Poniedziałek, 25 października 2021

imieniny: Darii, Wilhelminy, Sambora

RSS

Uprawiasz sport? Wzmocnij swoje stawy!

22.11.2019 12:32 | 0 komentarzy | (s)

Strzelanie w kolanach to jeden z objawów spotykanych bez względu na wiek, płeć i poziom aktywności fizycznej. Co ciekawe, najczęściej słysząc specyficzne strzykanie w stawach, zastanawiamy się co może być nie tak i dlatego taki objaw w ogóle jest u nas zauważalny. Wszelkie odgłosy dobiegające ze stawów są źródłem stresu szczególnie osób, które uprawiają dużo sportu. Dlaczego stawy strzykają i w jaki sposób można wzmocnić swoje stawy, aby cieszyć się aktywnością fizyczną bardzo długo?

Uprawiasz sport? Wzmocnij swoje stawy!
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dlaczego stawy kolanowe "strzykają"?

Najczęściej strzykanie w stawach nie musi oznaczać niczego niepokojącego. Można wręcz rzec, iż jest to oznaka zdrowia, gdyż podczas przesuwania się stawów wydobywa się dwutlenek węgla, który rozpuszczony jest w mazi stawowej. Tak więc można rzec, iż wszelkie odgłosy, jakie dobiegają do nas ze stawów to naturalne i fizjologiczne zjawisko. Niestety sprawa komplikuje się w momencie, kiedy oprócz strzykania zauważmy także ból lub towarzyszący mu nie rzadko obrzęk. Takie zjawisko może oznaczać zapalenie stawów lub kontuzje i konieczna jest wówczas konsultacja z lekarzem ortopedą, który po wprowadzeniu odpowiedniego leczenia i rehabilitacji pomoże nam wrócić do pełnej sprawności fizycznej.

Jakie schorzenia może oznaczać strzykanie w kolanach?

Wśród najczęstszych schorzeń, jakie mają osoby dotknięte bólem kolana lub chronicznym strzykaniem wymienić można:

 • Uszkodzenia łąkotki,
 • przerośniecie fałdu błony maziowej,
 • chorobę zwyrodnieniową,
 • dysfunkcje stawu rzepkowo-udowego,
 • uszkodzenia więzadeł,
 • dawne urazy i kontuzje,
 • otyłość.


Ból kolan po bieganiu

Najczęstszą przyczyną bólu, a także strzykania w kolanach wśród osób młodych jest wzmożona aktywność fizyczna oraz przeciążenia stawów spowodowane złą techniką biegania lub brakiem rozgrzewki (więcej na temat strzykania w kolanach przeczytasz w artykule dostępnym pod adresem https://bol-stawow.pl/blog/strzelanie-trzaski-w-kolanie-co-jest-tego-powodem-i-jak-sobie-radzic-z-problemem/). Tak więc ból kolan zauważany jest bardzo często wśród osób uprawiających jogging. Ból objawia się promieniującym kłuciem, który uniemożliwia chodzenie, a także bieganie. W wielu przypadkach urazy spowodowane mogą być także wypadkami i potknięciami. Dlaczego biegacze tak często czują nieprzyjemne dolegliwości w obrębie stawów kolanowych? Przyczyną najczęściej est:

 • Brak rozgrzewki,
 • zła technika biegu,
 • nieodpowiednie obuwie do biegania,
 • przeforsowanie,
 • bieganie na twardym podłożu.

Kiedy trzeba skonsultować się z lekarzem?

Jeżeli ból pojawia się coraz częściej i uniemożliwia normalne funkcjonowanie, warto poradzić się lekarza ortopedy, który po wprowadzeniu odpowiednich badań zaleci najlepszą formę leczenia. Najczęściej jest to połączenie farmakoterapii i rehabilitacji. W wielu przypadkach biegacze po kilku tygodniach leczenia i regeneracji mogą powrócić do dawnej aktywności fizycznej. Niestety jest także taka część pacjentów, która w wyniku urazu na zawsze musi pożegnać się z bieganiem. Zazwyczaj jednak dzieje się to na skutek długiego zwlekanie z wizytą u lekarza. Lekarze bardzo często zalecają inne formy aktywności fizycznej, które nie obciążają stawów i pomagają pacjentom w szybkim powrocie do zdrowia.

Jak zadbać o swoje stawy kolanowe?

O stawy kolanowe należy dbać zarówno od środka, jak i od zewnątrz. Co to może oznaczać? Wzmacnianie stawów od środka polega na przyjmowaniu regularnej suplementacji, witamin, a także na odpowiedniej diecie. Witaminy na stawy to zazwyczaj połączenie kolagenu, wapnia, a także cennych witamin, które wspominają procesy regeneracyjne mazi stawowej. Osoby otyłe, które zmagają się z nawracającymi bólami stawów, w celu powrotu do zdrowia muszą natychmiast rozpocząć stosowanie diety. Wspomaganie stawów z zewnątrz ma charakter ochronny. Wymienić można tutaj maści na stawy, kremy oraz bandaże, które pomagają w usztywnieniu obolałej części kolana. Dzięki zastosowaniu suplementów diety oraz środków rozgrzewających lub chłodzących ból stawów może zostać skutecznie ujarzmiony. W sytuacji, kiedy jednak pojawia się on przewlekle, konieczna jest interwencja lekarza i wprowadzenie leczenia. Nie warto zwlekać z wizytą, gdyż może prowadzić to do poważnych urazów okolic kolan.