Wtorek, 20 kwietnia 2021

imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii

RSS

Nieludzkie podejście do tematu parkowania

30.11.2019 07:00 | 3 komentarze | ma.w

Nadchodzi koniec pewnej ery: z centrum Raciborza mają zniknąć parkingowi. Zastąpią ich parkomaty, którymi ma zarządzać Przedsiębiorstwo Komunalne. Na pewno będzie nowocześniej, ale inwalidzi obsługujący parkingi stracą pracę. Decyzja o ich losie należy do rady miasta.

Nieludzkie podejście do tematu parkowania
Zanim zostali wybrani do pełnienia urzędów prezydenckich Dariusz Polowy i Michał Fita chętnie pokazywali się z parkingowymi. Teraz wskutek ich decyzji ta profesja ma trafić w Raciborzu do lamusa.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Prezydent Dariusz Polowy od początku kadencji zgłaszał zamiar nowych regulacji dotyczących strefy parkowania. Nie zdążył ich wdrożyć w pierwszym roku kadencji, ale z planów nie zrezygnował i właśnie przedłożył radzie Raciborza plan zmian. Według nich postojowi z kasami mają zniknąć z miasta, a w ich miejsce staną parkomaty.

Parkingi dla PK

– Zgodnie z projektem uchwały w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania, opłaty parkingowe wnoszone będą za pomocą parkometrów od 2 stycznia 2020 roku – informuje nas Lucyna Siwek rzeczniczka prasowa urzędu miasta. By tak się stało uchwała w kształcie zaproponowanym przez D. Polowego musi być przyjęta przez Radę.

System poboru opłat zostanie zakupiony przez Przedsiębiorstwo Komunalne. Funkcja operatora strefy zostanie powierzona tej miejskiej spółce w trybie zamówienia publicznego typu „in house” (co wyklucza rywalizację z firmami spoza miasta).

– Zaproponowane stawki opłat w projekcie uchwały zostały ustalone po dokonaniu analizy obowiązujących opłat w strefach płatnego parkowania w sąsiednich gminach. Ich wzrost za 2 i 3 h parkowania zgodny jest z zapisami Ustawy o Drogach Publicznych i ma na celu zwiększenie rotacji na miejscach postojowych – wyjaśnia L. Siwek. Zauważa przy tym, że obowiązujące dotychczas stawki za parkowanie pochodzą z 2004 roku. – Mają już 15 lat – podkreśla rzeczniczka.

Mniejsza strefa

Według Lucyny Siwek zautomatyzowanie procesu obsługi Strefy Płatnego Parkowania ułatwi samorządowi analizę kosztów funkcjonowania strefy, obłożenia miejsc postojowych w poszczególnych lokalizacjach oraz weryfikacji jej obszarów. Ze strefy wyłączony zostanie odcinek ul. Mickiewicza od skrzyżowania z ul. Drzymały do placu Dworcowego oraz plac Dworcowy. – To wpisuje się w zapowiedzi przedwyborcze Dariusza Polowego – zaznacza rzeczniczka z Batorego.

Zmiany mają wejść na początku nowego roku. Spytaliśmy czy magistrat zdąży poinformować mieszkańców o istotnej zmianie sposobu parkowania. – Z akcją informacyjną dotyczącą zmian w sposobie funkcjonowania strefy płatnego parkowania ruszymy po podjęciu przez Radę Miasta Racibórz stosownej uchwały oraz po jej ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego. Akcję będziemy prowadzić własnymi kanałami informacyjnymi: strona www, Facebook, jak i we współpracy z lokalnymi mediami – podaje Lucyna Siwek.

Ludzie:

Anna Szukalska

Anna Szukalska

Radna Miasta Racibórz, Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów

Bogdan Gawliczek

Bogdan Gawliczek

Prezes PK Racibórz

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Eugeniusz  Wyglenda

Eugeniusz Wyglenda

Radny Gminy Racibórz.

Henryk Mainusz

Henryk Mainusz

Radny Miasta Racibórz, były przewodniczący rady.

Lucyna Siwek

Lucyna Siwek

Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta Racibórz

Michał Fita

Michał Fita

Były wiceprezydent Raciborza

Piotr Klima

Piotr Klima

Radny Gminy Racibórz