Piątek, 23 października 2020

imieniny: Marleny, Seweryna, Odylii

RSS

Żory uczą się... ukraińskiego

02.12.2019 09:58 | 2 komentarze | AgaKa

Od kilkunastu miesięcy Żory, podobnie jak wiele innych polskich miast, stały się drugim domem dla obywateli Ukrainy. Mieszkają obok nas, mijamy ich na ulicy, spotykamy w sklepie. Czasem pytają nas o drogę, łamaną polszczyzną proszą o pomoc. Uśmiechamy się lekko, bywamy zakłopotani, próbujemy coś powiedzieć, korzystając z tłumacza Google.

Żory uczą się... ukraińskiego
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czasem wystarczy niewiele, by zbudować atmosferę porozumienia i otwartości. Chcemy to zrobić w Żorach, korzystając z dobrych praktyk wdrożonych w Lublinie. To tam zorganizowano akcję "Lublin uczy się ukraińskiego". Polegała ona na umieszczeniu w mieście bilbordów z podstawowymi zwrotami w języku ukraińskim (np. "Dzień dobry", "Do widzenia", "Dziękuję" itp.). Obecność w przestrzeni publicznej grafik z ukraińskimi słowami ma wielką wartość edukacyjną dla Polaków, a dla gości z Ukrainy jest miłym potwierdzeniem tego, że polskie społeczeństwo ich dostrzega i akceptuje. Bilbordy z napisem "Dobryj deń" to jednocześnie powitanie imigrantów w Polsce.

Żory także chcą uczyć się ukraińskiego i zaakcentować w przestrzeni miejskiej obecność Ukraińców. Bilbordy z ukraińskimi zwrotami pojawią się już w grudniu.

Dodatkowym elementem akcji będzie spotkanie integrujące obie społeczności połączone z degustacją potraw kuchni polskiej i ukraińskiej i wspólnym wykonaniem plakatu, na które już serdecznie zapraszamy 31 stycznia o godz.18.00 do Studia Działań Artystycznych w Domu Kultury.