Wtorek, 25 lutego 2020

imieniny: Cezarego, Wiktora, Konstancjusza

RSS

Punkt Caritas w Nędzy zostanie zlikwidowany

24.11.2019 11:00 | 0 komentarzy | mad

Caritas Diecezji Opolskiej wraz z początkiem roku przestanie prowadzić Stację Opieki w NZOZ Caritas w Nędzy. Powód? Nieprzedłużenie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz odchodzący stamtąd pracownicy. – Jest to bolesna sprawa – mówi wójt Nędzy Anna Iskała.

Punkt Caritas w Nędzy zostanie zlikwidowany
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Caritas Diecezji Gliwickiej funkcjonuje od 2002 roku i zajmuje się ambulatoryjną opieką zdrowotną, w tym opieką pielęgniarską, rehabilitacją leczniczą, opieką paliatywną oraz usługami opiekuńczymi. Powstał z przekształcenia kilkunastu Stacji Opieki Caritas, uruchomionych w latach 1992–1999 i rozsianych na terenie całej Diecezji Gliwickiej, które weszły w skład jego struktury jako jednostki organizacyjne. NZOZ Caritas Diecezji Gliwickiej jest zakładem leczniczym działającym w ramach podmiotu leczniczego, tj. Caritas Diecezji Gliwickiej i jako taki jest wpisany do Rejestru Podmiotów Leczniczych Wojewody Śląskiego. Działa na podstawie umowy na świadczenie usług zdrowotnych i opiekuńczych, w tym ze Śląskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia oraz samorządami lokalnymi.

Wójt Iskała, na minionej sesji rady gminy relacjonowała, że spotkała się z dyrektorem Caritas Diecezji Gliwickiej, ks. Rudolfem Badurą. Pierwszym problemem, jaki pojawił się w sprawie funkcjonującego w Gminie punktu Caritas, jest fakt, że ten nie załapał się do dotacji z Narodowego Funduszu Zdrowia. Co nie jest jednak nowością, bo wcześniej już też się tak działo. Samorząd Nędzy wychodząc naprzeciwko problemowi, przeznaczał dotację na utrzymywanie stacji. Tym razem problem dotyczy również osób tam zatrudnionych, które stamtąd odchodzą. – Znalezienie kogoś, kto w tej chwili będzie na tym miejscu, jest naprawdę ogromnym kłopotem. Stąd ks. Badura został postawiony przed prawie faktem dokonanym – stwierdziła A. Iskała.

I tak stacja ma funkcjonować do końca roku, później – jak mówiła wójt – jej obowiązki w części przejmie ośrodek zdrowia oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, w przypadku tego drugiego podmiotu usługi opiekuńcze będą już odpłatne. – Te osoby, które dotychczas korzystały z Caritasu nie będą zostawione same sobie, tylko to będzie inna forma opieki nad nimi – deklarowała wójt Iskała.

(mad)


zdjęcie poglądowe (myslenice.pl/Archidiecezja Krakowska/GSI)

Ludzie:

Anna Iskała

Anna Iskała

Wójt gminy Nędza.