Czwartek, 4 marca 2021

imieniny: Kazimierza, Łucji, Witosława

RSS

Cenzura nie przejdzie! Akcja solidarnościowa wydawców mediów lokalnych

12.12.2019 08:00 | 2 komentarze | (q)

35 wydawców lokalnych z całej Polski protestuje przeciwko cenzurze prewencyjnej, za której przejaw uznają postanowienie Sądu Okręgowego w Zamościu, nakazujące Tygodnikowi Zamojskiemu m.in. usunięcie dotychczas opublikowanych tekstów ze strony internetowej. Wcześniej w tej sprawie zaprotestowały już między innymi Izba Wydawców Prasy i Centrum Monitoringu Wolności Prasy, a także Stowarzyszenie Gazet Lokalnych.

Cenzura nie przejdzie! Akcja solidarnościowa wydawców mediów lokalnych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

35 wydawców lokalnych z całej Polski, skupionych w Stowarzyszeniu Gazet Lokalnych, w czwartek, 12 grudnia, opublikuje w geście solidarności na swoich portalach teksty Tygodnika Zamojskiego, na który sąd nałożył prewencyjny zakaz publikacji.

Pięć tekstów Tygodnika Zamojskiego, dotyczących działalności Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zamościu, ukaże się na kilkudziesięciu lokalnych portalach o godz. 8.00. To protest lokalnych wydawców przeciwko cenzurze prewencyjnej. Autorką tekstów jest dziennikarka Tygodnika Zamojskiego Jadwiga Hereta.

Na początku listopada Sąd Okręgowy w Zamościu nałożył na Tygodnik Zamojski 11-miesięczny zakaz publikacji na temat firmy PGK. Przeciwko tej cenzurze prewencyjnej zaprotestowały już między innymi Izba Wydawców Pracy, Centrum Monitoringu Wolności Prasy, Stowarzyszenie Gazet Lokalnych.

W oświadczeniu dołączonym do publikacji wydawcy napisali:

„Media lokalne to najważniejszy bezpiecznik Polski samorządowej. Opisują, relacjonują, ale przede wszystkim pełnią funkcje kontrolne wobec władzy i patrzą jej na ręce.

W listopadzie w Zamościu doszło do wstrząsającej sytuacji: Sąd Okręgowy uznał, że ważniejsze jest dobre samopoczucie osób publicznych i miejskiej spółki, niż prawo mieszkańców do informacji. Nakazał usunięcie dotychczas opublikowanych tekstów ze strony internetowej. To nic innego jak zakazana w konstytucji cenzura prewencyjna. Jeśli będziemy się godzić na taka metodę, jeśli nie zaprotestujemy, obudzimy się w rzeczywistości, w której takie zakazy są normą. Nie wchodząc w meritum sporu między spółką a gazetą, protestujemy przeciw ograniczaniu prawa mieszkańców do informacji PRZED rozstrzygnięciem sądowym.

Takie sądowe zabezpieczenia to śmierć mediów. A bez mediów nie ma demokracji.”


OŚWIADCZENIE IZBY WYDAWCÓW PRASY DOTYCZĄCE ZAKAZU PUBLIKACJI W „TYGODNIKU ZAMOJSKIM”

Izba Wydawców Prasy z niedowierzaniem przyjęła informację o decyzji Sądu Okręgowego w Zamościu, zgodnie z którą zakazuje się dziennikarzom „Tygodnika Zamojskiego” publikowania artykułów o Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. z siedzibą w Zamościu.

Po zapoznaniu się z treścią artykułów opublikowanych na łamach „Tygodnika Zamojskiego”, dochodzimy do wniosku, iż ich zawartość poparta jest odpowiednią dokumentacją i przedstawia okoliczności znajdujące odzwierciedlenie zarówno w działaniach organów PGK (decyzje Rady Nadzorczej), jak i Prokuratur Okręgowych w Zamościu i Radomiu oraz CBA.

Biorąc to pod uwagę stanowczo wyrażamy sprzeciw wobec decyzji Sądu Okręgowego nie tylko zakazującej na okres 11 miesięcy dalszych publikacji na temat ww. spółki komunalnej, która powinna być poddana szczególnej kontroli społecznej, ale także nakazującej usunięcie ze strony internetowej tygodnikzamojski.pl wielu publikacji. Taka decyzja – wydana w trybie postanowienia o zabezpieczeniu roszczeń – stanowi, zdaniem redaktora naczelnego Michała Kamińskiego – przejaw cenzury. Nie sposób nie zgodzić się z takim poglądem – zakaz publikowania na przyszłość to forma cenzury prewencyjnej, która w państwie prawa nie powinna mieć miejsca.

