Czwartek, 22 października 2020

imieniny: Halki, Kordiana, Kordelii

RSS

Rzecznik praw dziecka przyjechał do Raciborza

21.11.2019 15:41 | 4 komentarze | ż

Rozpoczęły się ogólnopolskie obchody Dnia Praw Dziecka. Z tej okazji zaplanowano cykl wydarzeń, z których pierwsze zorganizownao 21 listopada. Zakończenie obchodów 23 listopada w Raciborskim Centrum Kultury (gala oraz koncert grupy Golec uOrkiestra).

Rzecznik praw dziecka przyjechał do Raciborza
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Obchodzimy ważną dla całego świata rocznicę. 20 listopada minęło 30 lat od przyjęcia przez ONZ Konwencji o prawach dziecka, która pozwala wszystkim państwom skuteczniej chronić prawa najmłodszych. Z tej okazji postaramy się jak największej liczbie dzieci opowiedzieć o ich prawach i uświadomić ich rodzicom i nauczycielom, że jako dorośli wiele jeszcze możemy wspólnie zrobić, by naszym dzieciom oraz wszystkim dzieciom na świecie żyło się jak najlepiej – podkreśla Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

– Cieszymy się, że w tym roku obchody tego radosnego święta zawitają do Raciborza. Jestem przekonany, że przygotowane z myślą o najmłodszych mieszkańcach atrakcje sprawią im mnóstwo radości. A spotkania z pedagogami, specjalistami od praw dziecka czy internetu będą źródłem cennej i przydatnej wiedzy – mówi prezydent Raciborza Dariusz Polowy.

W planie obchodów są: uhonorowanie działaczy na rzecz praw dzieci, konferencja naukowa na temat zapisów konwencji i ich działania w praktyce, uroczysta gala, koncert, przedstawienia teatralne dla dzieci i młodzieży, bezpłatne konsultacje z prawnikami Rzecznika Praw Dziecka, spotkania w szkołach, konkursy i zawody sportowe, w tym turniej piłkarski o puchar Rzecznika Praw Dziecka i Prezydenta Raciborza.

Udział w imprezach związanych z obchodami jest bezpłatny. Według szacunków we wszystkich imprezach weźmie bezpośredni udział ok. 5 tysięcy osób, głównie dzieci i młodzieży. Obchody sfinansowane są przez Biuro Rzecznika Praw Dziecka i Miasto Racibórz. Fundatorami nagród dla laureatów konkursów jest Fundacja PGE. Partnerami obchodów są: Państwowy Instytut Badawczy NASK, Akademia NASK, Dyżurnet.pl, Zespół CERT Polska, Fundacja PGE i Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. Obchody zostały objęte patronatem korporacyjnym przez Telewizję Polską.

Obchody rozpoczęły się od konferencji naukowej z  udziałem Mikołaja Pawlaka Rzecznika Praw Dziecka oraz ekspertów z jego biura. Odsłonilęto także pamiątkową tablicę.


21 listopada 2019 r.

- Otwarcie obchodów przez Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka i prezydenta Raciborza Dariusza Polowego oraz konferencja naukowa o prawach dziecka.

Prelekcję wygłosili Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak (Konwencja o prawach dziecka a wyzwania współczesności), Dyrektor Instytutu Studiów Edukacyjnych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu dr Gabriela Kryk (prawa dziecka – sztuka edukacji wczesnoszkolnej) oraz ekspertki Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (zagrożenia praw dzieci w internecie)

- Odsłonięcie przez Rzecznika Praw Dziecka oraz Prezydenta Raciborza tablicy upamiętniającej obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w Raciborzu, organizowanego z okazji 30. Rocznicy przyjęcia Konwencji ONZ o prawach dziecka

21 i 22 listopada – spotkania robocze, warsztaty, spektakle

- Rzecznik Praw Dziecka – spotkania otwarte Rzecznika z dziećmi w miejscowych szkołach, o prawach dzieci, Konwencji ONZ, działalności Biura RPD i sposobach kontaktu z Rzecznikiem, gdy potrzebna jest pomoc.

- Ekspertki z Dziecięcego Telefonu Zaufania RPD 800 12 12 12 (Joanna Napieraj i Dominika Bałdyka) porozmawiają z uczniami o prawach dziecka i problemach dzieci oraz rozwiązywaniu ich poprzez m.in. kontakt z biurem rzecznika i jego infolinią.

