Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rodzice pokazali Polowemu własne wyliczenia dla szkół [NA ŻYWO]

Drugie spotkanie w magistracie poświęcone przyszłości raciborskich placówek oświatowych w cenrtum trwało trzy godziny. Włodarz Raciborza spotkał się z przedstawicielami szkół (dyrektorzy, nauczyciele, rady rodziców) z centrum. Tematem ponownie były plany samorządu dotyczące oszczędzania w wydatkach oświatowych i ewentualność likwidacji jednej z centralnych placówek. Na początek D. Polowy pokazał dane urzędowe na temat szkół, gdzie jego zdaniem jest ponad 1000 nadwyżkowych miejsc. Rodzice zakwestionowali te dane.

Rodzice pokazali Polowemu własne wyliczenia dla szkół [NA ŻYWO]
Do urzędu przyszli przedstawiciele placówek oświatowych z centrum Raciborza oraz rodzice

Prowadziliśmy transmisję na żywo z wydarzenia (rozpoczęło się o godz. 17.00, skończyło ok. 20.00), na kanale YouTube portalu nowiny.pl; można ją obejrzeć tutaj:

Z głową miasta dyskutowali m.in. dyrektorzy szkół - Dariusz Malinowski z SP15 i Mariusz Kaleta z SP18. Jednym z tematów była kwestia urlopów na poratowanie zdrowia. D. Polowy oznajmił, że nie wyklucza kontroli nauczycieli korzystających z takich zwolnień. - Kontrole ZUS nikogo nie dziwią. To jest prawo pracodawcy, żeby z nich korzystać - stwierdził prezydent miasta.

- Jak to się ma, poruszanie tematu urlopów na portaowanie zdrowia ze sprawą likwidacji szkoły? Gdyby w UM część urzędników zachorowała długoterminowo to zlikwidowałby pan urząd miasta? - zapytał prezydenta Polowego przedstawiciel rodziców Sebastian Dworak. - Sprawdzamy, bo otrzymaliśmy sygnały o możliwych problemach w tej dziedzinie, na spotkaniu w II LO z mieszkańcami słyszałem o tym - odparł prezydent.

- Potrzebujemy świeżych wyliczeń, nie z 2015, ale takich z wczoraj - zwróciła się do włodarza Magdalena Kopel, przedstawicielka rodziców. - Skąd się wzięły te dane o pojemności szkół - dociekał S. Dworak. Przygotował swoje dane na temat pojemności. Stwierdził, że urzędowe "nie do końca są prawidłowe", a prezydent został wprowadzony w błąd. Rozpoczął analizę danych z magistratu. - Nielogiczne, krzywdzące, powodujące chaos informacyjny - komentował informacje rozpowszechniane przez urząd miasta. - Od edukacji wymaga się wysokiego poziomu. Nie przeszkadzajmy nauczycielom - apelował Dworak, który zajął miejsce obok Dariusza Polowego by zaprezentować przygotowane slajdowisko.

Z jego prezentacji wynika, że wolnych miejsc - maksymalnie, gdyby wszyskie pomieszczenia przeznaczyć na zajęcia dydaktyczne w tym samym czasie - jest 644 (a nie ponad 1000 jak podaje UM). Policzył liczbę pomieszczeń w stosunku do klas. - System szkół jest nienaruszalny na ten moment, bo jest optymalny - podkreślił. - Porównałem dane z Vulcanu z pańskimi analizami - dodał. Kolejne dane przedstawiane przez S. Dworaka kwestionowały rzetelność i aktualność informacji, jakie posiada na ten temat WEKiS z magistratu.

Dworak zwrócił uwagę, że o ograniczeniu kosztów na likwidacji budynku szkolnego można mówić, gdy ma się już pomysł na jego wykorzystanie po zlikwidowaniu szkoły. - Inaczej ten koszt nadal będzie po stronie Miasta, MZB będzie go utrzymywać, zniknie tylko w wydatków oświatowych - zauważył rodzic ucznia pierwszej klasy szkoły z centrum.

Spadek jakości edukacji, ryzyko spadku wpływów z subwencji oświatowej gdy rodzice przeniosą dzieci z likwidowanej szkoły do mniejszych placówek (mają inne stawki subwencji jak wyjaśnił rodzic).

Jeden ze slajdów Sebastiana Dworaka

Swoje informacje S. Dworak oparł na rozmowach z dyrektorami trzech szkół (poza Sp13).

Kolejna z rozmówczyń przytoczyła zapis z "10 Polowego", gdzie ten zapowiedział troskę o oświatę, stworzenie centrum edukacyjnego. - Wynajmujmy wolne powierzchnie w szkołach prywatnym szkołom, językowym, tanecznym, muzycznym. Na pewno znajdą się chętni. Będziemy zapisywać dzieci. Podpowiadamy panu, rozumiemy pana - zaproponowała.

