środa, 4 sierpnia 2021

imieniny: Dominika, Protazego, Jana

RSS

Radliński pomnik zaświecił na niebiesko. Żeby przypomnieć o prawach dziecka

20.11.2019 21:49 | 1 komentarz | juk

W tym roku na całym świecie świętowana jest 30. rocznica uchwalenia Konwencji praw dziecka. W Radlinie z okazji rocznicy, a także obchodzonego dziś (20.11) Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka podświetlono na niebiesko jeden z miejskich obiektów.

Radliński pomnik zaświecił na niebiesko. Żeby przypomnieć o prawach dziecka
Z okazji 30. rocznicy uchwalenia Konwencji praw dziecka w Radlinie na niebiesko podświetlono Pomnik Powstańców Śląskich.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dziś (20.11) wyjątkowy dzień - rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Mija dokładnie 30 lat od uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych.

Z tej okazji samorządy przyłączyły się do obchodów jubileuszu. W m.in. Gdańsku, Białymstoku, Koszalinie, Lublinie, Poznaniu, Wrocławiu oraz wielu miastach na całym świecie podświetlone zostały na niebiesko budynki użyteczności publicznej. W Radlinie specjalnym kolorem zaświecił się Pomnik Powstańców Śląskich.


Konwencja o prawach dziecka uchwalona 20 listopada 1989 r. przez Organizację Narodów Zjednoczonych, to najważniejszy dokument dotyczący praw dzieci na świecie. Zaznacza, że każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa. Inicjatorem powstania Konwencji była Polska i to nasz kraj przedłożył jej pierwszy projekt. Do dziś Konwencja jest najszerzej ratyfikowanym na świecie dokumentem z zakresu praw człowieka.