środa, 29 stycznia 2020

imieniny: Franciszka, Zdzisława, Walerego

RSS

Mieszkańcy mają dość drogich śmieci. Wystosowali apel do wójta i radnych

07.12.2019 19:00 | 17 komentarzy | art

W środę 27 listopada Rada Gminy w Gorzycach podjęła uchwałę w sprawie nowej stawki za wywóz odpadów komunalnych od mieszkańców, która będzie obowiązywać od 1 stycznia 2020 r. Stawka ta wynosi 28,5 zł od osoby, w przypadku nieruchomości na której prowadzona jest selektywna zbiórka odpadów. Obecnie stawka wynosi 22,5 zł.

Mieszkańcy mają dość drogich śmieci. Wystosowali apel do wójta i radnych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Za nową stawką głosowało 15 radnych, 2 było przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. Jak tłumaczą włodarze gminy, rada nie miała wyjścia. Wysokość stawki przyjętej przez radnych jest odzwierciedleniem kwoty, jaką  zaproponował za wywóz odpadów jedyny oferent, który przystąpił do przetargu. Jedyny, i to mimo że sam przetarg trwał rekordowo długo. Został ogłoszony na początku lipca, a otwarcie ofert nastąpiło 8 października. Oferenci mieli więc prawie 3 miesiące czasu na składanie ofert. - Rozmawialiśmy z różnymi firmami. Zachęcaliśmy do udziału w przetargu, a i tak ostatecznie udział wziął tylko jeden oferent – nie kryje rozczarowania Daniel Jakubczyk, wójt Gorzyc. Tym jedynym oferent jest konsorcjum firm Alba z Chorzowa i Empol z Tylmanowej.

„Co zrobiliście w ciągu roku?”

Kilka dni przed sesją, do wójta i radnych trafiło pismo mieszkańca gminy Leszka Pukowskiego, w którym ten zaapelował nie tylko o zatrzymanie podwyżek, ale wręcz o obniżenie stawki opłaty śmieciowej. Pod pismem podpisało się 849 mieszkańców gminy. - Mnie, jak i innych mieszkańców interesuje strategia Urzędu i Rady Gminy na przyszłe lata w temacie utrzymania (a nawet obniżenia) opłat na poziomie możliwym do przyjęcia przez mieszkańców gminy – napisał Pukowski...

Cały artykuł dostępny tylko w Nowinach Wodzisławskich z 3 grudnia 2019 r. lub w e-wydaniu.