Wtorek, 20 kwietnia 2021

imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii

RSS

Kiedy ZUS zmniejszy lub zawiesi wypłacaną emeryturę?

19.11.2019 20:02 | 0 komentarzy | mad

Wkrótce emeryci i renciści, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego, będą mogli więcej dorobić. Od 1 grudnia 2019 roku limity znów się zmieniają. Wzrasta kwota przychodu, jaką świadczeniobiorcy mogą osiągnąć, dodatkowo dorabiając do swojej wcześniejszej emerytury lub renty.

Kiedy ZUS zmniejszy lub zawiesi wypłacaną emeryturę?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ważna informacja: kwoty przychodów i limitów dorabiania nie obowiązują emerytów, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, czyli dla kobiet 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat. Mogą oni dorabiać do swoich świadczeń bez żadnych ograniczeń i nie kłopotać się rozliczeniami z ZUS. Inaczej w przypadku rencistów, czy osób na emeryturze, którzy nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego. - Wysokość pobieranej emerytury lub renty może ulec zmniejszeniu, lub prawo do tych świadczeń zostanie zwieszone w przypadku osiągania przez emeryta/rencistę przychodu wpływającego na uprawnienia emerytalno-rentowe powyżej określonej kwoty progowej. Od 1 grudnia 2019 roku do 29 lutego 2020 roku kwota przychodu, jaki możemy osiągnąć, wzrasta i w zależności od tego, czy nie przekraczaliśmy pierwszego, czy też drugiego progu limitu, możemy zarobić więcej o około 60 zł lub 120 zł - informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia

Świadczenie ulega zmniejszeniu w przypadku osiągania przychodu w kwocie przekraczającej 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Natomiast w razie osiągania przychodu w kwocie wyższej niż 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, prawo do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy oraz renty rodzinnej ulega zawieszeniu.

Ile może dorobić emeryt lub rencista w 2019 roku?

70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za III kwartał 2019 r. wynosi 3452,20 zł - przychody powyżej tej kwoty wpłyną na zmniejszenie świadczeń. 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za III kwartał br. wynosi 6411,10 zł - przychody powyżej tej kwoty będą oznaczać zawieszenie ich wypłaty.

Osoby, które pracują i osiągają przychód przekraczający 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia, będą miały zmniejszone świadczenie o taką samą kwotę, która obowiązuje od 1 marca 2019 r. W przypadku emerytury i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, to kwota 599,04 zł. Renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy zostaną zmniejszone o 449,31 zł, zaś renta rodzinna, do której uprawniona jest jedna osoba o kwotę 509,22 zł. Jeżeli chodzi o renty socjalne, to w tym przypadku przekroczenie przychodu w kwocie 3452,20 zł spowoduje już zawieszenie świadczenia, a nie zmniejszenie.

źródło: ZUS

Ludzie:

Beata Kopczyńska

Beata Kopczyńska

Regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego