Czwartek, 22 kwietnia 2021

imieniny: Leona, Kai, Heliodora

RSS

Z parkingu do PK. Prezes Gawliczek zatrudni zwolnionych ze strefy płatnego postoju

04.12.2019 07:00 | 0 komentarzy | ma.w

Na listopadowej sesji Rady Miasta Racibórz przypieczętowano los niepełnosprawnych, którzy stracą pracę przy obsłudze Stefy Płatnego Parkowania. W miejsce „staczy” Miasto ustawi parkomaty. Będzie ich 18, każdy po 20–30 tys. zł.

Z parkingu do PK. Prezes Gawliczek zatrudni zwolnionych ze strefy płatnego postoju
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Urzędnicy z raciborskiego magistratu pokazali radnym na sesji, gdzie staną w mieście nowe urządzenia pobierające opłaty za postój w centrum. Pojawią się tam jednak nie wcześniej niż 2 marca 2020 roku. Samorząd nie jest jeszcze gotów wdrożyć zaplanowanych zmian, choć jeszcze przed tygodniem datą „premiery” parkomatów raciborskich był 1 stycznia nowego roku.

Ich troje, może czworo

Na sesji wybrzmiała zawodowa przyszłość dla zatrudnionych do obsługi strefy 15 inwalidów. Każdemu z nich gotów jest zaoferować pracę prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego Bogdan Gawliczek (na zdj.). PK zajmie się obsługą parkomatów. Będzie potrzebował do ich sprawdzania służb kontrolnych. Zaznaczono przy tym, że na taką pracę w PK mogą liczyć 3 – 4 osoby spośród obecnych parkingowych. Reszta dostanie oferty z innych działów przedsiębiorstwa.

Radni dowiedzieli się na środowym posiedzeniu (niektórzy dwa dni wcześniej podczas obrad komisji budżetowej) jaki będzie, choćby przypuszczalny koszt zakupu jednego parkomatu. Podano, że taki sprzęt może wynieść od 20 do 30 tys. zł za sztukę. – To orientacyjna cena. Wszystko zależy od modelu, wyposażenia i funkcji. Cena końcowa będzie wynikała z ofert, które zostaną złożone w przetargu. Tą drogą wybierzemy dostawcę – wyjaśnił zebranym wiceprezydent Dominik Konieczny.

Wklep rejestrację

Zastępca Dariusza Polowego podał również, że projekt uchwały poddano autopoprawce i na sesję wprowadzono nową stawkę: za pierwsze 30 minut postoju kierowca zapłaci 1 zł (wcześniej chciano 2 zł za godzinę, niezależnie od rzeczywistego czasu parkowania). Ważną zmianą w zasadach korzystania ze strefy płatnej w centrum jest brak obowiązku wkładania dowodu opłacenia parkingu za szybę samochodu. Do parkomatu trzeba będzie „wklepać” numer rejestracyjny samochodu, a kontrolujący miejsca w strefie dostaną od razu informację na stosowne urządzenie, że auto z tą tablicą rejestracyjną może parkować.

Marcowa premiera systemu z parkomatami była okazją do kpiącego tonu radnego Pawła Rycki, który wytknął rządzącym, że wpierw planowano uruchomienie nowych zasad w strefie z początkiem nowego roku. Po ożywionej dyskusji na komisji gospodarki przesunięto tę datę na początek lutego, aż dopiero na sesji ustalono trzecią, marcową datę.

Ludzie:

Bogdan Gawliczek

Bogdan Gawliczek

Prezes PK Racibórz

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Dominik Konieczny

Dominik Konieczny

Wiceprezydent Raciborza

Henryk Mainusz

Henryk Mainusz

Radny Miasta Racibórz, były przewodniczący rady.

Marcin Fica

Marcin Fica

Radny Miasta Racibórz

Paweł  Rycka

Paweł Rycka

Radny Gminy Racibórz.

Stanisław Borowik

Stanisław Borowik

Radny miasta Racibórz, strażak.