa, Leona, Jaromira

RSS

Marian Czerner wyjaśnił na sesji dlaczego raciborzanie muszą płacić więcej za śmieci

20.12.2019 01:32 | 4 komentarze | ma.w

14 radnych zdecydowało o podwyższeniu o 7,5 zł opłaty śmieciowej - z 13,50 zł na 21 zł. Opozycja pytała prezydenta Polowego o niedotrzymanie obietnicy wyborczej - tańszych opłat komunalnych. Wiceprezydent Konieczny obwinia ekipę Lenka o konieczność godzenia się teraz na warunki jedynego oferenta w przetargu na wywóz śmieci. Historię PK przypomniał Marian Czerner, były prezes spółki.

Marian Czerner wyjaśnił na sesji dlaczego raciborzanie muszą płacić więcej za śmieci
Marian Czerner (stoi) w rozmowie z Józefem Galli na grudniowej sesji
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Do wypowiedzi zgłosił się wiceprzewodniczący rady Marian Czerner. W latach 2015-16 był prezesem PK. Starał się wtedy by transportem odpadów zajmowała się spółka miejska i nadal uważa, że powinna to robić. - Uważałem, że misją PK jest realizować zadania własne gminy. Nie dane jednak było mi realizować zamiary. Pamiętam, że cenę usług transportowych mogłem dać taką samą jak później w przetargu konsorcjum PK i Empolu. Nowy zarząd nie kontynuował moich planów. Tłumaczono, że działalność transportowa jest stratą na tej działalności. Kupiłem śmieciarki i ciągniki, które potem za pół darmo oddano do Empolu. Nastąpiło trzykrotne zwiększenie straty spółki. Nowy prezes mówił, że odpady to kula u nogi dla PK i dalsza działalność jest nieopłacalna. Czy było warto? Kiedyś odpady to był filar PK, bo komunikacja miejska jest nierentowna zawsze - podsumował M. Czerner. Radny ma nadzieję na nowe rozwiązania i szersze spojrzenie władz na gospodarkę odpadami.

Do wystąpienia Czernera odniósł się Mirosław Lenk. Przypomniał czas, gdy Miasto Racibórz twierdziło, że 100% gospodarki odpadami zrobi samo. - Pilnowali tego radni, optował za tym przewodniczący Tadeusz Wojnar. To była dość rentowna działalność. Ale w 2012 roku system się zmienił (zaczęła się tzw. rewolucja śmieciowa). Gmina stała się wtedy na rynku małym graczem - podkreślił M. Lenk. Przywołał dzieje powstania RIPOK-a, który miał kosztować 20 mln zł i nie udało się powołać w celu jego budowy związku gmin. - Odstąpiliśmy od tego zamiaru i szukaliśmy partnera prywatnego. Empol zbudował RIPOK za 12 mln zł - powiedział radny.

Chwalił Czernera, że ten sprowadził „w miarę sensowny sprzęt z zagranicy, ale trudno konkurować z dużymi, zagranicznymi przewoźnikami”. - Gmina musiałaby kupić 6-7 śmieciarek. Zrobiłaby umowę „in house”. Czy PK dziś dopłaca do śmieci? Prezes Mucha zszedł z systemu, poniósł koszty z wygaszeniem tej działalności. Dziś nie ma tej straty - podsumował Mirosław Lenk.

Marian Czerner podkreślił, za jego kierownictwa spółka przetrwała najgorszy moment żeby w latach 2016-17, gdy rynek się unormował, Miasto dość lekkomyślnie pozbyło się tej działalności. - Dopiero wtedy można było zmierzyć koszty i byłoby nas stać na to samo co prywatnych przedsiębiorców. Trzymałem się kurczowo by transport pozostał w PK.

Ja uważam, że PK było większym, a nie małym graczem na rynku. Uważam, że wycofaliśmy się z wyścigu przed jego metą - zakończył M. Czerner.

Marcin Fica domagał się od Dariusza Polowego wytłumaczenia jego zobowiązania z kampanii - Dziesiątki Polowego. Tam obiecywał on obniżenie kosztów gospodarki komunalnej. - Czy to obniżenie czy podwyższenie? Jakie działania podjęliście? - dociekał.

