Sobota, 25 stycznia 2020

imieniny: Tatiany, Miłosza, Pawła

RSS

Myśliwi mogą pojawić się w pobliżu domostw

07.12.2019 07:00 | 2 komentarze | art

W gminie Godów trwa odstrzał redukcyjny dzika, sarny i lisa. Może potrwać do końca roku.

Myśliwi mogą pojawić się w pobliżu domostw
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

13 listopada Starosta Wodzisławski wydał decyzję o redukcyjnym odstrzale zwierzyny. Wniosek złożyła Gmina Godów. Jak wyjaśnia Mariusz Adamczyk, wójt Godowa, gmina złożyła wniosek po interwencjach mieszkańców, uskarżających się na ciągłą obecność zwierzyny w pobliżu zabudowań.

Wskutek decyzji starosty, od 20 listopada myśliwi zrzeszeni w Kole Łowieckim „Róg” rozpoczęli obserwację miejsc niewchodzących w skład obwodów łowieckich nr 171 i 172, ze szczególnym uwzględnieniem następujących miejsc: Skrzyszów: ul. Leśna, ul. Mszańska, ul. Wyzwolenia (rejon cmentarza); Krostoszowice: ul. Wodzisławska, ul. Turska, ul. Brzozowa, ul. Szybowa ( rejon Orlika); Godów: ul. Strażacka, ul. Stawowa; Gołkowice: ul. Leśna, ul. Dębina; Łaziska: ul. Wierzniowicka, rejon Parku. W tych miejscach odstrzał przeprowadzony będzie z zachowaniem szczególnej ostrożności, w sposób uniemożliwiający udział osób trzecich. Myśliwi wykonujący czynności będą oznakowani poprzez założenie kamizelki z widocznym napisem „ODSTRZAŁ REDUKCYJNY” lub „URZĄD GMINY GODÓW”.

Jak się dowiedzieliśmy w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śl. odstrzałowi redukcyjnemu ma zostać poddanych 20 dzików, 10 sarn i 30 lisów. W wymienionych miejscach zwierzyna ta wedle mieszkańców występuje w znacznej ilości.

– Jeśli chodzi o termin wykonania odstrzału, to decyzja go nie przewiduje, wskazano w niej jednak, że odstrzał zostanie przeprowadzony z uwzględnieniem okresów polowań określonych w podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 marca 2005 r. w sprawie określenia okresów polowań za zwierzęta łowne. Dodatkowo Gmina Godów w swym wniosku zadeklarowała, że maksymalny termin wywiązania się z decyzji to 31 grudnia 2019 roku - wyjaśnia Dominika Styrnol, inspektor Wydziału Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śl.

(art.)