Sobota, 8 maja 2021

imieniny: Stanisława, Lizy, Dezyderii

RSS

Szpitalna ruletka. Czy starosta zmieni dyrektora?

10.12.2019 07:00 | 0 komentarzy | ma.w

W powiecie rządzi już trzeci starosta, a na Gamowskiej zarządza niezmiennie ten sam dyrektor. Choć w połowie roku mówiono o jego emeryturze, to temat szybko ucichł. PiS nie chce go już w szpitalu, starosta obserwuje podwładnego. Czy to jednak możliwe, by na dyrektorskim fotelu zasiadł w Raciborzu ktoś nowy?

Szpitalna ruletka. Czy starosta zmieni dyrektora?
dyrektor Ryszard Rudnik, starosta Grzegorz Swoboda
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

PiS naciska

Styl, w jakim zarządza lecznicą Ryszard Rudnik nie podoba się PiS-owi w radzie powiatu. Już raz zagrzmiał o tym na sesji szef klubu Tomasz Kusy. Przeraziła go kwota straty, którą musi pokryć powiat. Łatanie dziur w budżecie szpitala oznacza zaciskanie pasa na innych polach aktywności samorządu. Drogi, szkoły, inwestycje – z tego trzeba będzie rezygnować. Na październikowej sesji padło kąśliwie z ław zajmowanych przez PiS, że strategią rozwoju szpitala jest budowa tam płatnego parkingu i oszczędności na diagnostyce.

Politycy prawicy mają atut w postaci wpływów w Warszawie, a przecież stamtąd pochodzą pieniądze, które pozwolą rozbudować i unowocześnić szpital. Lobbing Czesława Sobierajskiego skutkował przyznaniem milionów na SOR, za pośrednictwem wojewody zwiększano poziom ryczałtu, Katarzyna Dutkiewicz i Michał Woś stali za ambulansami dla pogotowia. Bez dialogu z PiS-em trudno pukać do rządowych bram. Od jednego z czołowych lokalnych działaczy Prawa i Sprawiedliwości wiemy, że parlamentarzyści oczekują w starostwie innych kroków niż te, które podjął w sprawie szpitala starosta Swoboda. – Też tracą cierpliwość – mówi nam raciborzanin.

Zaangażowany starosta

Koalicja Razem – PO stoi za obecnym dyrektorem. Tomasz Cofała, szef klubu Razem dla Ziemi Raciborskiej, i Piotr Olender z Platformy wypowiadali się ostatnio na sesji, broniąc efektów pracy Ryszarda Rudnika. Ujęła się za nim także członkini zarządu powiatu Ewa Lewandowska. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że to starania starosty Swobody dały szpitalowi więcej w ostatnim czasie niż praca jego dyrektora. Ten włącza się w krajowy bunt szefów lecznic, skierowany do ministerstwa zdrowia, ale rozwiązań systemowych wciąż nie ma. A lobbing włodarza powiatu doprowadził m.in. do przedwyborczych zastrzyków finansowych, które pomogły Gamowskiej. Zwiększenie ryczałtu z NFZ i dwa nowe ambulanse w krótkim odstępie czasu robiły wrażanie niezależnie od poglądów politycznych. Wszak to kojarzony z obozem „platformerskim” starosta dogadał się tu z politykami PiS. Działo się to jednak przed wyborami parlamentarnymi, gdy w powiecie przypuszczano, że prawica umocni się na ziemi raciborskiej. Plotkowano nawet o nowej koalicji ugrupowania starosty z radnymi PiS. Gdyby doszła do skutku, Ryszardowi Rudnikowi trudno byłoby utrzymać dyrektorski fotel. Wynik wyborów był jednak inny, wciąż posłanką jest Gabriela Lenartowicz z PO i koalicja trwa w takiej postaci jak powstała przed rokiem.

Ludzie:

Adam Wajda

Adam Wajda

Przewodniczący Rady Powiatu Raciborskiego

Elżbieta Biskup

Elżbieta Biskup

Nauczyciel Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu, Radna Powiatowa

Ewa Lewandowska

Ewa Lewandowska

Radna powiatowa, członek zarządu powiatu raciborskiego, była Radna Sejmiku Województwa Śląskiego.

Gabriela  Lenartowicz

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Katarzyna Dutkiewicz

Katarzyna Dutkiewicz

samorządowiec i polityk

Michał Woś

Michał Woś

sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości

Piotr  Olender

Piotr Olender

Radny Powiatu Raciborskiego.

Ryszard Rudnik

Ryszard Rudnik

Dyrektor Szpitala Rejonowego w Raciborzu

Tomasz Kusy

Tomasz Kusy

Radny powiatowy, szef komisji rewizyjnej i klubu PiS