Czwartek, 4 marca 2021

imieniny: Kazimierza, Łucji, Witosława

RSS

Brutalny napad w Studziennej. Zastrzelili gospodarza, grozili jego żonie

08.12.2019 07:00 | 1 komentarz | żet

Świętokradztwo w kościele Matki Bożej pod Raciborzem, brutalny napad na rodzinę Wycisków w Studziennej, zamach bombowy w Brzeziu i niepokojący wzrost poziomu wody w Odrze – to tylko część tematów poruszonych na łamach Nowin równo sto lat temu. Zachęcamy do lektury, która przeniesie was do Raciborza i okolic roku 1919 r.

Brutalny napad w Studziennej. Zastrzelili gospodarza, grozili jego żonie
zdjęcie poglądowe
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Racibórz • 26 listopada 1919 r.

Świętokradcy na Starejwsi

Racibórz. Na Starejwsi włamali się złodzieje do kościoła i usiłowali wyłamać tabernakulum, co się nie udało. Poszli potem do zakrystyi i tam zrabowali 3 kielichy mszalne i inne naczynia. Jest to niewątpliwie ta sama banda świętokradców, która w tych dniach okradła kościół Matki Bożej na polu pod Raciborzem.

Rozśpiewana jutrzenka

Brzezie pod Raciborzem. W niedzielę założono u nas Kółko śpiewackie pod nazwą „Jutrzenka”, do którego przystąpiło blisko 50 członków. Nowej polskiej placówce: szczęść Boże!

Pokażmy, że Babcie są wsią polską

Babice w Raciborskiem. Według urzędowej statystyki liczy wieś nasza 1397 mieszkańców. W liczbie tej ma być pono aż 180 Niemców. Lista wyborcza wykazuje 905 osób uprawnionych do głosowania. Atoli drobna tylko część wyborców spełniła swój obowiązek, gdyż ogółem oddano 295 głosów. Polacy otrzymali 219 głosów a 7 mandatów, przeciwnicy 76 głosów a 2 mandaty. Większość jest zatem polska. Sława tym, którzy oddając głosy swoje na listę polską, przyczynili się do zwycięstwa polskiego. Natomiast zrozumieć nie można obojętności reszty wyborców, których jest aż 610 czyli 67 procent. Nie wiedzieć, co o tem sądzić, tem więcej, że przygotowania do wyborów były dostateczne, bo był wiec, a również i agitacyi po domach nie brakło. Czyż bracia rodacy nie pojmujecie jeszcze dostatecznie waszego obowiązku, czyż nie chcecie należeć do wielkiej armii, która nas ma uchronić od zbliżającego się upadku niemieckiego? Bracia! Póki czas, naprawmy zło, które ciąży na waszem sumieniu! Jeszcze czas, atoli nie trzeba zakładać rąk bezczynnie. Koalicya prawdopodobnie unieważni wybory górnośląskie*. To też gdy nadejdzie chwila nowych wyborów, natenczas pokażmy, że Babice są wsią polską. Idźmy potem wszyscy na wybory, głosujmy wszyscy na listę polską, a niezawodnie ani jeden nasz przeciwnik, czy to centrowiec, czy też Niemiec – urzędnik, nie zasiędzie w radzie gminnej.

(podpisano: Baba)

Kotek na płotku

Siadł paskarz** przed biurkiem i mruga

– nie jedna afera, to druga!

Złapali paskarza na mięsie –

a on się od śmiechu trzęsie.

Za mięso zapłacił, nieboże,

lecz cukrem paskarzyć wszak może!

Choć tu też nakryją go wreszcie,

nie głupi, by siedzieć w areszcie!

Rozepchnie tysiączki, gdzie trzeba,

i hejże na pasek do chleba!

Po chlebie już w innej dziedzinie

Z paskarstwa na węglu zasłynie,

Za węglem jest nafta i drzewo

– afery na prawo i lewo!

Gdy jedna w łeb bierze, jest druga – Siadł paskarz przed biurkiem i mruga!

M. H. S.

Żarty i dowcipy

W sądzie:

– Oskarżony, skazany jesteś na więzienie do końca życia.

– Proszę pana sędziego, czyby nie można mi odliczyć od tego te pół roku, które przesiedziałem w więzieniu śledczem?

Monolog przy kieliszku:

– Że też to ludzie tak wielką wagę przywiązują do starego zdania: Poznaj samego siebie. A przecież to wielkie głupstwo, bo jak już kto siebie samego nie poznaje, to chyba musi być bardzo... pijany.


* Koalicya to przede wszystkim Anglia, Francja, Włochy oraz USA, które pokonały Niemcy i Austro-Węgry w I wojnie światowej. Przedstawiciele zwycięskich państw nadzorowali wprowadzenie warunków traktatu pokojowego podpisanego w Wersalu, który opierał się m.in. na zasadzie samostanowienia. Nieprawidłowości stwierdzone przy przeprowadzeniu wyborów do rad gminnych na Górnym Śląsku zrodziły pogłoski o ich unieważnieniu.

** Paskarz – handlarz parający się nieuczciwym i nielegalnym handlem przynoszącym zyski ze sprzedaży po zawyżonych cenach towarów, których brakuje na rynku.