Sobota, 25 stycznia 2020

imieniny: Tatiany, Miłosza, Pawła

RSS

Krok od tragedii na przejeździe kolejowym w Wodzisławiu

09.12.2019 13:33 | 15 komentarzy | art

PKP PLK opublikował filmik ze zdarzenia, do jakiego doszło 26 listopada na przejeździe kolejowym na ul. Kopernika w Wodzisławiu Śl. Kierowca jednego ze stojących w korku samochodów nie wykazał się należytą ostrożnością i dał się zamknąć między szlabanami. Po chwili nadjechał pociąg.  

Krok od tragedii na przejeździe kolejowym w Wodzisławiu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nie wszyscy kierowcy radzą sobie ze zwiększonym natężenie ruchu na ul. Kopernika, związanym z tym, że prowadzi tędy jeden z objazdów zamkniętego odcinka drogi wojewódzkiej. W godzinach szczytu na dojeździe do skrzyżowania ul. Kopernika z ul. Bogumińską tworzą się korki. Często sięgają za przejazd kolejowy. Jak widać, niektórzy kierowcy nie wiedzą jak zachować się w sytuacji kiedy za przejazdem nie ma wystarczającej ilości miejsca. 

Niech nagranie będzie przestrogą. Tym bardziej, że jak donoszą internauci, nie jest to pierwszy taki przypadek na ul. Kopernika. 

PKP PLK przypomina, że w przypadku, gdy utkniemy na przejeździe między zamkniętymi rogatkami – jeśli pojazd jest sprawny – powinniśmy bezzwłocznie staranować rogatkę. Rogatki posiadają specjalne bezpieczniki, które pękają w kontrolowany sposób. Gdy nasze auto utknie na torach wskutek awarii i nie można go uruchomić, należy jak najszybciej z niego wysiąść wraz ze współpasażerami i skorzystać z żółtej naklejki, którą znajdziemy na napędzie rogatkowym od strony torów. Jak to działa?

1. Samochód zostaje unieruchomiony na przejeździe.

2. Kierowca dzwoni na numer alarmowy 112, zgłasza zagrożenie i podaje indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu, znajdujący się na Żółtej Naklejce.

3. Operator 112 dzwoni do ekspozytury PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

4. Ekspozytura wydaje polecenie wstrzymania ruchu lub ograniczenia prędkości pociągów.

5. Zostaje wstrzymany ruch / wprowadzone ograniczenie prędkości pociągów w obrębie właściwego przejazdu.