Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ku czci św. Mikołaja. Procesja konna w Krzanowicach [ZDJĘCIA]

Ponad 30 koni wzięło udział w dorocznej procesji na św. Mikołaja w Krzanowicach, którą zorganizowano w piątkowe przedpołudnie 6 grudnia. To już 30. odsłona od chwili jej reaktywacji.

Ku czci św. Mikołaja. Procesja konna w Krzanowicach [ZDJĘCIA]

To jedyne takie wydarzenie odbywające się w naszym regionie. Od lat w Krzanowicach na liturgiczne wspomnienie św. Mikołaja spod kościoła parafialnego pw. św. Wacława do małego kościółka pw. św. Mikołaja, zwanego Mikołaszkiem przechodzi procesja konna. Na miejscu jeźdźcy i bryczki trzykrotnie okrążają świątynie, śpiewając pieśń św. Mikołaju, patronie nasz.

Bez względu na to, w jaki dzień tygodnia przypada wspomnienie Świętego, to w Krzanowicach jest to wyjątkowy dzień. Nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych. Po raz drugi na czele przygotowań stanął Robert Ternka, a pomagali mu: Dominika Pelka-Kowol, Agnieszka Święty i Józef Ternka.– Kiedyś koni na miejscu było więcej, bo działało u nas szersze grono rolników. Teraz, choć jest ich mniej, to rokrocznie zjeżdżają się do nas koniarze z całego regionu – mówi nam R. Ternka. Ponownie w postać św. Mikołaja, wcielił się Rajmund Wieder z Krzanowic. A wydarzenie zwieńczyła uroczysta msza św. w Mikołaszku, którą odprawił proboszcz, ks. Marek Wcisło.

Krzanowiczanin, ks. Grzegorz Sonnek, mimo że obecnie jest proboszczem w parafii pod wezwaniem św. Jadwigi w Radoszowach w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim, to rokrocznie uczestniczy w tym wydarzeniu. W rozmowie z Nowinami wspomina, że pamięta tę procesję od dziecka. – Mimo że obecnie mieszkam w innej miejscowości, to z sentymentem przyjeżdżam tutaj – zauważa. Jak podkreśla, procesja ta ma charakter dziękczynno-błagalny. – Przed laty wybuchła tutaj epidemia na zwierzęta hodowlane. Rolnicy wówczas zdecydowali się pojechać na koniach do kościoła pw. św. Mikołaja, gdzie prosili o pomoc. Postanowili tak, bo św. Mikołaj to nie tylko ten, który przynosi prezenty, ale także patron rolników. Jako że zwierzęta zostały uratowane, wywiązała się tradycja, która trwa do dzisiaj. Podczas modlitwy dziękujemy i prosimy o bezpieczeństwo dla zwierząt – tłumaczy nam ks. Grzegorz Sonnek.

Nikt dokładnie nie pamięta na kiedy należy datować początek tej tradycji. Wiadomo jednak, że przed laty rolnicy sami, z samego rana jeździli do kościółka pw. św. Mikołaja. Później wspólnie o 6.00 rano wyjeżdżali w procesji. Następnie na jakiś czas zaprzestano jej organizacji. Reaktywował ją natomiast emerytowany już proboszcz z Krzanowic, ks. Wilhelm Schiwon, nadając jej większy wymiar. Wówczas postanowiono organizować procesję o godzinie 10 rano i tak też odbywa się do dzisiaj.

(mad)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].