Piątek, 14 maja 2021

imieniny: Bonifacego, Macieja, Dobiesława

RSS

Szpitalna ruletka. Czy starosta zmieni dyrektora?

10.12.2019 07:00 | 0 komentarzy | ma.w

W powiecie rządzi już trzeci starosta, a na Gamowskiej zarządza niezmiennie ten sam dyrektor. Choć w połowie roku mówiono o jego emeryturze, to temat szybko ucichł. PiS nie chce go już w szpitalu, starosta obserwuje podwładnego. Czy to jednak możliwe, by na dyrektorskim fotelu zasiadł w Raciborzu ktoś nowy?

Szpitalna ruletka. Czy starosta zmieni dyrektora?
dyrektor Ryszard Rudnik, starosta Grzegorz Swoboda
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Niezastąpiony?

To także jeden z powodów, że nie doszło do zmian na Gamowskiej. Poza tym problemem jest obawa przed brakiem odpowiedniego następcy dla Ryszarda Rudnika. Potencjalni pewniacy nie rwą się do tej pracy. Od jednego z lokalnych polityków usłyszeliśmy, że to oferta dla kogoś, komu nie życzy się dobrze.

Sceptycy poczynań dyrektora Rudnika wskazują jednak na przykład wodzisławski, gdzie sytuacja szpitala była katastrofalna – kadrowo i finansowo. Zmiana na stanowisku szefa placówki odwróciła zły trend i lecznica wróciła na spokojne wody.

Zaraz po wyborach zaczęto spekulować czy na Gamowską nie wybiera się Katarzyna Dutkiewicz, która po krótkiej przygodzie z Sejmem niejako została na lodzie jeśli chodzi o pełnienie funkcji w sferze publicznej. Swój udział w takim scenariuszu Dutkiewicz wyklucza. – Składam stanowcze dementi takim pogłoskom – mówi nam była szefowa komisji zdrowia, która sprawom szpitala poświęciła wiele lat zasiadania w samorządzie powiatowym.

Ze szpitalem kojarzy się również Adama Wajdę, od paru lat w kadrze kierowniczej Eko-Okien, a także samorządowca z bogatym doświadczeniem i rozeznaniem w tematyce powiatowej służby zdrowia. Tyle, że on nie zamierza rozstawać się z fabryką z Kornic.

Podczas ostatnich wyborów samorządowych z ust ministra Michała Wosia słyszeliśmy rozważania, że w „buty” dyrektorskie mógłby wejść jeden z aktualnych pracowników lecznicy, reprezentujący młode pokolenie menadżerów. Można jeszcze wskazać Jarosława Kończyłę, raciborzanina młodego pokolenia, który z powodzeniem zarządza i rozbudowuje szpital w Kędzierzynie-Koźlu.

Pustki w skarbcu

Czy w takiej sytuacji należy przypuszczać, że R. Rudnik przynajmniej do końca obecnej kadencji samorządu, czyli najbliższe 4 lata? – Nie ma takich ustaleń – zastrzega starosta Grzegorz Swoboda. Nie podoba mu się, że dyrektor wystąpił właśnie do zarządu o nową pożyczkę na działalność bieżącą lecznicy, a starą chciałby umorzyć. Po raz pierwszy szef lecznicy nie prosi o 2, ale o 3 miliony złotych na początku nowego roku. – Powiat nie ma takich pieniędzy – przyznaje włodarz. Trudno oczekiwać, że R. Rudnik zrezygnuje ze starań o pieniądze spoza kontraktu NFZ, bo od stycznia ustawowo rośnie płaca minimalna i na Gamowskiej trzeba płacić więcej personelowi i firmom zewnętrznym. Jeśli środków nie znajdzie w starostwie, będzie musiał szukać w instytucjach finansowych, co będzie kosztować podatników jeszcze więcej.

Personalia ciążą

W tle rozważań nad politycznym układem toczą się sprawy personalne dotyczące specjalistów żegnających się z raciborskim szpitalem. Stanowiska oddawali lub tracili w ostatnich latach jego długoletni ordynatorzy. Można to tłumaczyć pokoleniową zmianą warty, ale ostatnie rozstanie ze Stanisławem Gamrotem kierującym chirurgią wzbudziło kolejne kontrowersje. – Wiem o tym, obserwuję sytuację – przyznał nam starosta Swoboda. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że lekarz zamierza się sądzić z pracodawcą. Ta informacja idzie w świat, a dziś każdy specjalista jest na wagę złota. Dobra atmosfera pracy musi być standardem, żeby utrzymać załogę. Dochodzą do tego spory, w które dyrekcja weszła z pielęgniarkami, a niedawno „paliło się” u diagnostów, których poparli wszyscy związkowcy z Gamowskiej.

Męska decyzja

Tymczasem na Gamowskiej pracuje komisja rewizyjna rady powiatu. Jej szef Tomasz Kusy jest powściągliwy w komentowaniu ustaleń tego ciała kontrolnego. – Będzie na to czas, gdy sporządzimy protokół końcowy – kwituje. Radni pochylają się nad przeszłością i sprawdzają w jaki sposób starano się w szpitalu o nowy SOR. Z przecieków wiadomo, że komisja będzie miała co wpisać do raportu. Przypomnijmy, że zanim przyznano Raciborzowi dofinansowanie z ministerstwa, dyrektor spotykał się z krytyką. Jego pracę w tym zakresie K. Dutkiewicz nazwała „spektakularną amatorszczyzną”.

Była posłanka mówi nam, że czeka na męską decyzję ze strony zarządu powiatu. Sugerowała to będąc radną powiatową i nie zmieniła zdania. Już wtedy przyznawała, że kadencyjność i konkurs (ostatni na to stanowisko był w 2007 roku) pozwoliłyby wyłonić najlepszego menadżera dla Gamowskiej.

Teraz w radzie powiatu zastąpiła ją Elżbieta Biskup. Ostatnio, podczas dyskusji nad programem naprawczym dla szpitala, skomentowała wieloletnie zasiadanie Ryszarda Rudnika w gabinecie dyrektorskim szpitala: wielkość światowego managementu zależy od rotacji jego liderów.

(ma.w)

Ludzie:

Adam Wajda

Adam Wajda

Przewodniczący Rady Powiatu Raciborskiego

Elżbieta Biskup

Elżbieta Biskup

Nauczyciel Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu, Radna Powiatowa

Ewa Lewandowska

Ewa Lewandowska

Radna powiatowa, członek zarządu powiatu raciborskiego, była Radna Sejmiku Województwa Śląskiego.

Gabriela  Lenartowicz

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Katarzyna Dutkiewicz

Katarzyna Dutkiewicz

samorządowiec i polityk

Michał Woś

Michał Woś

sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości

Piotr  Olender

Piotr Olender

Radny Powiatu Raciborskiego.

Ryszard Rudnik

Ryszard Rudnik

Dyrektor Szpitala Rejonowego w Raciborzu

Tomasz Kusy

Tomasz Kusy

Radny powiatowy, szef komisji rewizyjnej i klubu PiS