- Dyżur prawnika BRPD (Robert Ruta) - dla mieszkańców chcących zgłosić sprawę do BRPD lub wyjaśnić wątpliwości prawne.

- Zespół teatrzyku Fundacji PGE pokaże w przedszkolach w Raciborzu spektakl teatralny pt. „Jak Pstryk i Bzik zostali oświeceni” - o tym, jak powstaje prąd, kiedy może być niebezpieczny, w jaki sposób należy oszczędzać energię.

- Przedstawienia „Plik i Folder, odkrywcy internetu” – Aktorzy z kabaretu Zygzaki wystawią 3 przedstawienia dla dzieci ze szkół podstawowych o świecie internetu.

- Marzanna Graff i Aleksander Mikołajczak (Mamteatr.pl) wystawią spektakl profilaktyczny „Działka” dla młodzieży oraz dorosłych - pokazuje on problem pogłębiającego się uzależnienia nastolatka od narkotyków poprzez relacje z jego najbliższymi.

- Artystka z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu pani Anna Rak poprowadzi pokaz malowania piaskiem wraz z krótkim warsztatem dla dzieci.

- Ekspertki NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa) poprowadzą w szkołach zajęcia z uczniami na temat: „Jaki jest internet młodych – jego jasne i ciemne oblicze? Dlaczego piękny świat mediów społecznościowych szczęścia nie daje? O czym powinniśmy pamiętać, budując swoją markę osobistą w internecie?”. Martyna Różycka jest kierownikiem zespołu Dyżurnet.pl reagującego na zgłoszenia nielegalnych treści w internecie, a Marta Witkowska psychologiem, specjalistką ds. edukacji cyfrowej Akademii NASK.

Dodatkowo Marta Witkowska porozmawia z nauczycielami i pedagogami szkolnymi o nowych trendach i wyzwaniach dla nauczycieli (i rodziców) cyfrowych nastolatków, przyjrzy się niepokojącym, ale i pozytywnym zjawiskom w kontekście bezpieczeństwa w sieci, rozwieje też kilka bardzo popularnych mitów o młodych internautach.

- Michał Strzelczyk - specjalista ds. bezpieczeństwa IT w CERT Polska. Zajmuje się obsługą incydentów naruszających bezpieczeństwo w sieci, analizą złośliwego oprogramowania i tworzeniem narzędzi usprawniających powyższe działania. W trakcie spotkań z młodzieżą opowie, jak nie dać się zhackować i dlaczego cyberprzestępcy mogą się nami interesować.

23 listopada 2019 r.

- Finał turnieju piłkarskiego o puchar RPD i prezydenta Raciborza – eliminacje rozegrano wcześniej, w Arenie Rafako odbędą się mecze finałowe w trzech różnych kategoriach wiekowych. Potem odbędzie się mecz specjalny z udziałem gwiazd, Rzecznika Praw Dziecka oraz władz miasta. Dorośli podzielą się i zagrają w drużynach razem z dziećmi. Zawody poprowadzą: były reprezentant Polski Sebastian Mila, Katarzyna Cichopek i Marcin Hakiel oraz sportowcy związani z Raciborzem, m.in. mistrz olimpijski w zapasach Ryszard Wolny. Sobota w godz. 10-13.

- Uroczysta gala finałowa - Rzecznik Praw Dziecka odznaczy osoby działające na rzecz praw dziecka, m.in. prezes fundacji Gajusz Tisę Żawrocką-Kwiatkowską. Rzecznik nagrodzi również dzieci, które zwyciężyły w turnieju piłkarskim i konkursach szkolnych związanych z prawami dziecka. Na zakończenie gali odbędzie się koncert. Rozpoczną go regionalne zespoły wokalne i taneczne (grupa dziecięca Zespołu Pieśni i Tańca „Strzecha” im. Joli Rymszy, Agata Kruszelnicka i Jakub Skwarecki z zespołu tanecznego SKAZA, zespół wokalny PERSPEKTYWA). Gwiazdą wieczoru będzie Golec uOrkiestra. Galę poprowadzą: Katarzyna Cichopek i Marcin Hakiel. Sobota godz. 16.30 do ok. 19.15 – Raciborskie Centrum Kultury, ul. Chopina 21.

źródło: UM Racibórz, oprac. ż

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza