Piątek, 26 lutego 2021

imieniny: Aleksandra, Mirosława, Dionizego

RSS

Praca to nasza przyszłość, czyli raciborski InspiratON [FILM]

28.11.2019 07:00 | 0 komentarzy | żet

Przedstawiamy zapowiedzianą w poprzednim numerze „Nowin Raciborskich” obszerną relację z festiwalu InspiratON – imprezy zorganizowanej przez Wydawnictwo Nowiny z myślą o młodzieży ze szkół branżowych oraz techników, która za kilka miesięcy skończy szkołę i stanie przed wyborem swojej przyszłości edukacyjnej i zawodowej. Aby zainspirować młodych do trafnych decyzji, zaprosiliśmy do współpracy szkoły, pracodawców oraz ekspertów. Oto jak wyglądało to w praktyce.

Praca to nasza przyszłość, czyli raciborski InspiratON [FILM]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Młode głowy pełne pomysłów

Aby przekonać się, czy teoria odpowiada praktyce, postanowiliśmy porozmawiać z adresatami InspiratONa czyli młodzieżą. Spytaliśmy uczniów szkół branżowych i techników o wrażenia z imprezy, a także w jakim stopniu to co zobaczyli i usłyszeli na InspiratONie zainspirowało ich w kwestii wyboru swej przyszłej drogi zawodowej.

– To naprawdę duża impreza, która – podobnie jak Festiwal Perspektyw – jest po myślana od początku do końca – powiedział Kevin Kaczor, przewodniczący samorządu uczniowskiego w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Raciborzu. Uczeń „Mechanika” skorzystał ze stoiska, na którym wykonywaliśmy darmowe, profesjonalne zdjęcia do CV. Kevina zainteresowało również stoisko ze sprzętem komputerowym sklepu Komputronik oraz wspomniany już wcześniej wykład Andrzeja Tucholskiego.

Wykład A. Tucholskiego spodobał się również Karolinie Leonowicz, która uczęszcza do Zespołu Szkół Ekonomicznych w Raciborzu. – Pan Tucholski opowiadał bardzo ciekawie. Zainspirował mnie do rozważenia więcej niż jednej ścieżki kariery – mówi Karolina i przyznaje, że obecnie zastanawia się nad połączeniem własnej działalności gospodarczej z pracą na pół etatu. – Myślę, że powiat raciborski może na mnie liczyć – dodała Karolina, gdy spytaliśmy ją, gdzie zamierza pracować i prowadzić swój biznes.

Pomysły na swoją przyszłość ma również Sebastian Zeral, technik informatyk z raciborskiego „Mechanika”. – Zastanawiałem się, co robić po szkole. Póki co, wydaje mi się, że pójdę na studia, ale równolegle chciałbym tworzyć strony internetowe, programować oraz publikować treści w serwisie You Tube – powiedział nam Sebastian.

– Bardzo zainspirowało mnie stanowisko Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu – powiedziała nam Sandra Franiczek, uczennica „Budowlanki” (CKZiU nr 1 w Raciborzu), która po zakończeniu nauki w technikum myśli o podjęciu studiów na raciborskiej uczelni.

Dobre miejsce na start

InspiratON przypadł do gustu nie tylko młodzieży. – Jako organ prowadzący raciborskie szkoły średnie jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy wskazywać naszej młodzieży nowe możliwości, jakie otwierają się przed nią w powiecie raciborskim – powiedział starosta raciborski Grzegorz Swoboda, dziękując Nowinom za pomysł oraz organizację przedsięwzięcia. Starosta jest przekonany, że „świat stoi otworem dla dobrej młodzieży, która posiada odpowiednie kwalifikacje, umiejętności i zna języki”. – Staramy się przystosować nasze placówki tak, żeby młodzież zdobywała doświadczenie na wielu płaszczyznach. Kształcimy w wielu zawodach, stwarzamy wiele możliwości, dzięki naszej kadrze młodzież jest dobrze przygotowana do wejścia w dorosły rynek pracy – dodał starosta Swoboda.

Podobnego zdania jest prezydent Raciborza Dariusz Polowy. – Potencjał Raciborza jest bardzo duży. Jeśli chodzi o szkoły średnie to mamy uznane marki ponadpowiatowe, bo przecież przyjeżdża do nas bardzo dużo młodzieży z sąsiednich powiatów. Problem pojawia się, gdy przychodzi do studiów, bo Racibórz nie jest w stanie konkurować z dużymi ośrodkami akademickimi takimi jak Katowice, czy Wrocław. Jednak powroty absolwentów uczelni z dużych miast są możliwe. Potencjał naszych zakładów pracy jest duży. Mamy wielkie marki takie jak Rafako czy dawny ZEW, obecnie Tokai Cobex, ale nie tylko... Jest też wiele mniejszych firm, które również są dobrymi miejscami na rozpoczęcie kariery. Są to firmy liczące się w Polsce, które fachowcom płacą przyzwoite pieniądze, a w niektórych przypadkach nawet bardzo duże pieniądze. Ze spokojem można się z nimi związać kontraktem na życie – stwierdził Dariusz Polowy.

Prawdziwi szczęściarze

Imprezę zwieńczył konkurs dla uczniów. Wystarczyło trochę szczęścia i spostrzegawczości, aby opuścić InspiratON z atrakcyjnymi nagrodami, m.in. słuchawkami, głośnikami, klawiaturą, myszą komputerową oraz nagrodami głównymi – nowoczesnym smartfonem ufundowanym przez firmę Telkom sprzedaż i serwis telefonów komórkowych (Galeria Młyńska) oraz fotelem gamingowym ufundowanym przez sklep Komputronik Racibórz (ul. Bankowa 2).

Wojtek Żołneczko

Poniżej przedstawiamy organizatorów, współorganizatorów, partnerów i patronów medialnych tego wydarzenia:

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski