Sobota, 25 stycznia 2020

imieniny: Tatiany, Miłosza, Pawła

RSS

Chcą produkować zieloną energię. Urzędnicy blokują pomysł

10.12.2019 19:00 | 10 komentarzy | mak

Gdy w Wodzisławiu pojawili się inwestorzy, którzy chcą produkować tzw. zieloną energię - przy wykorzystaniu farmy fotowoltaicznej - zostali zablokowani. Miasto do tej pory nie wykonało niezbędnej zmiany w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Inwestorzy czekają już... kilka lat.

Chcą produkować zieloną energię. Urzędnicy blokują pomysł
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- To dla nas niezrozumiałe. Nie mamy wsparcia ze strony wodzisławskiego urzędu miasta - nie kryją zaskoczenia inwestorzy - Jarosław Chodenko i Robert Monkiewicz. Kilka lat temu wpadli na pomysł, że uruchomią w naszym regionie farmę fotowoltaiczną do produkcji czystej energii. W 2013 r. zawarli spółkę i zaczęli szukać idealnego terenu pod przyszłą działalność. - Trafiliśmy na teren przy ul. Bogumińskiej 33 w Wodzisławiu - mówią inwestorzy.

Teren jest prywatny, o powierzchni ponad 5 hektarów. Jego właściciel wyraził zgodę na dzierżawę. - Wszystko układało się bardzo dobrze aż do momentu, gdy rozpoczęliśmy realizację niezbędnych formalności w Urzędzie Miasta w Wodzisławiu Śląskim - mówią inwestorzy. Zgodnie z procedurą w lutym 2015 r. inwestorzy wystąpili do wodzisławskiego magistratu z wnioskiem o wydanie tzw. decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanego przedsięwzięcia. Dostali odmowę. Dlaczego? Otóż okazało się, że w tzw. studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, a tym samym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, nie został wyznaczony obszar lub obszary, gdzie taka inwestycja jak farma fotowoltaiczna mogłaby powstać. Inwestorom nie pozostało nic innego jak zawnioskować o zmianę w studium i w planie. Tak, by teren przy Bogumińskiej został odpowiednio oznaczony.

Miasto deklaruje, że zmiana w zapisach nastąpi w przyszłym roku.

Więcej w Nowinach Wodzisławskich z 3 grudnia, również w e-wydaniu.