- W mieście jest 600 mieszkań bez łazienek. Standard jest z XIX wieku. Dzieci z raciborskich szkół tam mieszkają. Trudno się tego wyprzeć - rozpoczął D. Polowy po prezentacji rodzica. - Nad racjonalizacją szkół w centrum należy się mocno pochylić - podkreślił.

Rodzice wskazali, że w budżecie miasta jest wiele pozycji do racjonalizowania. Pytali gdzie jest naczelnik WEKiS Krzysztof Żychski? - Ma uroczystość swego dziecka, pozwoliłem mu nie być tutaj - wytłumaczył prezydent. Powiedział, że towarzyszy mu Katarzyna Komor z WEKiS do dyspozycji rodziców.

D. Polowy zaproponował dodatkową analizę danych na temat pojemności szkół. - Sięgniemy po konkretną inwentaryzację szkół. Żeby stanąć ze sobą w prawdzie - oznajmił. Według prezydenta sami dyrektorzy nie wiedzą ile mają sal.

- Jaką liczbę sal lekcyjnych wykazano w SP15? - zapytał D. Polowy rodzica - autora prezentacji w urzędzie. Ten odparł, że specjalista z Vulcan, który wziął za obliczenia 60 tys. zł był wiarygodny. Podał jego charakterystykę i doświadczenie w branży, posługując się danymi z dokumentu firmy Vulcan.

W dyskusji pojawił się głos z propozycją "przebudżetowania" planu wydatków miejskich. Kobieta, która podniosła ten wątek oznajmiła, że jest wiele pozycji w Budżecie Raciborza na 2020 rok, z których można zrezygnować zamiast likwidacji szkół.

- Jeżeli mamy racjonalizować wydatki, to we wszystkich miejscach, z jak najlepszym efeketem - odpowiedział D. Polowy. - Na skutki zaczekamy przynajmniej 1 rok budżetowy - dodał. Mówił, że trzeba sobie mówić prawdę. - Chodzi mi o to aby maksymalnie jasno wyartykułować to, z czym się zmagamy. Przez ostatnie lata wydatki na oświatę rosły o 5-6% rocznie, a w 2018 roku - o 11% - zaznaczył D. Polowy. Przypomniał, że obejmując rządy musiał akceptować zmiany w budżecie by starczyło nauczycielom na wypłaty przed świętami.

Ludzie

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

9 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Hm_ (78.31. * .167) 29.11.2019 15:33

Mniejszość, która myśli o swojej wygodzie, chce sterroryzować większość i narażać wszystkich mieszkańców na coraz większe dotowanie oświaty? Tak mam to rozumieć ???

~ZWIKowiec (5.173. * .74) 29.11.2019 14:00

Z takiego jednego wyjazdu jest więcej korzyści jak z oszczędzania na paliwie służbowej skody. Dajcie mu jeździć ludzie. Pan Lenk siedział na miejscu i jakie miał przebicie w sprawach pozagminnych? Polowy jeżdżąc ma szansę załatwić tematy, które zależą od agend rządowych. Tak pojawiła się w Raciborzu stacja monitorowania smogu.

~Famtam (88.199. * .136) 29.11.2019 08:57

Ile kosztują cotygodniowe wyjazdy Polowego do Warszawy? Rezygnacja z nich to duża oszczędność naszych podatków.

~Raciborzanin123 (10.0. * .128) 28.11.2019 22:46
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Najgorszy prezydent Raciborza w historii!

~Miczum (5.173. * .74) 28.11.2019 21:41
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Co wynikło z tego spotkania. Przecież pan Polowy nie przyjął wyliczeń od rodziców. Teraz w wydziale będą kombinować jak udowodnić swoją wyższość nad pracą tego pana co pokazał slajdy

~Antytroll (87.101. * .96) 28.11.2019 21:30
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

@erwin- PO wski trollu ktoś ci prawdę napisał a ty szczękasz niczym pekinczyk. Prezydencie Polowy jesteśmy z tobą!

erwin 28.11.2019 21:15

do ~Sebadaruj Czasy się zmieniają, nie chcemy wracać do lat 90-tych XX w. Kiedyś jeden nauczyciel uczył wszystkiego, a ubikacje były na zewnątrz. Mamy XXI w.

erwin 28.11.2019 21:11

"Przez ostatnie lata wydatki na oświatę rosły o 5-6% rocznie, a w 2018 roku - o 11% - zaznaczył D. Polowy." a kto wtedy rządził, kto likwidował gimnazja? Miało być bez kosztów, jedna wielka pisowska żenada.

~Sebadaruj (93.105. * .150) 28.11.2019 21:10
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Kto z kogo robi idiotę? Do SP 15 w moim dzieciństwie chodziło 2000 dzieci! Tyle co dzisiaj jest w całym centrum. Szkoły zostały, dzieci nie ma. A Ci mistrzowie wyliczeń twierdzą, że stan szkół jest optymalny, bo więcej dzieci się nie zmieści...