Wystąpienia opozycjonistów podirytowały przewodniczącego Leona Fiołkę. - Roztrząsamy na sesji to, co powinno być powiedziane na komisjach. Rozumiem, że nie ma tam kamer ale są dziennikarze i piszą - ironizował szef rady. Paweł Rycka zauważył, że na komisjach brakuje prezydenta miasta.

Magdalena Kusy

Podziękowania dla Mariana Czernera złożyła Magdalena Kusy, za to, że wyjaśnił mieszkańcom skąd jest podwyżka opłaty na 21 zł, za to, że powiedział jak pozbyto się majątku PK na rzecz Empolu i „dlaczego teraz nie mamy wpływu na cenę”. - Mieszkańcom to się należało - podsumowała.

Stanisław Borowik zaznaczył, że nie ma szans żeby uszczelnić system segregacji i poboru opłat. - Głosowanie nic nam nie da, bo mieszkańcy nie segregują, nie są do tego przyzwyczajeni. Na osiedlach, w sklepach to w ogóle się nie segreguje i wrzuca do śmietników Bóg wie co. Co innego domki jednorodzinne - tam segregują, bo tam jest dyscyplina. Bo ludzie wiedzą, że będą płacić więcej jak nie będzie sortowania. Mieszkańcy wieżowców tego nie czują. Będziemy płacili jeszcze więcej - ostrzegał radny Razem dla Raciborza.

Drugi ze strażaków w radzie Raciborza Michał Szukalski przypomniał, że w minionej kadencji specjalna komisja (pod przewodnictwem jego siostry Anny) pracowała przez pół roku nad wyborem najskuteczniejszego systemu poboru opłaty śmieciowej i jej praca była na darmo.

Rządzących zaatakował Marcin Fica. - Rok już rządzicie i nic nie zrobiliście by obniżyć koszty odbioru śmieci. Można było w tym czasie przygotować PK do przetargu. Czy Miasto rozważało w ogóle takie scenariusz z PK? Prezydent obiecywał w wyborach obniżenie kosztów za odbiór śmieci. Nie mówił wtedy, że się nie da - przypomniał.

Mirosław Lenk odpowiadał na uwagi radnego Szukalskiego. - Ta komisja wypracowała zmianę w poborze opłat, wskazując system od rachunków za wodę. Mierzalność i sprawiedliwość były tu logiczne, ale mieszkańcy nie rozumieli tego. Większość radnych była przeciwna (Klub prezydenta). To jest gotowe, ten system jest, ale nadal trudno będzie przekonać mieszkańców do niego. Ja wtedy bałem się, że raciborzanie będą mniej wody zużywać by oszczędzać na opłacie śmieciowej - stwierdził były włodarz Raciborza. Jego zdaniem podwyżka opłaty doprowadzi do spadku liczby płacących o 500 osób. Uwagi Magdaleny Kusy skwitował: ta dyskusja prowadzi do nikąd. - Jak drożeje chleb i mięso to samorząd powinien zainwestować w piekarnie, chlewnie i obory? Tak to nie działa, realia kształtuje wolny rynek - zaznaczył.

Ludzie:

Anna Ronin

Anna Ronin

Radna Miasta Racibórz

Dominik Konieczny

Dominik Konieczny

Wiceprezydent Raciborza

Henryk Mainusz

Henryk Mainusz

Radny Miasta Racibórz, były przewodniczący rady.

Leon Fiołka

Leon Fiołka

Przewodniczący Rady Miasta Racibórz.

Magdalena Kusy

Magdalena Kusy

Radna Miasta Racibórz

Marcin Fica

Marcin Fica

Radny Miasta Racibórz

Michał Kuliga

Michał Kuliga

Radny Gminy Racibórz

Michał Szukalski

Michał Szukalski

Radny Raciborza, strażak zawodowy

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Paweł  Rycka

Paweł Rycka

Radny Gminy Racibórz.

Stanisław Borowik

Stanisław Borowik

Radny miasta Racibórz, strażak.

Tadeusz Wojnar

Tadeusz Wojnar

samorządowiec, prezes SM Mieszkaniowa