Lifestyle
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Uprawiasz sport? Wzmocnij swoje stawy!

Strzelanie w kolanach to jeden z objawów spotykanych bez względu na wiek, płeć i poziom aktywności fizycznej. Co ciekawe, najczęściej słysząc specyficzne strzykanie w stawach, zastanawiamy się co może być nie tak i dlatego taki objaw w ogóle jest u nas zauważalny. Wszelkie odgłosy dobiegające ze stawów są źródłem stresu szczególnie osób, które uprawiają dużo sportu. Dlaczego stawy strzykają i w jaki sposób można wzmocnić swoje stawy, aby cieszyć się aktywnością fizyczną bardzo długo?

Uprawiasz sport? Wzmocnij swoje stawy!

Dlaczego stawy kolanowe "strzykają"?

Najczęściej strzykanie w stawach nie musi oznaczać niczego niepokojącego. Można wręcz rzec, iż jest to oznaka zdrowia, gdyż podczas przesuwania się stawów wydobywa się dwutlenek węgla, który rozpuszczony jest w mazi stawowej. Tak więc można rzec, iż wszelkie odgłosy, jakie dobiegają do nas ze stawów to naturalne i fizjologiczne zjawisko. Niestety sprawa komplikuje się w momencie, kiedy oprócz strzykania zauważmy także ból lub towarzyszący mu nie rzadko obrzęk. Takie zjawisko może oznaczać zapalenie stawów lub kontuzje i konieczna jest wówczas konsultacja z lekarzem ortopedą, który po wprowadzeniu odpowiedniego leczenia i rehabilitacji pomoże nam wrócić do pełnej sprawności fizycznej.

Jakie schorzenia może oznaczać strzykanie w kolanach?

Wśród najczęstszych schorzeń, jakie mają osoby dotknięte bólem kolana lub chronicznym strzykaniem wymienić można:

 • Uszkodzenia łąkotki,
 • przerośniecie fałdu błony maziowej,
 • chorobę zwyrodnieniową,
 • dysfunkcje stawu rzepkowo-udowego,
 • uszkodzenia więzadeł,
 • dawne urazy i kontuzje,
 • otyłość.


Ból kolan po bieganiu

Najczęstszą przyczyną bólu, a także strzykania w kolanach wśród osób młodych jest wzmożona aktywność fizyczna oraz przeciążenia stawów spowodowane złą techniką biegania lub brakiem rozgrzewki (więcej na temat strzykania w kolanach przeczytasz w artykule dostępnym pod adresem https://bol-stawow.pl/blog/strzelanie-trzaski-w-kolanie-co-jest-tego-powodem-i-jak-sobie-radzic-z-problemem/). Tak więc ból kolan zauważany jest bardzo często wśród osób uprawiających jogging. Ból objawia się promieniującym kłuciem, który uniemożliwia chodzenie, a także bieganie. W wielu przypadkach urazy spowodowane mogą być także wypadkami i potknięciami. Dlaczego biegacze tak często czują nieprzyjemne dolegliwości w obrębie stawów kolanowych? Przyczyną najczęściej est:

 • Brak rozgrzewki,
 • zła technika biegu,
 • nieodpowiednie obuwie do biegania,
 • przeforsowanie,
 • bieganie na twardym podłożu.

Kiedy trzeba skonsultować się z lekarzem?

Jeżeli ból pojawia się coraz częściej i uniemożliwia normalne funkcjonowanie, warto poradzić się lekarza ortopedy, który po wprowadzeniu odpowiednich badań zaleci najlepszą formę leczenia. Najczęściej jest to połączenie farmakoterapii i rehabilitacji. W wielu przypadkach biegacze po kilku tygodniach leczenia i regeneracji mogą powrócić do dawnej aktywności fizycznej. Niestety jest także taka część pacjentów, która w wyniku urazu na zawsze musi pożegnać się z bieganiem. Zazwyczaj jednak dzieje się to na skutek długiego zwlekanie z wizytą u lekarza. Lekarze bardzo często zalecają inne formy aktywności fizycznej, które nie obciążają stawów i pomagają pacjentom w szybkim powrocie do zdrowia.

Jak zadbać o swoje stawy kolanowe?

O stawy kolanowe należy dbać zarówno od środka, jak i od zewnątrz. Co to może oznaczać? Wzmacnianie stawów od środka polega na przyjmowaniu regularnej suplementacji, witamin, a także na odpowiedniej diecie. Witaminy na stawy to zazwyczaj połączenie kolagenu, wapnia, a także cennych witamin, które wspominają procesy regeneracyjne mazi stawowej. Osoby otyłe, które zmagają się z nawracającymi bólami stawów, w celu powrotu do zdrowia muszą natychmiast rozpocząć stosowanie diety. Wspomaganie stawów z zewnątrz ma charakter ochronny. Wymienić można tutaj maści na stawy, kremy oraz bandaże, które pomagają w usztywnieniu obolałej części kolana. Dzięki zastosowaniu suplementów diety oraz środków rozgrzewających lub chłodzących ból stawów może zostać skutecznie ujarzmiony. W sytuacji, kiedy jednak pojawia się on przewlekle, konieczna jest interwencja lekarza i wprowadzenie leczenia. Nie warto zwlekać z wizytą, gdyż może prowadzić to do poważnych urazów okolic kolan.