Nie tylko społeczność lokalna, ale i regionalna a nawet ogólnopolska, ma prawo być na bieżąco informowana o działaniach podmiotów finansowanych ze środków publicznych, a prasa – w tym „Tygodnik Zamojski” – ma nie tylko prawo, ale wręcz obowiązek przedstawiać społeczeństwu wątpliwe z punktu widzenia prawa działania i nieprawidłowości, sprawując tym samym funkcję kontrolną, do której jest uprawniona.

Ograniczanie wolności wypowiedzi oraz prawa do informacji – norm zagwarantowanych w Konstytucji, z jakimi mamy w przedmiotowej sprawie do czynienia, nie powinno mieć miejsca. Stoi ono w sprzeczności z zasadami, jakie obowiązują w państwie prawa, zaprzecza standardom prasy, działającej w wolnym i demokratycznym ustroju.

Izba Wydawców Prasy niejednokrotnie już apelowała o rozważne wydawanie postanowień o zabezpieczeniu powództwa i o racjonalne podejmowanie decyzji w sprawach dotyczących publikacji, tak, aby obowiązująca w ustroju demokratycznym fundamentalna zasada wolności prasy i innych środków społecznego przekazu nie doznała uszczerbku.

W przypadku zakazu publikacji „Tygodnika Zamojskiego” nt. PGK w Zamościu wyrażamy sprzeciw wobec ewidentnego ograniczenia wolności słowa i prawa społeczeństwa do informacji oraz apelujemy o cofnięcie przez sąd zakazu publikacji.

Zarząd Izby Wydawców Prasy

Warszawa, 9 grudnia 2019 roku


W akcji uczestniczą wydawcy i redaktorzy naczelni:W akcji uczestniczą wydawcy i redaktorzy naczelni (lista nadal się powiększa):

 • Patryk Ślęzak: Gazeta Lokalna Kutna i Regionu, kutno.net.pl, portalplock.pl terazgostynin.pl mojaleczyca.pl;
 • Janusz Ansion: Kurier Słupecki, slupca.pl;
 • Daniel Długosz: Nowa Gazeta Trzebnicka, nowagazeta.pl;
 • Wojciech Waligórski: Nowy Łowiczanin, lowiczanin.info;
 • Jacek S. Wasilewski: Kurier Podlaski-Głos Siemiatycz, kurierpodlaski.pl;
 • Jarosław Babicki: Tygodnik Starachowicki, starachowicki.eu;
 • Janusz Urbaniak: Rzecz Krotoszyńska, rzeczkrotoszynska.pl;
 • Mariusz Leszczyński: Aktualności Lokalne, zlotowskie.pl;
 • Dominik Księski: Pałuki, Pałuki i Ziemia Mogileńska, palukitv.pl, palukimogilno.pl;
 • Bogdan Rojkowicz: Korso, korso.pl;
 • Robert Majchrzak: Tygodnik Kętrzyński, tygodnikketrzynski.pl;
 • Grzegorz Łabaj: Nowa Gazeta Lokalna, lokalna24.pl;
 • Wojciech Naja: Reporter Gazeta, reportergazeta.pl;
 • Marta Ringart: Kurier Gmin, kuriergmin.pl;
 • Maciej J. Kowalski: Nowy Wyszkowiak, nowywyszkowiak.pl;
 • Kamil Miller: Gazeta Gryfińska, egryfino.pl;
 • Franciszek Matysik: Co tydzień Jaworzno, jaw.pl;
 • Ryszard Pajura: Obserwator Lokalny, debica24.eu;
 • Alicja Molenda: Przełom, przelom.pl;
 • Mateusz Orzechowski: Wspólnota, 24wspolnota.pl;
 • Paweł Okulowski: Nowiny Raciborskie, Nowiny Wodzislawskie, nowiny.pl;
 • Maciej Grzmiel: Czas Chojnic, tygodnik Tucholski, czas.tygodnik.pl, tygodnik.pl;
 • Jakub Dźwilewski: Dobra Gazeta, dobragazeta.com.pl, kedzierzynkozle.tv;
 • Michał Gawryołek: Twój Głos Ryki, Twój Głos Garwolin, twojglos.pl, twojglos-garwolin.pl;
 • Piotr Piotrowicz: Gazeta Jarocińska, Życie Pleszewa, Gazeta Krotoszyńska, Życie Gostynia, Życie Rawicza, jarocinska.pl, zpleszewa.pl, krotoszynska.pl, gostynska.pl, rawicz24.pl;
 • Radosław Bartkowiak: Gazeta Słupecka, gazetaslupecka.pl;
 • Paweł Kozera: Mazowieckie To i Owo, Tygodnik Nowodworski, Tygodnik Pułtuski, toiowo.eu, pultuszczak.pl, nowodworski.info, jarmark24.pl;
 • Andrzej Andrysiak: Gazeta Radomszczańska, radomszczanska.pl,
 • Michał Szrajber: Strzelec Opolski, strzelecopolski.pl,
 • Jerzy Jurecki: Tygodnik Podhalański, 24tp.pl;
 • Andrzej Bałamucki: Kulisy Powiatu Kluczbork-Olesno, kulisypowiatu.pl,
 • Waldemar Śliwczyński: Wiadomości Wrzesińskie, wrzesnia.info.pl
 • Rafał Kurek: ddbelchatow.pl
 • Paweł Golak: Gazeta Noworudzka, Gazeta Kłodzka, Gazeta Ząbkowicka, Gazeta Świebodzic, Euroregio Glacensis, nowaruda24.pl, klodzko24.eu
 • Wojciech Szota: Wieści Wolbromskie, Wieści Miechowskie, wiesci.info.pl
 • Czesław Czyżewski: Gazeta Tczewska/tczewska.pl; Gazeta Kociewska/kociewiak.pl; Gazeta Malborska/malbork1.pl; Kurier Kwidzyński/kwidzyn1.pl; Dziennik Pomorza/portalpomorza.pl

PRZECZYTAJ TEKSTY TYGODNIKA ZAMOJSKIEGO

(Tekst, od którego wszystko się zaczęło) CBA sprawdza, czy w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej w Zamościu nie został ustawiony przetarg. Centralne Biuro Antykorupcyjne w PGK. Dlaczego Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Zamościu wybrało ofertę zamojskiej firmy, za 8,5 mln zł, o blisko 2 mln zł droższą od oferty firmy z Gdańska? Czy to przypadek, że spółka zleciła wykonanie dokumentacji inwestycji siostrze właściciela firmy, która potem wygrała ów przetarg? I kolejny zbieg okoliczności: zwycięzca przetargu niemal dokładnie podał cenę inwestorską. W tej sprawie pytań jest więcej. Właśnie to jest przedmiotem zainteresowania Centralnego Biura Antykorupcyjnego. (czytaj tekst pierwszy)

Ustawiony przetarg w zamojskim PGK? Ostra reakcja Rady Nadzorczej spółki. Zerwać umowę. Natychmiast! Choć CBA przeszło miesiąc temu poprosiło o dokumenty dotyczące przetargu, w którym Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Zamościu wybrało o 2 mln zł (!) droższą ofertę, Rada Nadzorcza spółki o wszystkim dowiedziała się dopiero po naszej publikacji. I... uznała, że umowę z tym wykonawcą należy rozwiązać. (czytaj tekst drugi)

Dlaczego Wnuk boi się odwołać prezesa PGK? Mówiąc językiem klasyka, prezydent i rada nadzorcza zamojskiej spółki „rżną głupa”. Wreszcie! Dopiero po seraii naszych publikacji, kiedy obnażyliśmy przebieg przetargu, w którym Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Zamościu mogło stracić 2 mln zł (!), rada nadzorcza spółki złożyła zawiadomienie do prokuratury. Jednak ani dla niej, ani dla reprezentującego właściciela (jest nim miasto) prezydenta Andrzeja Wnuka nie był to wystarczający powód, by odwołać prezesa PGK. Dlaczego go chronią? (czytaj tekst trzeci)

Były prezes zamojskiego PGK Franciszek Josik uważa, że w spółce miejskiej i wokół niej działa... Grupa przestępcza. „W naszej firmie od dwóch lat, jeżeli chodzi o przetargi, w większości były to przekręty; kilkanaście. Charakter tych spraw i ich rozpiętość każą myśleć, że działa grupa przestępcza. Żeruje na majątku PGK, ale swoje działania rozszerza także na Zamość: na developerkę, zoo, a ostatnio zagnieździła się również w TBS (Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o., także spółka miejska - przyp. red.) - Franciszek Josik, wieloletni prezes zamojskiego PGK, ogłosił to podczas specjalnie zwołanej (15 października) konferencji prasowej. Te słowa wstrząsnęły Zamościem. (czytaj tekst czwarty)

2 000 000 zł. Tyle miasto miało przepłacić, realizując umowę zawartą przez prezesa zamojskiego PGK Jarosława Maluhę. 20 285 zł. Tyle dostaje miesięcznie (brutto), po podwyżce z początku roku, zawieszony w czynnościach Jarosław Maluha. Prezydent Wnuk udaje Greka i nie odwołuje swojego kolegi Jarosława Maluhy z funkcji prezesa zarządu Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Zamościu. Pod jego rządami spółka mogła przepłacić za budowę farmy fotowoltaicznej 2 mln zł (!), „wyrządzając w ten sposób szkodę majatkową w wielkich rozmiarach”. I to on mógł „ręcznie sterować” przebiegiem kolejnych przetargów. Owszem, Andrzej Wnuk odwołuje, ale… radę nadzorczą. A kumplowi włos z glowy nie spadł, przeciwnie, dostał nawet podwyżkę! (czytaj tekst piąty)