Piątek, 27 listopada 2020

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Epidemia na Śląsku:

Prezydent Polowy po raz trzeci rozmawiał z rodzicami o kosztach oświaty [NA ŻYWO]

12.12.2019 17:43 | 13 komentarzy | ma.w

Spotkanie w Urzędzie Miasta Racibórz trwało 3,5 godziny. W czwartek 12 grudnia Dariusz Polowy podjął rodziców uczniów z czterech szkół w centrum - SP4, SP13, SP15 i SP18. Po raz pierwszy w rozmowach wziął udział naczelnik WEKiS Krzysztof Żychski. Transmitowaliśmy wydarzenie na żywo. Zapis można teraz odtworzyć.

Prezydent Polowy po raz trzeci rozmawiał z rodzicami o kosztach oświaty [NA ŻYWO]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Po dwóch spotkaniach w sali Kolumnowej, trzecie odbyło się w dużo mniejszym pomieszczeniu - sali Błękitnej. Przyszło nań około 30 osób. Było trzech radnych: Piotr Klima (zabrał głos, nie określił czy jest zwolennikiem czy przeciwnkiem likwidacji którejś ze szkół) oraz Jarosław Łęski z NaM i Dawid Łomnicki (Niezależni Michała Fity).

Urzędnicy pokazali rodzicom najnowsze dane na temat pojemności szkół z centrum. Naczelnik Żychski odbył wizyty w czterech placówkach i w obecności dyrektorów dokonał aktualnych pomiarów wszystkich pomieszczeń. W trakcie dyskusji rodzice i dyrektorzy szkół wykazywali błędy w obliczeniach szefa WEKiS. Kwestionowali jego wiarygodność co do innych danych na temat szkół. Szef miejskiej oświaty zobowiązał się do przygotowania planu zajęć - symulacji - dla szkół, gdyby doszło do likwidacji jednej z placówek i dzieci musiały się przenieść do innych. 

Przybyli do urzędu domagali się od włodarza konkretów: czy i którą szkołę chce likwidować. D. Polowy kolejny raz podkreślał, że nie ma żadnej decyzji w tej sprawie, a on skupia się teraz na rzetelnym sprawdzeniu możliwości oszczędności w wydatkach oświatowych. Podkreślał, że przygotował swoje obliczenia powierzchni w placówkach by zweryfikować analizę przygotowaną poprzednim razem przez rodziców (piszemy o niej tutaj).

Sebastian Dworak przedstawiciel rodziców opowiedział o rozmowach ze śląskim wicekuratorem oświaty. Miał od niego uzyskać zapewnienie, że Kuratorium nie zgodzi się na likwidację dużej szkoły w centrum Raciborza. D. Polowy oznajmił, że z przedstawicielem kuratorium nie rozmawiał na temat likwidowania placówki oświatowej w centrum miasta.

Padł jednak ważny konkret: po dokonanych obliczeniach z dalszego analizowania wykluczono SP18.

Jest planowane kolejne spotkanie.

Prezydent zakończył dyskusję życzeniami świątecznymi:

Wszystkiego dobrego i opieki Najwyższego.

Obszernie na temat rozmów Polowy - rodzice napiszemy w Nowinach Raciborskich. W materiale wideo całe 3,5 godzinne spotkanie prezydenta, rodziców i kadr oświaty z czeterch placówek.